Zapowiedzi brzmią zachwycająco: brzmienia 52 wzmacniaczy, przedwzmacniaczy gitarowych oraz gitarowych zespołów głośnikowych, 73 gitarowych efektów efektów podłogowych „zapakowano” obudowę rack 1U i wyposażono w oprogramowanie umożliwiające precyzyjna i łatwa edycję wszystkich parametrów. Naprawdę brzmi imponująco. Zobaczmy zatem jak testowany procesor sprawdza się w praktyce.
OPIS
GSP 1101 zbudowano w oparciu o dwa nowe procesory sygnałowe AUDIO DNA2 DSP. Obudowa typu rack jest jedną z najbardziej uniwersalnych. Umieszczenie procesora w takowej znacznie ułatwia użytkowanie GSP 1101 na scenie i w studio. Mimo tak naprawdę dużej ilości możliwości, które oferuje procesor jego obsługa jest wyjątkowo prosta.
Sygnał wprowadzamy poprzez dedykowane gniazdo wejściowe znajdujące się w przednim panelu obudowy. Obok tego gniazda znajdziemy gniazdo słuchawkowe oraz potencjometr regulacji głośności. Duży wyświetlacz informuje o właśnie edytowanych parametrach lub o aktualnie używanych funkcjach procesora. Obok tego wyświetlacza znajduje się drugi – numeryczny informujący użytkownika o aktualnie używanym numerze programu. Pod numerycznym wyświetlaczem umieszczono trzy diody, które informują użytkownika o tym czy wybrany program należy do banku fabrycznie ustawionych programów – FACTORY, czy też znajduje się w banku programów zapisanych przez użytkownika – USER. Dioda USB sygnalizuje o tym czy GSP 1101 aktualnie jest podłączony do komputera poprzez złącze USB. Do edycji większości parametrów służy przełącznik obrotowo przyciskowy EDIT / SELECT, oraz znajdujący się obok niego przycisk BACK. Dla ułatwienia w poruszaniu się po olbrzymiej ilości programów. Niektóre programy zostały połączone w grupy według przydatności do konkretnych stylów muzyki. Poruszanie się po tych grupach umożliwia przycisk TONE LIBRARY dostępnych jest 40 grup wiec niema sensu wymieniać je wszystkie – na pewno większość przyszłych użytkowników znajdzie w nich cos dla siebie. W identyczny sposób pogrupowano efekty gitarowe. Poruszanie się po tych grupach umożliwia przycisk EFFECTS LIBRARY. Grup efektów jest również czterdzieści. Kolejnym ułatwieniem obsługi testowanego procesora jest przycisk EFFECTS LEVEL umożliwiający regulacje proporcji pomiędzy sygnałem po obróbce efektami oraz sygnałem „suchym” to oznacza – po obróbce w przedwzmacniaczu ale be efektów przestrzenno-modulacyjnych.
Prześledzimy teraz tor sygnału gitarowego by w ten sposób najlepiej opisać możliwości GSP1101. Do opisu wykorzystamy bloki w które zgrupowano symulacje brzmień:
• Blok 1: WAH – odpowiada za symulacje brzmień efektów gitarowych typu WAH. Dostępne symulacje oparte na brzmieniach efektów DIGITECH FULL RANGE WAH, DUNLOP GRY BABY WAH, oraz VOX CLYDE MC COY WAH. W tylnym panelu obudowy umieszczono gniazdo do podłączenia nożnego sterownika typu EXPRESSION PEDAL, za pomocą którego możemy w pełni wykorzystać symulacje tego bloku.
• Blok 2: COMPRESSOR – odpowiada za symulacje brzmień efektów typu COMPRESSOR. Dostępne symulacje oparto na brzmieniach efektów DIGITECH COMPRESSOR, BOSS CS-2 COMPRESSOR / SUSTAINER oraz MXR DYNACOMP.
• Blok 3: DISTORTION – odpowiada za symulacje brzmień gitarowych efektów podłogowych przesterujących sygnał. Dostępne symulacje oparto na brzmieniach efektów IBANEZ TS-9, IBANEZ TS-808 TUBE SCREAMER, VOODOO LAB SPARKLE DRIVE, GUYATONE OVERDRIVE OD-2, DOD 250 OVERDRIVE/ PREAMP, PRO CO RAT, MXR DISTORTION+, BOSS DS-1 TM DISTORTION, DIGITECH GRUNGE, BOSS MT-2 METAL ZONE, DIGITECH DEATH METAL, DOD GONKULATOR RING MODULATOR, ROGER MAYER OCTAVIA, DEMETER FUZZULATOR, DOD CLASSIC FUZZ, ARBITER FUZZ FACE oraz ELECTRO-HARMONIX BIG MUFF PI.
• Blok 4: PREAMP/CAB – najważniejszy blok w którym zebrano symulacje brzmień sześciu wzmacniaczy FENDER, siedmiu wzmacniaczy MARSHALL, dwóch wzmacniaczy VOX, dwóch wzmacniaczy MESA BOOGIE, HIWATT, CARVIN, MATCHLESS, SOLDANO, dwunastu symulacji oznakowanych logo DIGITECH, oraz dwóch symulacji brzmienia gitary akustycznej. Oprócz tego w tym bloku zebrano symulacje brzmień sześciu zestawów głośnikowych FENDER, dwóch zestawów głośnikowych VOX, dwóch zestawów głośnikowych MARSHALL, po jednym zestawie HIWATT, VHT, JOHNSON, oraz dziewięciu symulacji z logo DIGITECH. Jak widać dość rozbudowany ten blok. Kolejnym ułatwieniem obsługi GSP 1101 jest umieszczenie w panelu przednim sześciu potencjometrów obrotowych regulujących ustawienia symulowanych przedwzmacniaczy. Są to potencjometry GAIN, BASS, MIDRANGE, TREBLE oraz AMP LEVEL.
• Blok 5: GATE – jest typowa bramka szumów,
• Blok 6: PARAMETRIC EQ – składa się z trzech parametrycznych korektorów barwy w każdym z których możemy regulować częstotliwość, poziom oraz dobroć.
• Blok 7: FX LOOP – umożliwia dwa tryby pętli efektów – w jednym sygnał omija wbudowany przedwzmacniacz w celu skorzystania z zewnętrznego a w drugim trybie sygnał omija wbudowane efekty przestrzenno-modulacyjne w celu skorzystania z efektów zewnętrznych.
• Blok 8: CHORUS / FX – odpowiada za symulacje brzmień efektów modulacyjnych. Dostępne symulacje oparto na brzmieniach czterech efektów typu CHORUS, czterech efektów typu FLANGER, czterech efektów typu PHASER, VIBRATO, ROTARY SPEAKER, VIBROPAN, UNOVIBE, TREMOLO/ PANER, ENVELOPE FILTER, AUTOYA, YAYA, SYNTHTALK, STEP FILTER, DOD FX 25, DIGITECH WHAMMY, PITCH SHIFT, oraz OCTAVER,
• Blok 9: DELAY – odpowiada za symulacje brzmień efektów typu DELAY. Dostępne symulacje oparto na brzmieniach efektów DIGITECH ANALOG DELAY, DIGITECH DIGITAL DELAY, DIGITECH MODULATED DELAY, DIGITECH PONG DELAY, DIGITECH TAPE DELAY, BOSS, DM-2 ANALOG DELAY, oraz MAESTRO EP-2 ECHOPLEX TAPE ECHO,
• Blok 10: REVERB – odpowiada za symulacje brzmień efektów typu REVERB. Dostępne symulacje oparto na brzmieniach efektów FENDER TWIN REVERB, LEXICON AMBIENCE, LEXICON STUDIO, LEXICON ROOM, LEXICON HALL, oraz EMT 240 PLATE,
• Blok 11: EXPRESSION LINKS – w tym bloku możemy wybrać jeden z ośmiu parametrów który będzie regulowany za pomocą zewnętrznego sterownika nożnego typu EXPRESSION PEDAL w czasie rzeczywistym,
• Blok 12: SEAMLESS TIME pozwala edytować ustawienia efektów typu DELAY i REVERB tak by były one słyszalne po przełączeniu procesora na inny program,
• Blok 13: LFO SETTONGS – w tym bloku możemy edytować parametry dwóch filtrów LFO,
• Blok 14: PRESET LEVEL – w tym bloku możemy programować ogólny poziom głośności dla każdego z zapisywanych programów.
GSP 1101 wyposażono również w tuner który umożliwia strojenie gitary w zakresie od A = HZ, do A = HZ. W tylnym panelu obudowy znajdziemy dwa gniazda wyjściowe typu jack 1/4” , oraz gniazda wyjściowe typu XLR wyposażone w przełącznik masy GRND / LIFT, oprócz tego znajdziemy tam gniazda do pętli efektów, nożnych sterowników, dwa gniazda MIDI, nawet CONFIGURATION PORT – przeznaczony do użycia w przyszłości. Oprócz tego znajdziemy tam gniazdo USB. GSP 1101 jest w pełni sterowany przez komputer poprzez złącze USB. Tym że złączem wysyłamy stereofoniczny sygnał do komputerowego systemu rejestrującego oraz przyjmować sygnał stereofoniczny wychodzący z komputerowego systemu rejestrującego. Instalowanie oprogramowania jest bardzo proste, oraz obsługa GSP1101 poprzez oprogramowanie jest bardzo przejrzysta i moim zdaniem wygodniejsza niż obsługa bezpośrednia. Każdy kto miał do czynienia z cyfrowymi symulacjami wzmacniaczy gitarowych obsłuży GSP 1101 bez trudu.
WRAŻENIA
Sam opis wszystkich możliwości GSP 1101 już sprawia duże wrażenie. Faktycznie jest to wielofunkcyjne urządzenie. Które pozwala poznać, tajniki brzmienia gitarowego, oraz samodzielnie konfigurować własne ustawienia. Pisać cokolwiek na temat przydatności testowanego procesora… nie ma to chyba sensu. GSP 1101 ma w sobie tyle symulacji i możliwości edycji parametrów, ile zazwyczaj jest w urządzeniach kosztujących ze dwu albo trzykrotnie więcej. Co do jakości symulacji… symulację są dobre… ale to to tylko symulacje. Wiadomo, ze symulacja raczej nigdy nie dorówna oryginałowi, jak to wpaja nam reklama: „prawie czyni wielka różnicę”. Należy tylko wziąć pod uwagę fakt że skompletowanie jednej dziesiątej symulowanych urządzeń będzie kosztowało wielokrotność GSP 1101. A straty w jakości sygnału spowodowane sporą ilością kabli jeszcze zmniejsza różnice w jakości. No… i kto to wszystko będzie woził?
PODSUMOWANIE
Testowane urządzenie jest ciekawą propozycją dla początkujących, średnio zaawansowanych i profesjonalnych gitarzystów. Początkujący za niewielkie pieniądze nabędą urządzenie dzięki któremu dużo naucza się o istocie gitarowego brzmienia i o pracy popularnych efektów i wzmacniaczy. Średnio zaawansowani będą mieli okazje by rozwijać swą wiedzę a profesjonaliści… będą wiedzieli co z tego procesora można „wykrzesać”. Tak czy inaczej wszyscy wzbogaca swoje brzmienie. Dodam tylko swoją prywatna opinie. Opinie, z która nikt nie musi sie zgadzać. DIGITECH brzmi jak DIGITECH i albo to brzmienie komuś się podoba albo nie. Moim zdaniem GSP1101 idealnie sprawdzi się w muzyce gdzie jest dużo brzmień elektronicznych, w szybkich produkcjach studyjnych gdzie nie ma czasu na przewożenie wzmacniaczy i poszukiwania ustawienia mikrofonu. Na scenie GSP 1101 może być pomocnym narzędziem, które jest łatwe w obsłudze i uniwersalne. Natomiast w bardziej tradycyjnych aranżacjach możemy słyszeć za dużo „plastiku” w brzmieniu. Ale to juz rzecz gustu.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Przetworniki A/D/A: 24-bitowe
Częstotliwość próbkowania: 44.1 kHz
Procesory AudioDNA2: 2
Liczba efektów: 73
Liczba programów: 99 fabrycznych, 99 użytkownika
Liczba modeli wzmacniaczy i zestawów głośnikowych: 52
Złącza: INPUT, LINE OUT (L/MONO, R), MIXER OUT (L, R) [XLR], słuchawkowe, LOOP SEND, LOOP RETURN (L/MONO, R), MIDI (IN, OUT), FOOTSWITCH, EXPRESSION, CONFIGURATION PORT, USB
Oprogramowanie: DigiTech X-Edit 2.0
Wymiary: 483 × 44 × 190 mm
Ciężar: 3.4 kg
Cena: 2434 PLN
Do testu dostarczył:
ESS Audio
ul. Graniczna 17
05-092 Łomianki-Dąbrowa
tel. (022) 7514246
Internet: www.essaudio.pl, www.digitech.com
Test ukazał się w numerze 12/2007 miesięcznika Muzyk.