Jedną z osób, które odegrały istotną rolę w rozwoju syntezatorów w ich pionierskich czasach był kalifornijski wizjoner i konstruktor Donald Buchla. Choć jego projekty nie są dziś tak powszechnie znane jak te, które powstawały równolegle po drugiej stronie Stanów Zjednoczonych, spopularyzował on styl syntezy zwany „West Coast”. Jednym z opracowanych przez niego instrumentów był walizkowy Music Easel, od którego premiery minęło pół wieku. Z tej właśnie okazji firma, w której rękach znajdują się obecnie prawa do marki Buchla, postanowiła wprowadzić na rynek aż trzy wersje tego nietypowego syntezatora.
Buchla Music Easel był jednym z pierwszych przenośnych instrumentów elektronicznych, jednak w 1973 wyprodukowano zaledwie kilkadziesiąt sztuk, przez co oryginalne egzemplarze stanowią obecnie rzadkość. Oczywiście od tego czasu na rynku pojawiły się też nowe wersje oraz instrumenty inspirowane tym modelem, co ukazuje że ten nietypowy projekt Dona Buchli ma swoich fanów. Nic zatem dziwnego, że firma Buchla U.S.A. postanowiła uczcić 50-lecie tego syntezatora przygotowując aż trzy jego odmiany – Retro i Modern oraz jubileuszowy 50th Anniversary Music Easel.
Podobnie jak oryginał powstały przed półwieczem, także te trzy instrumenty są konstrukcjami półmodularnymi składającymi się z dwóch sekcji – Stored Program Sound Source (Model 208c) oraz Touch Activated Voltage Source (Model 218e [v3]). Pierwsza z nich daje możliwość kontroli toru syntezy, na który składają się m.in. oscylatory (COMPLEX i MODULATION), generator szumu, generatory obwiedni, blok DUAL LO PASS GATE, przedwzmacniacz, sekwencer, moduły służące do miksowania czy dodawania efektu Reverb oraz inne bloki. Poza suwakami, pokrętłami i przełącznikami w sekcji tej znajdziemy także gniazda umożliwiające dokonywanie połączeń między konkretnymi blokami i parametrami, a także specjalny port służący do podpięcia odpowiedniej karty do przechowywania ustawień. Druga sekcja zajmująca dolną część to dotykowa „klawiatura” z arpeggiatorem oraz dedykowanymi złączami i kontrolerami.
Oczywiście, między trzema odmianami Music Easel są też różnice, a dotyczą one m.in. dodatkowych gniazd. W wersjach Retro i 50th Anniversary mamy do dyspozycji wyjścia audio jack 1/4”, złącza MIDI [jack 1/8”], dwa porty USB typu C oraz wejście dla kontrolera nożnego (SUSTAIN). W wersji Modern mamy z kolei moduł Electric Music Box I/O, w którym poza tymi samymi złączami znajdziemy także rozbudowany mikser oraz inne dodatkowe gniazda. Różnice dotyczą również walizek, w których zamknięte będą poszczególne odmiany Music Easel.
Syntezatory w wersji Retro i Modern można będzie zamówić w przedsprzedaży na stronie internetowej producenta poczynając od 16 czerwca (cena każdego to 4,999 USD). Okolicznościową wersję 50th Anniversary Collector’s Edition, która powstanie w ograniczonej liczbie egzemplarzy i będzie się wyróżniała główkami kontrolerów nawiązującymi bezpośrednio do oryginału oraz dodatkowym mierniki VU zamawiać będzie można z kolei tylko w lipcu (1-31.07).
Więcej informacji na stronie buchla.com.