W kwietniu tego roku firma Propellerhead zaprezentowała aplikację dla iPhone’a (działającą również na iPadzie), pozwalająca na nagrywanie krótkich zapętlonych utworów składających się z trzech partii instrumentalnych. Mimo atrakcyjności wizualnej i dźwiękowej, przez brak możliwości zapisania własnych dokonań czy eksportu, pierwszą odsłonę Figure uznać można było raczej za „zabawkę” pozwalającą kreatywnie umilić sobie czas wolny czy podróż. Sytuacja zmieniła się po pojawieniu się w lipcu aktualizacji do wersji 1.1, która przyniosła ze sobą szereg nowych funkcji, w tym rozwiązanie wspomnianych wyżej problemów.
Pokładowy sekwencer oferowany przez Figure pozwala obecnie tworzyć utwory mające maksymalnie osiem taktów, które po zarejestrowaniu można zarówno zapisać w pamięci jak i wyeksportować przez iTunes. Rozpoczynając nowy „projekt” możemy ustalić nie tylko ilość taktów (1, 2, 4, 8) czy tempo, ale także tonację i skalę. Do dyspozycji mamy również funkcję SHUFFLE pozwalającą nadać utworowi mniej lub bardziej „swingujący” charakter. Utwór może składać się z maksymalnie trzech partii – perkusyjnej, basowej i syntezatorowej. Poszczególne sekcje wykorzystują „silniki” audio modułów znanych z programu Reason – syntezatora Thor (BASS i LEAD) oraz samplera NN-Nano z automatu perkusyjnego Kong (DRUM). Ogółem do dyspozycji mamy 13 zestawów perkusyjnych, 32 presety basowe oraz 46 barw syntezatorowych typu Lead.
Programy barw oferowane przez poszczególne partie są dość zróżnicowane, chociaż zorientowane bardziej ku rozmaitym gatunkom i odmianom współczesnej muzyki tanecznej. Sekcja perkusyjna udostępnia cztery instrumenty składające się na zestaw, jednak w zależności od wybranego presetu zmieniać się może ich konfiguracja. Najczęściej jest to klasyczny set – bęben basowy, werbel, hi-hat i tom, ale zdarzają się też inne kombinacje. Każda z partii udostępnia pad XY (wyjątkiem jest zakładka DRUM z czterema niezależnymi padami dla każdego z instrumentów), który służy do wyzwalania dźwięków. W przypadku partii BASS i LEAD przesuwając palcem w poziomie zmieniamy wysokość dźwięku, natomiast poruszając się w pionie wpływamy na charakter barwy (w zależności od presetu do osi tej przypisane są różne parametry). Ponadto aplikacja pozwala określić zakres (od jednej do trzech oktaw), a także ilość dźwięków na oktawę (od 1 do 7), przy czym to jakie to będą dźwięki zależy od wybranej tonacji i skali. Nieco inaczej wygląda obsługa partii perkusyjnej, jako że do dyspozycji mamy cztery pady – po jednym dla każdego z czterech instrumentów składających się na zestaw. W ich przypadku ruch w pionie pełni taką samą rolę co w dwóch pozostałych partiach, ale przesuwając palec w poziomie możemy – w zależności od wybranego presetu – uzyskiwać różne odmiany danej barwy (np. zamknięty i otwarty hi-hat).
Nagrywając dowolną z partii możemy wybrać jeden z szesnastu patternów czyli tak naprawdę ilość granych dźwięków na przestrzeni taktu (maks. 16). Figure oferuje jedynie metrum 4/4 przez co w zależności od wybranej wartości rytm będzie prosty lub bardziej „rozbujany”. Możemy też nie korzystać z patternów. Po nagraniu możemy edytować poszczególne partie. Każda z partii instrumentalnych udostępnia oprócz zakładki PATTERN, także drugą – TWEAK. Daje ona możliwość regulacji w czasie rzeczywistym rozmaitych parametrów. W przypadku partii DRUM jest to kombinacja zmiany wysokości dźwięku i barwy dla trzech instrumentów, natomiast partie BASS i LEAD dają możliwość regulacji maks. trzech różnych efektów (w każdym do osi X i Y przypisane są inne parametry). Wszelkie zmiany dokonywane w zakładkach TWEAK możemy nagrać i dołączyć do zarejestrowanych wcześniej dźwięków. Aplikacja została również wyposażona w prosty mikser pozwalający regulować poziom głośności każdej z partii, a w razie potrzeby także wyciszyć dowolną z nich. W sekcji tej zaimplementowano także kompresor kompresory zapożyczone z programu Reason. Odtwarzając dowolny z zarejestrowanych wcześniej utworów możemy w prosty sposób zmieniać tzw. tonalność wykorzystując specjalnie zaprojektowane pady w zakładce SONG.
Interfejs graficzny Figure jest bardzo intuicyjny i przyjazny użytkownikowi, a jego obsługa jest prosta i wygodna. Tworzenie utworów przy pomocy tej aplikacji to przy okazji świetna zabawa, a dzięki możliwości zapisu i eksportu zarejestrowane pętle mogą stać się inspiracją dla bardziej rozbudowanych projektów.
Tekst: Grzegorz Bartczak
Producent: Propellerhead, www.propellerheads.se
Cena: 0.79 EUR
Test ukazał się w numerze 9/2012 miesięcznika Muzyk.