Wśród filmów udostępnionych przez firmę Sennheiser na jej kanale youtube’owym dostępny jest od pewnego czasu kolejny film z cyklu „Let’s Talk Audio” poświęcony nagrywaniu dźwięku do materiałów wideo. Bohaterami tego odcinka są mikrofony nakamerowe, których firma ta ma w swej ofercie kilka.
Osoby wykorzystujące cyfrowe lustrzanki czy smartfony do kręcenia materiałów wideo o różnym charakterze często stoją przed dylematem w kwestii dźwięku rejestrowanego wraz z obrazem. Jeśli zależy im na odpowiedniej jego jakości, zdecydują się w którymś momencie na rezygnację z mikrofonów wbudowanych w aparat czy smartfon na rzecz zewnętrznego, profesjonalnego mikrofonu. Jednym z wyjść łączącym w sobie jakość z wygodą użytkowania są mikrofony nakamerowe, czyli dające się zamontować bezpośrednio na „gorącej stopce”. Kilka takich mikrofonów znajduje się w ofercie firmy Sennheiser i to właśnie im poświęcony jest wspomniany film.
W mikrofonach MKE 200, MKE 400 i MKE 440 uchwyt jest integralną częścią obudowy, a w przypadku modelu MKE 600 odpowiedni uchwyt znajduje się w komplecie. Cała czwórka to mikrofony pojemnościowe typu shotgun (trzy pierwsze mini-shotgun) o charakterystyce superkardioidalnej. MKE 440 to model stereofoczniczny łączący w sobie dwa mikrofony w układzie V, zamknięte w jednej obudowie. Do każdego z tych mikrofonów dodawane są kable pozwalające podpiąć je do gniazda w cyfrowej lustrzance lub aparacie bezlusterkowym (w przypadku MKE 600 jest to kabel z wtykiem XLR z jednej strony i jack 1/8” z drugiej). Wszystkie modele poza MKE 200 są wyposażone w filtr górnoprzepustowy, a w mikrofonach MKE 400 i MKE 440 mamy też możliwość regulacji czułości. Wykorzystując odpowiednie uchwyty mikrofonów tych można używać także ze smartfonami.
W filmie przygotowanym przez firmę Sennheiser możemy poznać najważniejsze zalety tego typu mikrofonów, o których opowiada Alex Knickerbocker objaśniając przy tym jak cechy te wykorzystać w praktyce by uzyskać najlepsze rezultaty. Z filmu tego dowiemy się też więcej o zasadach stosowania mikrofonów nakamerowych i jak używać nie tylko ich samych ale także oferowanych przez nie dodatkowych funkcji.
Więcej informacji na stronie sennheiser.pl.