Za sprawą Wydawnictwa Albatros, na polskim rynku pojawiło się nowe wydanie autobiografii jednego z najsłynniejszych gitarzystów rockowych, obecnego na scenie muzycznej od kilku dekad. W książce zatytułowanej „Życie. Autobiografia” Keith Richards – bo o nim tu mowa – w szczerych słowach opowiada swą historię, która pełna była wzlotów i upadków oraz zwrotów akcji.
Keith Richards przez pół wieku zachowywał się jak prawdziwy rockman – mówił i robił, co chciał, nie stronił od kobiet i niszczących nałogów. Mimo to osiągnął niebywały sukces. Wspólnie z członkami zespołu The Rolling Stones stworzył riffy, teksty i melodie, które podbiły świat. W końcu sam zdecydował się przedstawić historię swojego życia w oku cyklonu – bezpretensjonalnie, szczerze i na luzie.
Ach, co to było za życie! Graniczące z obsesją słuchanie płyt Chucka Berry’ego i Muddy’ego Watersa, gdy dorastał w hrabstwie Kent. Nauka gry na gitarze i założenie zespołu z Mickiem Jaggerem i Brianem Jonesem. Pierwsze sukcesy Rolling Stonesów jako kapeli „niegrzecznych chłopaków”. Nalot brygady antynarkotykowej na dom w Redlands i późniejsza seria konfrontacji z wkurzonym establishmentem, które na zawsze przypieczętowały jego wizerunek wyjętego spod prawa bohatera zwykłych ludzi.
Skomponowanie nieśmiertelnych riffów do takich utworów, jak „Jumpin’ Jack Flash”, „Honky Tonk Women” i „Start Me Up”. Miłość do Anity Pallenberg i przedwczesne pożegnanie z tragicznie zmarłym Brianem Jonesem. Ucieczka przed podatkami do Francji, szalone trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych, rosnąca sława, a wraz z nią poczucie alienacji i nałogi. Związek i małżeństwo z Patti Hansen. Kłótnie i pojednania z Mickiem Jaggerem. Rodzina, solowe albumy, liczne kontrowersje i niekończące się uwielbienie fanów.
Wszystko to – i jeszcze więcej – znajdziemy w książce „Życie. Autobiografia”, która po niemal dekadzie od poprzedniego polskiego wydania doczekała się wznowienia. Na ponad pięciuset stronach fani Richardsa i The Rolling Stones znajdą wiele ciekawych informacji spisanych przez samego gitarzystę. Autorką polskiego przekładu jest Magdalena Bugajska.
Strona internetowa: www.wydawnictwoalbatros.com