Amerykańska firma Epifani była już przedstawiana i opisywana na łamach naszego pisma. Ta nowojorska manufaktura, założona przez Nicka Epifani w 1992 roku, jest coraz bardziej aktywna i widoczna na rynku muzycznym. Grono użytkowników wzmacniaczy i zestawów basowych z jej logo stopniowo powiększa się, co jest zasługą zarówno wysokiej jakości produkowanego sprzętu oraz umiejętnej kampanii reklamowej, wykorzystującej wizerunek znanych i doskonałych artystów, o których już wspominałem przy okazji testu zestawu UL-112. Przedmiotem bieżącego testu jest profesjonalny zestaw złożony ze wzmacniacza UL-502 o mocy 600 W wchodzącego w skład serii Ultra Light oraz zestawu głośnikowego PS-210 o mocy 400 W.
OPIS WZMACNIACZA
UL-502 to nowoczesna głowa zbudowana w technologii tranzystorowej o niewielkich gabarytach i stosunkowo sporej mocy – 600 W RMS przy obciążeniu 4 Ohm. Wyposażono go w dwukanałowy przedwzmacniacz, dający szerokie możliwości kreowania odpowiednich i niezależnych brzmień instrumentu z możliwością natychmiastowego przełączenia ich lub też przyłączenia dwóch instrumentów oraz szybką i dynamiczną końcówkę mocy pracującą w klasie D. Pierwszy z kanałów wyposażono w gniazdo wejściowe typu jack 1/4” przeznaczone dla instrumentów z elektroniką pasywną (impedancja 470 kOhm), natomiast drugi w wejście dla basów z aktywną elektroniką (200 kOhm). W obu kanałach umieszczono diodę informującą o jego aktywności oraz pokrętło Gain regulujące siłę sygnału wejściowego z instrumentu. Pozostałe elementy kontroli są różne. W kanale 1 umieszczono klasyczny 3-pasmowy korektor z regulacją barwy dźwięku w zakresie tonów niskich (Bass), średnich (Mid) i wysokich (Treble) oraz przełącznik Mid-Cut wycinający określone częstotliwości w paśmie tonów średnich wraz z diodą LED wskazującą jego użycie. Kanał 2 został wyposażony w 3-pasmowy korektor z dodatkową płynną regulacją częstotliwości granicznej (w zakresie 185 Hz – 1.85 kHz) dla pasma środkowego. Ponadto do dyspozycji mamy przełącznik częstotliwości granicznej dla wysokich tonów (3 kHz/6 kHz). Wzmacniacz wyposażono ponadto w przycisk Mute (wraz z dedykowaną diodą LED), wyciszający końcówkę mocy oraz pokrętło Master regulujące ogólny poziom sygnału wyjściowego.
Na panelu tylnym ulokowano wszystkie pozostałe gniazda. Do dyspozycji mamy m.in. symetryczne wyjście liniowe DIRECT OUT typu XLR umożliwiające podłączenie do konsolety mikserskiej podczas koncertów lub sesji nagraniowej w studiu. Z gniazdem tym połączony jest przełącznik PRE/POST EQ (wybieramy czy wysyłany sygnał ma być pobierany przed czy po sekcji korektora), pokrętło regulujące poziom sygnału oraz przełącznik odcinający masę (uziemienie) urządzenia celem wyeliminowania niepożądanych przydźwięków i szumów pochodzenia sieciowego. Wzmacniacz zaopatrzono ponadto w wyjścia PREAMP (możemy przesłać nim sygnał zaraz po sekcji przedwzmacniacza do innej końcówki mocy niż wbudowana i TUNER (umożliwia ciche nastrojenie instrumentu przy wyciszeniu wzmacniacza). Do dyspozycji mamy również złącza pętli efektów (SEND, RETURN) z przełącznikiem umożliwiającym wybór pomiędzy pętlą równoległą (Parallel), a szeregową (Series). UL-502 jest wyposażony także w wejście [XLR] dla opcjonalnego kontrolera/przełącznika nożnego (PEDAL CTRL), umożliwiającego błyskawiczną zmianę kanałów, wycięcie pasma środkowego oraz wyciszenie wzmacniacza celem na przykład nastrojenia instrumentu. Całości dopełnia wyjście głośnikowe typu Speakon (minimalna impedancja przyłączonych głośników nie może wynosić mniej niż 4 Ohm). Wymiary testowanego wzmacniacza są nieduże (330 × 89 – 280 mm). UL-502 waży niewiele ponad 7 kg. W zestawie dołączono uchwyty do montażu w skrzyni rack.
PS-210
Zestaw głośnikowy PS-210 reprezentuje serię Performance, której poszczególne modele są zaprojektowane i zbudowane bardziej tradycyjnie, niż odpowiedniki serii Ultra Light. Jej wygląd przypomina model UL-210, jednak dobór drewna, głośników oraz brzmienie są nieco inne. Materiałem, z którego zbudowane są ściany PS-210 jest brzoza nadbałtycka. Aż 17 warstw tego gatunku brzozy tworzy solidną sklejkę. Testowany model został wyposażony w dwa głośniki 10-calowe niskotonowe amerykańskiej firmy Eminence oraz 1-calowy głośnik wysokotonowy. W płycie czołowej znajduje się prostokątny otwór rezonansowy bass reflex zwiększający dynamikę „paczki”. Głośniki są chronione czarną lekko wyprofilowaną stalową siatką (tzw. grillem). Narożniki kolumny są osłonięte i zabezpieczone plastikowymi nakładkami. Do przenoszenia zestawu PS-210 służą dwa wygodne metalowe uchwyty wpuszczone w boczne ściany. Płyta z gniazdami umożliwiającymi przyłączenie zestawu do wzmacniacza znajduje się na tylnej ścianie. Gniazda wejściowe i wyjściowe są podwójne. Do dyspozycji mamy zarówno złącza typu Speakon jak i typu jack 1/4” o wysokim standardzie. Do dyspozycji mamy ponadto pokrętło regulujące poziom sygnału podawanego na głośnik wysokotonowy. Pasmo przenoszenia wynosi 40 Hz – 16 kHz, moc – 400 W RMS (8 Ohm), a dynamika – 90 dB SPL. Model PS-210 jest wykończony czarną wykładziną welurową.
PRZEBIEG TESTU
Test zestawu przebiegał w kilku salach koncertowych o różnej wielkości i warunkach akustycznych. Instrumentarium było tym razem urozmaicone: cztery gitary basowe z przetwornikami pasywnymi i z odmienną elektroniką (aktywną i pasywną) oraz dwa kontrabasy akustyczne z różnymi przetwornikami (Wilson, Barbera, Shadow i Realist).
Nie byłem zaskoczony rezultatem, ponieważ znałem już większość produktów firmy Epifani. Efekt testów, zarówno instrumentów akustycznych, jak i gitar basowych klasycznych Fenderów, czy nowoczesnych „pięciostrunowców”, wypadł po prostu bardzo dobrze. Niewiele trzeba kręcić gałkami, żeby uzyskać szlachetne, pełne dynamiki i soczyste brzmienie. Dwukanałowy przedwzmacniacz to marzenie basistów grających koncerty na dwóch różnych instrumentach, które należy szybko zmieniać bez zmiany korekcji. Jest także przydatny do natychmiastowej zmiany brzmienia jednego instrumentu. Do pełni szczęścia brakuje mi jedynie możliwości jednoczesnego wykorzystania obu kanałów, co mogłoby się przydać na przykład kontrabasistom stosującym dwa różne przetworniki lub kombinację przetwornik/mikrofon. Takie rozwiązania proponują niektóre inne firmy specjalizujące się we wzmacniaczach dla basistów. To moja jedyna sugestia pod adresem głowy UL-502.
Epifani UL-502 i PS-210 to zestaw bardzo uniwersalny, ponieważ można go wykorzystać z powodzeniem zarówno w klubach, jak i na dużej scenie. Jest on na tyle wystarczająco skuteczny i wszechstronny brzmieniowo, że powinien się dobrze sprawdzić w różnych gatunkach muzycznych. Oczywiście w sytuacjach ekstremalnie głośnych do zachowania tego samego klarownego brzmienia należałoby wykorzystać model UL-902 i odpowiednio większe kolumny. Ale jeszcze raz podkreślam, że pomimo niewielkich rozmiarów i ciężaru testowanego zestawu, Epifani UL-502 i PS-210 brzmi groźnie!
KOŃCOWE WNIOSKI
Zestaw Epifani złożony z głowy UL-502 i „paczki” PS-210 jest kompletem bardzo profesjonalnym i powinien zadowolić nawet najbardziej wybrednych i wymagających basistów. Brzmi świetnie i można go stosować bardzo wszechstronnie. Jest przyjazny i nieskomplikowany w obsłudze oraz ze względu na niewielkie gabaryty – łatwy do transportu.
Tekst: Zbigniew Wrombel
DANE TECHNICZNE
UL-502
Moc: 600 W/4 Ohm
Kanały: 2
Korekcja: 3-pasmowa + Mid-Shift (kanał 1), 3-pasmowa z półparametrycznym „środkiem” + Treble Shift (kanał 2)
Złącza: INPUT PASSIVE, INPUT ACTIVE, DIRECT OUT, PREAMP OUT, TUNER OUT, EFFECT (SEND, RETURN), PEDAL CTRL, AMP OUT
Wymiary: 330 × 89 × 280 mm
Ciężar: 7.25 kg
PS-210
Moc: 400 W/8 Ohm
Głośniki: 2 × 10” + tweeter z regulacją głośności
Złącza: INPUT/OUTPUT [Speakon × 2. jack 1/4” × 2]
Wymiary: 584 × 470 × 460 mm
Ciężar: 24 kg
Ceny: 6835 PLN (UL-502), 2460 PLN (PS-210)
Do testu dostarczył:
Audiostacja
ul. Główna 20A
03-113 Warszawa
tel. (022) 6161386, 6161394
Internet: www.audiostacja.pl, www.epifani.com
Test ukazał się w numerze 3/2009 miesięcznika Muzyk.