Wprowadzając na rynek pierwsze smartfony i tablety ich twórcy z pewnością nie zakładali że ich produkty spotkają się z zainteresowaniem producentów nie tylko oprogramowania ale i szeroko pojętego sprzętu muzycznego. Szybko okazało się jednak (dotyczy to oczywiście przede wszystkim produktów marki Apple) że urządzenia mobilne z dotykowym ekranem i obsługą wielodotyku oraz z modelu na model coraz większą mocą obliczeniową i usprawnioną współpracą z innymi urządzeniami to sprzęt, który z powodzeniem można wykorzystać do zastosowań muzycznych.
Najpierw dość nieśmiało, a potem już w szybkim tempie na rynku zaczęły pojawiać się dedykowane akcesoria umożliwiające współpracę tabletów i smartfonów z instrumentami i innym sprzętem muzycznym. Równocześnie z interfejsami audio i MIDI czy mikrofonami zaczęły pojawiać się muzyczne aplikacje – syntezatory i inne instrumenty wirtualne, rejestratory audio, programy DAW, emulacje wzmacniaczy gitarowych, edytory nut, tunery, efekty, rozmaite „narzędziowniki” i różne inne programy dedykowane do współpracy z konkretnymi instrumentami i urządzeniami. Aplikacji skierowanych do muzyków, DJ’ów, nagłośnieniowców czy producentów muzycznych jest naprawdę sporo. Co więcej, z czasem programy tego typu zaczęły pojawiać się także w wersji dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android zwiększając zasięg odbiorców.
Z roku na rok oferta tego typu akcesoriów rozrastała się stając się samodzielną kategorią, przy czym oczywiście nie wyczerpują one w całości tematu współpracy urządzeń mobilnych ze sprzętem muzycznym. Z jednej strony mamy bowiem typowe akcesoria podłączane bezpośrednio do tabletów i smartfonów czy też komunikujące się z nimi bezprzewodowo ale będące w dalszym ciągu dodatkami dla nich a nie odwrotnie. Z drugiej strony jest jednak grupa produktów, dla których to urządzenia mobilne (a dokładniej zainstalowane na nich aplikacje) są „akcesoriami”. Mowa tu o chociażby mikserach cyfrowych, zestawach głośnikowych czy pianinach cyfrowych i innych instrumentach, których funkcjami i parametrami możemy sterować zdalnie z poziomu tabletu czy smartfona.
W lutowym zestawieniu prezentujemy przykładowe akcesoria przeznaczone do współpracy z urządzeniami mobilnymi. Są to przede wszystkim mikrofony, jak również interfejsy audio i MIDI oraz miksery dla których tablet czy smartfon stanowi wirtualny panel sterowania. Oczywiście to tylko wycinek oferty, a ponadto trzeba pamiętać że oprócz dedykowanych akcesoriów z tabletami i smartfonami mogą współpracować także „zwykłe” produkty – interfejsy audio, klawiatury sterujące, wspomniane już zestawy głośnikowe oraz różne instrumenty muzyczne, a także inne urządzenia.
Na przykładzie ponad dwudziestu produktów zgromadzonych w zestawieniu widać też, że akcesoria mogą łączyć się z tabletem lub smartfonem na różne sposoby. W przypadku mikrofonów jest to najczęściej gniazdo słuchawkowe jack 1/8” do którego podpinamy wtyk TRRS. Z kolei interfejsy (a także niektóre mikrofony) podpinamy do „portu komunikacyjnego” (Lightning lub ewentualnie 30-pin jeśli np. dysponujemy starszym tabletem). Inne akcesoria łączą się bezprzewodowo wykorzystując rozmaite technologie – Bluetooth lub Wi-Fi.
MIKROFONY WG CENY 1) micW i436 – 400 PLN 2) micW i456 – 400 PLN 3) micW i266 – 400 PLN 4) micW iBoundary – 450 PLN 5) micW i825 Kit – 800 PLN 6) micW i855 Kit – 800 PLN 7) Sennheiser Memory Mic – 859 PLN 8) micW iShotgun Kit – 900 PLN 9) Sennheiser ClipMic digital – 1069 PLN 10) Sennheiser HANDMIC Digital – 1099 PLN 11) Sennheiser MKE 2 digital – 2669 PLN
INTERFEJSY I MIKSERY WG CENY 1) Yamaha MD-BT01 – 215 PLN 2) Yamaha UD-BT01 – 256 PLN 3) Yamaha i-UX1 – 361 PLN 4) Yamaha UD-WL01 – 376 PLN 5) Line 6 Sonic Port – 433 PLN 6) Mackie ProDX4 – 799 PLN 7) Line 6 Sonic Port VX – 870 PLN 8) Mackie ProDX8 – 1149 PLN 9) Mackie DL806 – 2380 PLN 10) Mackie DL1608 – 2760 PLN
Zestawienie ukazało się w numerze 2/2019 miesięcznika Muzyk.