Korg Kronos to jedna z najlepszych stacji roboczych na rynku. Niedawno ukazała się najnowsza odmiana Kronosa, czyli model 2015. Chociaż trudno ulepszyć prawie doskonały instrument pokroju Kronosa, producent nie daje za wygraną. Wiadomo, że zawsze znajdzie się coś, co da się w instrumencie ulepszyć. Poza tym nie może być stagnacji, więc nawet najmniej istotne zmiany czy ulepszenia są pretekstem do „odkrywania” urządzenia na nowo i przypomnienia o jego istnieniu na rynku. Oczywiście, Japończycy tą wersją Kronosa chcą podkreślić swoją dominację w segmencie instrumentów typu Workstation i po zapoznaniu się z nowym Kronosem nie sposób im tej dominacji odmówić. Bez zagłębiania się w rozwiązania techniczne, nawet przy pierwszym kontakcie z Kronosem i szybką oceną „na ucho” można stwierdzić, że mamy do czynienia z instrumentem wyjątkowym, przewyższającym i to znacznie konkurencję.
Kronos to kwintesencja kilkudziesięciu lat doświadczeń Korga. Na jego niesamowite brzmienie pracuje dziewięć autonomicznych generatorów dźwięku odpowiedzialnych za poszczególne sekcje instrumentów:
SGX-2 – fortepiany i pianina akustyczne
EP-1 – pianina elektryczne Rhodes i Wurlitzer
CX-3 – organy Hammonda i inne organy skojarzone z emulacją efektów obrotowych głośników
HD-1 – sampler PCM
AL-1 – wirtualny syntezator analogowy
MOD-7 – cyfrowy syntezator służący do generowania barw zbliżonych brzmieniowo do FM
STR-1 – modelowanie fizyczne służące do realistycznej symulacji instrumentów strunowych
PolySixEX oraz MS-20EX – służą do generowania barw pochodzących z dwóch legendarnych syntezatorów analogowych
W sumie można powiedzieć, że Kronos to dziewięć instrumentów w jednym. Dlatego nie ma się co dziwić, że drzemią w nim możliwości tworzenia nieziemsko brzmiących barw. Do tego dochodzi jeszcze potężnie rozbudowany wysokiej jakości blok efektów.
Kronos jest dostępny w trzech odmianach. Różnią się one klawiaturami. Najmniejszy model posiada klawiaturę 61-klawiszową, półważoną, a dwa pozostałe modele (73 i 88) wyposażono w klawiaturę fortepianową RH3 z mechanizmem młoteczkowym. W zależności od modelu z ilością 73 lub 88 klawiszy. Jak na stację roboczą przystało, Kronos poza wspomnianymi wyżej cechami posiada również rozbudowaną sekcję instrumentów perkusyjnych z gotowymi 718 patternami fabrycznymi i miejscem na 1000 patternów użytkownika. Dopełnieniem jest 16-ścieżkowy sekwencer z możliwością zapamiętania 200 utworów, 400.000 zdarzeń MIDI i 300.000 audio. W przypadku nagrań audio można nagrywać do czterech ścieżek jednocześnie w formacie WAV 16/24 bit. Aby te wszystkie funkcje obsłużyć, Kronosa wyposażono w pamięć RAM ok. 2 GB, ponadto posiada twardy dysk SSD 2,5” o pojemności 60 GB z możliwością instalacji drugiego wewnętrznego dysku SSD. Do panowania nad tak rozbudowaną stacją roboczą służy 8” kolorowy ekran dotykowy oraz szereg różnych przycisków, kontrolerów, pokręteł, przełączników i suwaków pozwalających zapanować nad dźwiękiem w czasie rzeczywistym.
Aby komunikować się ze światem zewnętrznym nowy Kronos oferuje szereg połączeń cyfrowych i analogowych. Oprócz głównego wyjścia stereo istnieją cztery wyjścia indywidualne, wyjście cyfrowe S/PDIF oraz gniazdo na słuchawki. Kronos 2015 posiada też dwa wejścia (jack) stereo z opcją wyboru sygnału liniowego lub mikrofonowego i wejście S/PDIF. Wszystkie wejścia i wyjścia analogowe są symetryczne. Ponadto Kronos ma trzy złącza dla pedałów nożnych (Damper, Switch, Pedal), MIDI (In, Out, Thru), złącze USB pozwalające pracować Kronosowi jako interfejs audio i dwa złącza USB dla urządzeń zewnętrznych.
Model 2015 odróżnia się od poprzednika nie tylko optycznie. Gustowne, drewniane boki dodały Kronosowi szyku. Dotykowy ekran wyposażono w funkcję pozwalającą na wybranie palcem odpowiedniego parametru na ekranie, a następnie zmieniać jego wartość przesuwając palec w górę lub w dół. Jednak aby ta metoda działała precyzyjnie, należy najpierw skalibrować wyświetlacz do swojej dłoni. W praktyce działa to bardzo dobrze. Prawdopodobnie większość użytkowników będzie obsługiwała Kronosa w sposób konwencjonalny ze względu na spore „ręczne” możliwości kontrolowania brzmienia barw (i nie tylko), szczególnie analogowych. System operacyjny od wersji 3.0.2 oferuje większą czcionkę na ekranie oraz wskaźniki poziomów audio oscylatorów, barw, ścieżek i efektów. Jest też nowa funkcja szybkiego szukania pojedynczej barwy lub zestawu barw. Zmieniono również funkcję Set List i teraz jest możliwość jej edycji z poziomu utworu. Generator barw fortepianowych został zmieniony z SGX-1 na SGX-2 i przede wszystkim zaopatrzony w barwę Berlin D Piano z 12-warstwową dynamiką (przejścia między warstwami prawie niezauważalne) i próbkami Una Corda. Warto nadmienić, że użytkownicy poprzednich modeli Kronosa mogą uaktualnić swoje instrumenty do aktualnego systemu operacyjnego, oczywiście z nowymi barwami włącznie (pochodzącymi z kolekcji Korga EXs18 i KRS07). Istotną zmianą dla wydajniejszej pracy Kronosa 2015 wobec poprzednich modeli, jest zmiana górnej płyty na perforowaną co powoduje lepsze wydalanie ciepła z wnętrza instrumentu. Dlatego wentylator w modelu 2015 uruchamia się znacznie później. Nowy system operacyjny uruchamia Kronosa prawie o minutę szybciej (z ok. 2,20 do ok. 1,30). Chociaż to znaczne skrócenie czasu, na scenie wydaje się wiecznością.
Jakość dźwięku Kronosa jest na najwyższym poziomie we wszystkich obszarach. Optymalizacja systemu operacyjnego zapewnia lepszą pracę i szybsze działanie. Jak napisano wyżej, użytkownicy poprzednich modeli Kronosa mogą uaktualnić swoje instrumenty do wersji 2015 i tak powinno być w tym przedziale cenowym sprzętu muzycznego.
PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE
Klawiatura: Kronos 61 – Natural Touch, półważona • Kronos 73 i 88 – ważona RH3 z mechanizmem młoteczkowym
Genaratory dźwięku: 9 – SGX-2: Premium Piano (Acoustic Piano) EP-1 • MDS Electric Piano (Electric Piano) • HD-1: High Definition Synthesizer (PCM) • AL-1: Analog Synthesizer (Analog Modeling) • CX-3: Tonewheel Organ (Tonewheel Organ Modeling) • STR-1: Plucked Strings (Physical Modeling) • MOD-7: Waveshaping VPM Synthesizer (VPM Synthesis) • MS-20EX: Component Modeling Technology (Analog Modeling) • PolysixEX: Component Modeling Technology (CMT Analog Modeling)
Polifonia: SGX-2 – 100 głosów • EP-1 – 104 głosy • HD-1 – 140 głosów • AL-1 – 80 głosów • CX-3 – 200 głosów • STR-1 – 40 głosów • MOD-7 – 52 głosy • MS-20EX – 40 głosów • PolysixEX – 180 głosów
Pamięć PCM: 314 MB (ROM 1,505 Multisamples, 1,388 Drumsamples)
Pamięć RAM: ok. 2 GB
Programy barw: 2560 (1,792 [896 HD-1+896 EXi] preloaded)
Programy barw Combi: 1792 (512 preloaded)
Zestawy perkusyjne: 264 (78 preloaded)
Wyświetlacz: 8”, dotykowy TFT, SVGA (800 × 600)
Dysk twardy: 60 GB SSD
Wymiary: 61 klawiszy – 1,040 × 364 × 134 mm • 73 klawisze – 1,221 × 371 × 148 mm • 88 klawiszy – 1,443 × 371 × 148 mm
Ciężar: 61 klawiszy – 14,3 kg • 73 klawisze – 21,1 kg • 88 klawiszy – 24,1 kg
Ceny: 13499 PLN (KRONOS 61), 15499 PLN (KRONOS 73), 16499 PLN (KRONOS 88)
Producent: Korg, www.korg.com
Dystrybutor: Mega Music, www.megamusic.pl
Test ukazał się w numerze 6/2015 miesięcznika Muzyk.