Wymyślanie nowej serii podłogowych efektów gitarowych jest w naszych czasach prawdziwym wyzwaniem dla konstruktorów. Takie zadanie postawiła przed sobą niedawno brytyjska firma Blackstar. Oczywiście mając już w ofercie popularną wśród gitarzystów serię HT miała jakiś punkt wyjścia, ale należało w odpowiedni sposób go wykorzystać. Jednym z podstawowych założeń przy konstruowaniu efektów z nowej serii LT było to, żeby wchodzące w jej skład modele – oprócz charakteryzowania się małymi rozmiarami – „brzmiały jak lampowe” mimo, że lampowymi nie są. W trzech efektach sięgnięto też po sprawdzone rozwiązanie technologiczne – układ ISF umożliwiający płynną regulacje charakterystyki brzmienia od typowo „brytyjskiego” po typowo „amerykańskie”.
OGÓLNY OPIS
Na temat obudowy, w jakiej zamknięto poszczególne modele nie będę pisał dużo, ponieważ niewiele można i należy zmieniać w klasycznej obudowie typu stompbox. Jedynie designerskie zabiegi mogą tu być brane pod uwagę. Mimo pozornie prostej konstrukcji urządzenia firmy Blackstar z serii LT zostały wyposażone we wszystko, co współczesny efekt podłogowy mieć musi: trwała stabilna obudowa, cichy przełącznik, możliwość zasilania baterią 9V oraz za pomocą dedykowanego zasilacza zewnętrznego, a także bypass – w przypadku całej nowej serii buforowany. Tak jak wszystkie pozostałe efekty z nowej linii, urządzenie wyposażono też w specjalnie zaprojektowany układ obcinania sygnału pozwalający aby modele LT zachowywały się tak jak lampowe efekty HT. Wszystkie modele tworzące nową serię zostały wyposażone w wejście i wyjście typu jack 1/4”. Dostęp do komory baterii zyskujemy po odkręceniu dwóch śrubek.
LT BOOST
Na pierwszy rzut oka jest to klasyczny booster umieszczony w małej zgrabnej obudowie. O aktywnym trybie pracy urządzenia informuje dedykowana dioda umieszczona w górnej części obudowy. Do modyfikowania sygnału gitarowego w LT BOOST służą nam trzy potencjometry obrotowe. Pierwszy z nich – GAIN, umożliwia regulację poziomu sygnału opuszczającego urządzenie. Inaczej mówiąc, ten potencjometr pozwala ustawić na ile booster ma „dopalać” wzmacniacz. Pozostałe dwa pokrętła (BASS, TREBLE) umożliwiają korekcję barwy w modyfikowanym sygnale. Bardzo istotną zaletą testowanego urządzenia jest fakt, że gdy ustawiamy potencjometry korektora w pozycji neutralnej otrzymujemy rzeczywisty brak korekcji. To umożliwia użytkownikowi korzystać zarówno z oryginalnego brzmienia instrumentu, jak i z jego zmodyfikowanych wersji.
W efektach tego typu najważniejsze jest to, co towarzyszy zwiększeniu poziomu sygnału. Czy barwa instrumentu pozostaje czynnikiem decydującym, czy przestaje mieć znaczenie? Czy rodzaj „clipu” jest akceptowalny przez użytkownika? Tak naprawdę to subiektywne wrażenia z zastosowań takiego efektu w partiach solowych na kanale czystym oraz na kanałach przesterowanych decydują o popularności efektu. Testowany efekt jest transparentny i to jest jego najważniejsza cecha.
LT DRIVE
Ten efekt pozwala uzyskiwać brzmienie zbliżone do oferowanego przez wzmacniacze lampowe rozkręcone „na cały regulator” – overdrive. Na panelu umieszczono trzy potencjometry obrotowe służące do edycji parametrów pracy urządzenia oraz przełącznik włączający urządzenie. Dwa potencjometry to tradycyjne GAIN i LEVEL, za pomocą których można regulować odpowiednio stopień przesterowania sygnału i poziom głośności efektu. Trzecie pokrętło (TONE) służy do regulowania barwy przesterowanego sygnału.
Przy pomocy LT DRIVE użytkownik może kreować różne brzmienia: od ciepłego po krzyczące, od delikatnego po bardzo intensywne. Tak czy inaczej otrzymujemy brzmienia pełne, mięsiste a jednocześnie selektywne. Ostatnia ale nie mniej ważna właściwość LT DRIVE to fakt, że potencjometr barwy mimo z pozoru niezbyt wielkiego zakresu działania oferuje realnie użyteczne barwy przy każdym ustawieniu.
LT DIST
Kolejny z testowanych efektów kompaktowych marki Blackstar pozwala uzyskać brzmienie typu distortion. Urządzenie umieszczono w identycznej obudowie jak poprzednio opisywane efekty. Różnica jest oczywiście w kolorze, co widać na zdjęciach oraz w zawartości, co słychać po podłączeniu. Typ obudowy, sposób umieszczenia gniazd, przełączników i potencjometrów jest podobny do powyżej opisywanego modelu, choć w tym wypadku mamy do dyspozycji cztery pokrętła. Pierwszym elementem różniącym LT DIST od dwóch poprzednio przedstawionych efektów jest obecność „na pokładzie” urządzenie układu ISF – czyli tego, z czego urządzenia Blackstar (wzmacniacze i efekty) są znane najbardziej. Na panelu znajdziemy też potencjometry GAIN i LEVEL służące odpowiednio do regulowania stopnia przesterowania sygnału oraz jego poziomu. Czwarty potencjometr (TONE) umożliwia regulację barwy przesterowanego sygnału.
LT DIST, tak jak i poprzednio opisywany LT DRIVE umożliwia kreowanie rozmaitych barw. Przezroczyste, agresywne brzmienie tego efektu w zależności od stopnia przesterowania sygnału może być suche i zbliżone do brzmień typu crunch, jak również nasycone i zbliżone do brzmień typu high gain.
LT METAL
Jak sama nazwa wskazuje, ten efekt przesterowuje sygnał w taki sposób by zadowolić wielbicieli ciężkich gatunków muzycznych. Zewnętrznie LT METAL oprócz koloru niczym nie różni się od modelu LT DIST. Też wyposażono go w układ ISF, a sposób regulacji parametrów pracy, również jest identyczny z oferowanym przez wyżej opisane urządzenie. Brzmienie efektu LT METAL jest dokładnie takie, jakiego można potrzebować przy graniu ciężkich partii – potężne, nasycone, agresywne.
LT DUAL
Ten efekt w swej strukturze przypomina efekt o identycznej nazwie lecz z seri HT. Oczywiście jest on znacznie prostszy niż jego „starszy brat” HT DUAL. Zgodnie z nazwą LT DUAL jest efektem dwukanałowym. Z tego też powodu jego obudowa jest większa niż czterech pozostałych „kostek” z nowej serii, chociaż opcje zasilania są identyczne. LT DUAL wyposażono w unikalny system przełączania kanałów, który ułatwia obsługę urządzenia. Dla każdego kanału mamy osobną regulację stopnia przesterowania sygnału (CH1 GAIN, CH2 GAIN) oraz jego poziomu (CH1 LEVEL, CH2 LEVEL). Potencjometr barwy (TONE) oraz pokrętło powiązane z układem ISF regulują brzmienie dla obu kanałów jednocześnie. Możliwość kreowania brzmień w efekcie LT DUAL jest taka sama jak w poprzednich modelach, tyle że mamy tu dwa kanały. Dzięki temu możemy „ukręcić” dwa różne brzmienia z szerokiej palety dostępnych efektów i przełączać między nimi.
PODSUMOWANIE
Testowane urządzenia firmy Blackstar są efektami wysokiej klasy. Ogólne cechy brzmieniowe testowanych modeli mieszczą się w kategorii „brzmienie Blackstar” – nieco ciemne, nie jazgoczące, bardzo dobrze miksujące się z innymi instrumentami, stabilne, dynamiczne. Ilość brzmień, które można wykreować za pomocą każdego z testowanych urządzeń jest ogromna, ale łączy je wysoka jakość oraz możliwość zachowania naturalnego brzmienia gitary. Nadmienię też, że testowane urządzenia mogą współpracować ze sobą, co pozwala uzyskać selektywne, bogate w alikwoty brzmienie typu lead. Efekty zdecydowanie godne polecenia.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Wejścia/wyjścia: INPUT, OUTPUT
Zasilanie: bateria 9V lub opcjonalny zasilacz
Wymiary:
• 60 × 122 × 54.5 mm
• 90 × 122 × 54.5 mm (LT DUAL)
Ciężar:
• 450 g
• 600 g (LT DUAL)
Sugerowane ceny: 290 PLN (LT BOOST, LT DRIVE), 340 PLN (LT DIST), 390 PLN (LT METAL), 490 PLN (LT DUAL)
Do testu dostarczył:
Sound Service
Am Spitzberg 3
DE-15834 Rangsdorf
tel. w Niemczech: +49 (0) 337089330
tel. w Polsce: 503 146 513
Internet: www.sound-service.eu, www.blackstaramps.com
Test ukazał się w numerze 4/2014 miesięcznika Muzyk.