Roland F-130R jest następcą modelu F-120R. To pianino cyfrowe posiadające teraz więcej barw i funkcji. Tak jak jego poprzednik ma w nazwie modelu R, a to oznacza, że posiada również sekcję rytmiczną. Jak wszystkie modele serii F, obudowę ma prostą, gustowną i nowoczesną. Dzielona na dwie części pokrywa klawiatury po złożeniu służy jako pulpit. F-130R występuje w dwóch kolorach: matowej bieli i czerni. Od strony wizualnej instrument ze względu na dopracowane elementy na łączeniach zasługuje na pochwałę. Jak na tę klasę instrumentów F-130R nie jest ciężki, waży ok. 34 kg co sygnalizuje „lekko” wyglądająca obudowa. W dolnej części obudowy umieszczono na belce trzy typowo fortepianowe pedały (Sostenuto, Soft, Sustain), którymi możemy również sterować pracą odtwarzanego akompaniamentu.
Z otwartą pokrywą klawiatury i panelu instrument wygląda równie dobrze. Panel znajduje się w lewej części instrumentu nad klawiaturą, jest wąski, umiejscowiono na nim trzynaście przycisków oraz wyświetlacz (3 LEDy, 7 segmentów). Nie przypadły mi do gustu dwa przyciski (-/+) do regulacji głośności. Zamiast takiego rozwiązania wolę ze względu na wygodę i szybkość działania pokrętło lub suwak. W tej części panelu znajdują się jeszcze przyciski do obsługi nagrywania/odtwarzania utworu i rytmu oraz wyboru wstępu/zakończenia, wypełnienia i przycisk START/STOP. Po prawej stronie wyświetlacza jest sześć przycisków: -, +, METRONOME, SPLIT, PIANO, OTHER. Oczywiście, jak w każdym tego typu instrumencie dostęp do większości funkcji mamy używając kombinacji przycisk i dedykowany klawisz. Aby dostać się do interesujących nas funkcji niezbędne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi.
Jak na pianino cyfrowe F-130R wyposażono w dość dużo wejść i wyjść. Poza gniazdem zasilacza instrument posiada wielowtykowe gniazdo do podłączenia zestawu pedałów. Na panelu tylnym umieszczono wejście i wyjście sygnału audio (oba mini jack) oraz port USB do połączenia z komputerem. Ponadto pod klawiaturą znajduje się drugie gniazdo USB przeznaczone dla pamięci zewnętrznej oraz dwa gniazda słuchawkowe (jedno mini jack, drugie duże). W ten sposób wyeliminowano problem korzystania z przejściówki. Obok tych gniazd umiejscowiono wieszak na słuchawki.
F-130R posiada własny system audio 2 × 12 W. Aby zwiększyć wrażenia słuchowe w końcu niezbyt silnego systemu, umieszczone pod obudową głośniki skierowano do podłogi. To zabieg stosowany w większości pianin cyfrowych. System audio F-130R brzmi klarownie. Pasma niskich i wysokich częstotliwości są wolne od zniekształceń nawet przy maksymalnej głośności. W warunkach domowych system sprawdza się dobrze. Jeśli zabraknie nam mocy, F-130R można podłączyć do nagłośnienia zewnętrznego korzystając z dedykowanego do tego celu gniazda.
KLAWIATURA
W naszych testach pianin cyfrowych zawsze dużo uwagi poświęcamy klawiaturze. To jeden z dwóch najistotniejszych elementów w tego typu instrumentach. W F-130R montowana jest klawiatura Rolanda najnowszej generacji PHA-4 Standard. To klawiatura typu Ivory Feel, czyli wykończona syntetyczną kością słoniową absorbującą wilgoć. Przyczepność zastosowanej masy imitującej kość słoniową jest moim zdaniem w tym przypadku nawet większa od klawiatur wykończonych naturalną kością słoniową. Klawiatura F-130R ma szeroki zakres gradacji dynamiki nacisku na klawisze. Gra się na niej komfortowo. Znakomicie radzi sobie z szybką repetycją. Dobre wrażenie robi pasek filcowy w czerwonym kolorze oddzielający klawiaturę od obudowy. To detal podkreślający dobrą jakość wykonania.
BARWY
F-130R posiada 11 barw podstawowych i 305 dodatkowych. W tej klasie instrumentów to naprawdę sporo tym bardziej, że większość dodatkowych brzmi dobrze. Jednak najistotniejszą jest barwa fortepianu. W każdej odmianie barwa fortepianu brzmi po prostu świetnie. Zastosowana technologia SuperNATURAL Piano oddająca mnóstwo szczegółów akustycznego pierwowzoru po raz pierwszy zrobiła na mnie wrażenie. Być może dlatego, że podszedłem do niej naprawdę detalicznie odsłuchując F-130R na trzech parach różnych słuchawek studyjnych. Poza tym mam to szczęście, że w każdej chwili posiadam możliwość porównania opisywanego instrumentu z wieloma innymi modelami. Dlatego jestem przekonany, że każdy wymagający pianista zaakceptuje jakość barwy fortepianu w F-130R.
W barwach dodatkowych można znaleźć wiele dobrze brzmiących np. elektryczne pianina z efektami, klawinety, organy, itd. F-130R posiada osiem zestawów perkusyjnych i jeden SFX. Bank dobrych barw dodatkowych znacznie poszerza możliwości wykorzystania F-130R. Dla mnie barwy dodatkowe w tego typu instrumencie nie mają większego znaczenia, ale prawdopodobnie dla wielu użytkowników domowych będą źródłem inspiracji. Warto zaznaczyć, że F-130R jest kompatybilny z GM2, GS oraz XGlite. Wszystkie wspomniane elementy pokazują, że F-130R wypada korzystnie na tle konkurencji. Na korzyść F-130R przemawia też fakt posiadania takich funkcji jak DAMPER RESONANCE, STRING RESONANCE czy KEY OFF RESONANCE. Co prawda są one włączone na stałe i użytkownik nie ma możliwości zmiany ich parametrów, ale i tak na pewno w znaczący sposób wpływają na realizm brzmienia barwy fortepianu.
Ponieważ F-130R ma na pokładzie sporo barw i polifonię 128-głosową, jak najbardziej zasadne są funkcje DUAL i SPLIT z możliwością wyboru punktu podziału klawiatury. W obu przypadkach mamy możliwość ustawienia niezależnej głośności dla każdej z barw. W tym momencie z F-130R robi nam się keyboard, ale… takie czasy.
INNE FUNKCJE
Wspomniałem już o literze R w nazwie modelu. Sygnalizuje ona posiadanie sekcji rytmicznej przez opisywany model. F-130R posiada 72 schematy rytmiczne z ich odmianami pogrupowane według gatunków muzycznych. Ale to nie wszystko, ponieważ wbudowany automatyczny akompaniament zapewnia wstępy, wypełnienia oraz zakończenia. F-130R posiada również wewnętrzny rejestrator MIDI mogący pomieścić do 10 utworów z możliwością przechowania ich dzięki USB na nośniku zewnętrznym. Rejestrator F-130R odtwarza również pliki audio w formacie WAV (16-bit/44.1 kHz). Ponieważ instrument posiada komputerowe złącze USB, F-130R można użyć jako klawiatury sterującej.
Kolejną przydatną funkcją w dydaktyce są zaprogramowane utwory klasyczne. Biblioteka utworów jest dość obszerna. Jednak prawdziwą atrakcją dla złaknionej muzyki młodzieży może być możliwość podłączenia F-130R do sieci (w tym celu należy nabyć kartę sieciową USB). Bezpłatna aplikacja Piano Partner App dla iPada daje dużo ciekawych możliwości użytkownikowi. Jest jeszcze jedna aplikacja na iPada, iPoda oraz iPhone’a pod nazwą Air Performer. Służy ona do bezprzewodowego przesyłania muzyki do F-130R, traktując instrument jako aktywny system do nagłośnienia odtwarzanych utworów.
PODSUMOWANIE
Powyżej napisałem dużo dobrego na temat F-130R ponieważ na to zasługuje. Instrument spełni oczekiwania nawet wybrednych pianistów z powodu posiadania dwóch elementów – dobrej klawiatury i dobrej barwy fortepianu. To niezaprzeczalnie główne atuty F-130R. Pozostałe elementy instrumentu (dodatkowe barwy, praca w sieci, zastosowanie aplikacji Apple), są również interesującymi i przydatnymi elementami.
Tekst: Wojciech Wichłacz
WYBRANE DANE TECHNICZNE
Klawiatura: PHA-4 Standard z wymykiem, 88 klawiszy, 5 programów czułości na nacisk klawiszy
Polifonia: 128-głosowa
Generator dźwięku: SuperNATURAL Piano (barwy fortepianu)
Barwy: fortepian – 11; inne barwy – 305 w tym 8 zestawów perkusyjnych oraz 1 SFX
Funkcje: rejestrator MIDI (SMF format 0); 72 schematy rytmiczne, odtwarzanie plików audio (WAV; 44.1 kHz, 16-bit), pamięć wewnętrzna na 10 utworów, biblioteka utworów (arcydzieła fortepianowe: 69, Czerny: 100, Hanon: 20)
Wejścia/wyjścia: INPUT [jack 1/8”], OUTPUT [jack 1/8”], słuchawkowe × 2 [jack 1/4”, jack 1/8”], USB (COMPUTER, MEMORY)
System audio: 2 × 12 W
Wymiary: 1361 × 345 × 778 mm
Ciężar: 34.5 kg
Sugerowana cena: 4290 PLN
Do testu dostarczył:
Roland Polska
ul. Kąty Grodziskie 16B
03-289 Warszawa
tel. (22) 6789512
Internet: www.rolandpolska.pl
Test ukazał się w numerze 10/2014 miesięcznika Muzyk.