Trzy pierwsze kwartały 2023 roku przyniosły ze sobą co najmniej kilka muzycznych powrotów – zarówno wyczekiwanych jak i będących zaskoczeniem. Ich powody są różne, choć przez część przewija się temat pandemicznego lockdownu, który sprawił że artyści znaleźli czas aby ze sobą porozmawiać i popracować. Nawiązanie do tego tematu nie jest przypadkowe, gdyż także w ostatnich dniach pisaliśmy o zespołach wracających po dłuższej lub krótszej przerwie. Brytyjska grupa Take That działająca obecnie jako trio zaprezentowała pierwszy nowy materiał od pięciu lat. Jest nim utwór „Windows” zapowiadający nową płytę, której premiera jest zaplanowana na listopad. Wcześniej, bo w październiku ukaże się nowy album amerykańskiego zespołu blink-182. „One More Time…” będzie pierwszym od ponad dekady krążkiem nagranym przez tę formację w najbardziej znanym składzie.
W ostatnich siedmiu dniach na naszej stronie pojawiło się dwadzieścia artykułów, a poza wspomnianymi wyżej, poruszyliśmy w nich m.in. takie tematy jak krytyczna opinia Keitha Richardsa o rapie i popie, premiera albumu Matteo Bocellego czy nowe single Jacoba Colliera i Margaret. Opublikowaliśmy również wywiad z Michałem Wasilewskim dotyczący m.in. projektu Beksiński.Live.
W tym tygodniu pisaliśmy również o nowych słuchawkach bezprzewodowych ACCENTUM Wireless firmy Sennheiser czy nowej wersji firmware’u dla cyfrowych mikserów Yamaha DM7. W artykułach dotyczących instrumentów, sprzętu i oprogramowania muzycznego pojawiły się ponadto kontroler P-1 Nano, syntezator PolyBrute, wirtualny sampler HALion 7, moduł MZF 8000 II dla mikrofonów MKH 8000 czy kompresor HERCHILD Model 660 i korektor LANG PEQ-2.
Te i inne tematy znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk, do lektury którego zapraszamy.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
ACCENTUM Wireless – nowe słuchawki bezprzewodowe firmy Sennheiser
Firma Sennheiser zaprezentowała nowe bezprzewodowe słuchawki wokółuszne ACCENTUM Wireless wyposażone w dynamiczne przetworniki o średnicy 37 mm. Nowy model wykorzystuje m.in. technologię hybrydowej aktywnej redukcji szumów i oferuje wsparcie dla Bluetooth 5.2 oraz kodeków aptX HD, AAC czy SBC. Wbudowana bateria zapewnia aż do 50 godzin pracy, a słuchawki dają możliwość połączenia z kilkoma urządzeniami. Do obsługi funkcji służą zarówno przyciski na obudowie jak również aplikacja Sennheiser Smart Control.
Icon P1-Nano – najważniejsze cechy kompaktowego kontrolera DAW
P1-Nano to kompaktowy kontroler DAW firmy Icon, będący następcą znanego modelu Platform Nano. Dzięki temu, że producent udostępnił już szczegółowe informacje na jego temat wiadomo że urządzenie to pozwala na jednoczesną obsługę trzech programów DAW, a wśród kontrolerów mamy motoryzowany suwak, 8 enkoderów, ekran dotykowy podzielony na 16 segmentów (× 5 warstw), kółko JOG i sekcję transportu oraz różne przyciski funkcyjne. P1-Nano łączy się z komputerem przez USB, a opcją dla niego jest moduł D5 z dodatkowymi wyświetlaczami.
Nowy firmware dla mikserów Yamaha DM7
Yamaha udostępniła nową wersję firmware’u dla cyfrowych mikserów DM7 i DM7 Compact, które miały premierę kilka miesięcy temu. W wersji 1.50 wprowadzono m.in. wsparcie dla dodatków rozszerzających możliwości konsolet – pakietów Broadcast Package i Theatre Package oraz modułu DM7 Control. Ponadto, w nowym oprogramowaniu zaimplementowano szereg usprawnień i nowości odnoszących się do różnych funkcji mikserów oraz ich obsługi z poziomu ekranu dotykowego. Zaktualizowany został także program DM7 Editor.
Nowe presety dla syntezatora Arturia PolyBrute
Niedawna aktualizacja firmware’u dla polifonicznego syntezatora analogowego PolyBrute firmy Arturia, przyniosła ze sobą m.in. zmiany w bibliotece presetów. Została ona całkowicie odświeżona, a użytkownicy otrzymali w swe ręce ponad trzysta nowych barw. Część z tych presetów została zaprezentowana w filmie udostępnionym przez producenta, w którym barwy te demonstruje sound designer Matt Pike.
Jak tworzyć własne instrumenty bazujące na próbkach przy pomocy HALion 7 firmy Steinberg
HALion 7 firmy Steinberg to wirtualny sampler który pozwala nie tylko korzystać z gotowych próbek (w tym zapisanych w jego bibliotece), ale także nagrywać własne i w oparciu o nie tworzyć instrumenty do późniejszego użycia. Ten właśnie proces możemy prześledzić w filmie z cyklu „Production Lab”, w którym Dom Sigalas pokazuje krok po kroku jak możemy to zrobić właśnie w tym programie.
Sennheiser prezentuje moduł MZF 8000 II dla mikrofonów MKH 8000
Podczas niedawnych targów IBC w Amsterdamie firma Sennheiser zaprezentowała nową wersję modułu dla mikrofonów z serii MKH 8000 oferującego filtry i tłumik Pad, a wprowadzone w nim zmiany uwzględniają uwagi ze strony ich użytkowników. W przypadku MZF 8000 II do dyspozycji mamy załączany filtr górnoprzepustowy 70 Hz i stały 16 Hz, które w tym modelu charakteryzują się nachyleniem zbocza 18 dB/okt. W module dostępny jest ponadto załączany tłumik -10 dB.
Heritage Audio HERCHILD Model 660 i LANG PEQ-2 w akcji
Kompresor HERCHILD Model 660 i korektor LANG PEQ-2 to dwa spośród procesorów sygnałowych firmy Heritage Audio bazujących na konkretnych urządzeniach sprzed lat. Oba modele nie tylko wiernie odwzorowują brzmienie i charakter swoich bezpośrednich pierwowzorów, ale każdy z nich oferuje też kilka dodatków niedostępnych w oryginałach. O tym jak te dwa urządzenia sprawują się w tandemie podczas pracy nad różnymi źródłami dźwięku.
Jak grać podkłady w różnych stylach przy pomocy instrumentów Yamaha Finger Drum Pad
Zaprezentowane niedawno przez firmę Yamaha instrumenty FGDP-50 i FGDP-30 stworzone z myślą o finger drummingu oferują aż 18 różnej wielkości padów, które rozmieszczono ergonomicznie z uwzględnieniem anatomii dłoni. Dzięki temu granie patternów ma być łatwiejsze i to niezależnie od stylu. O tym jak można grać podkłady perkusyjne w różnych stylach muzycznych wykorzystując wbudowane barwy można przekonać się oglądając serię filmów instruktażowych przygotowanych przez producenta.
Pro Tools Sketch – nowa aplikacja firmy Avid
WYDARZENIA / MUZYCY
„Bynajmniej” – nowy singiel Margaret
Margaret zaprezentowała kolejny utwór zapowiadający jej nadchodzącą płytę „Siniaki i cekiny”. Na najnowszy, trzeci już singiel promujący to wydawnictwo, piosenkarka wybrała piosenkę „Bynajmniej”. Przy jej produkcji współpracowała ona z Kacezetem, Bhavikiem Pattani i Ryanem Bickleyem, a do piosenki powstał teledysk, którego reżyserem jest Alex Pak.
Take That wracają utworem „Windows”
Brytyjska grupa Take That opublikowała pierwszy nowy utwór od pięciu lat. Piosenka zatytułowana „Windows” jest zapowiedzią płyty „This Life”, która ukaże się 24 listopada. Zespół działający obecnie jako trio w składzie Gary Barlow, Howard Donald i Mark Owen, nagrywał ten album w różnych studiach – m.in. w Nowym Jorku i Nashville. W przyszłym roku grupa wyruszy w trasę promującą tę płytę, która obejmie ponad trzydzieści koncertów w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
OneRepublic i Mishaal Tamer w piosence do gry „Assassin’s Creed Mirage”
Zbliżającą się premierę gry komputerowej „Assassin’s Creed Mirage” poprzedziło niedawno pojawienie się inspirowanej nią piosenki „Mirage”, którą wraz z zespołem OneRepublic wykonuje Mishaal Tamer. Współautorem muzyki i tekstu do tego utworu jest songwriter i wokalista Ryan Tedder, a w piosence wykorzystano także sample z oryginalnej ścieżki dźwiękowej skomponowanej do gry przez Brendana Angelidesa we współpracy z Laythem Sidiqiem.
blink-182 zapowiada nową płytę utworem „One More Time”
Amerykański zespół blink-182 zaprezentował utwór „One More Time” zapowiadający nowy album formacji, który ukaże się za trzy tygodnie. Płyta ta będzie pierwszą od ponad dekady nagraną w najsłynniejszym składzie – Mark Hoppus (bas, wokal), Tom DeLonge (gitara, wokal) i Travis Barker (perkusja). Krążek „One More Time…” obejmować będzie siedemnaście utworów. Do nowego singla powstał teledysk wyreżyserowany przez Carlosa Lopeza Estradę.
Debiutancki album Matteo Bocellego już dostępny
Włoski wokalista i kompozytor Matteo Bocelli wydał swój pierwszy album studyjny zatytułowany po prostu „Matteo”. Na płycie znalazło się dwanaście utworów, a do pracy nad nimi Matteo zaprosił m.in. takich autorów i producentów jak Ed Sheeran, Matthew Sheeran, PARISI, Jesse Shatkin czy Stuart Crichton. Premierze albumu towarzyszył singiel „I’m Here”.
Michał Wasilewski – wywiad z cyklu „Bez Mamony”
Michał Wasilewski to producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów i sound designer znany chociażby z zespołu XXANAXX i innych projektów oraz współpracy z różnymi polskimi artystami. Jednym z najnowszych przedsięwzięć, w którym uczestniczy odpowiadając za warstwę muzyczną jest multimedialny projekt Beksiński.Live. O nim właśnie, a także o innych aktualnych projektach Michała możecie przeczytać w wywiadzie, który przeprowadziła z nim Iza Biernat.
Keith Richards o rapie – „nie lubię słuchać, jak ludzie na mnie krzyczą”…
Doja Cat wydała album „Scarlet”
Jesień i zima w krakowskim Klubie Studio
AIM Independent Music Awards 2023 – Björk, Wet Leg i RAYE wśród nagrodzonych