Kolejny tydzień dobiega powoli końca, co oznacza że pora podsumować tematy, które w tym czasie pojawiły się na naszej stronie. Minionych siedem dni obfitowało w wiele interesujących wydarzeń, które dotyczyły zarówno prezentacji nowych produktów, jak również premier fonograficznych i innych wieści z szeroko pojętej branży muzycznej. Na naszej stronie opublikowaliśmy zatem w tych dniach zarówno informacje o instrumentach, oprogramowaniu i sprzęcie muzycznym, jak również wiadomości dotyczące artystów i ich działalności. Szczegółowy przegląd artykułów i tematów znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Electro-Voice EVERSE 8 – premiera przenośnego zestawu głośnikowego nie tylko dla muzyków
W ofercie firmy Electro-Voice pojawił się nowy aktywny system nagłośnieniowy o nazwie EVERSE 8. Kompaktowy, dwudrożny zestaw głośnikowy daje możliwość podłączenia różnych źródeł dźwięku, a także odbierania sygnałów przesyłanych bezprzewodowo. Dzięki zasilaniu akumulatorem oraz obudowie odpornej na warunki atmosferyczne równie dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach zamkniętych jak i w plenerze, a sięgnąć mogą po niego nie tylko muzycy, ale także prezenterzy, instruktorzy czy inne osoby prowadzące najróżniejsze spotkania czy zajęcia.

Arturia Augmented GRAND PIANO
Najnowszym przedstawicielem serii instrumentów wirtualnych Augmented firmy Arturia jest aplikacja Augmented GRAND PIANO. Tak jak wcześniejsze programy z tej linii, także ten wykorzystuje próbki (w tym przypadku akustycznego fortepianu – „czyste” i preparowane), jak również „silnik” syntezy. Dzięki temu daje on możliwość tworzenia wielowarstwowych, hybrydowych presetów łączących w sobie barwy o różnym charakterze, cechując się przy tym przejrzystym interfejsem graficznym.

Cyfrowe miksery Zoom LiveTrak – przegląd cech i możliwości
Wśród produktów marki Zoom przeznaczonych do pracy z dźwiękiem znajdują się m.in. wielofunkcyjne urządzenia z rodziny LiveTrak. Linia ta obejmuje cztery różne modele (L-20, L-20R, L-12, L-8), które łączą w sobie cechy cyfrowego miksera oraz wielościeżkowego rejestratora audio. Każdy z nich może być także używany jako interfejs audio. Wśród cech, którymi wyróżniają się te urządzenia znajduje się możliwość przygotowywania kilku różnych miksów i wysyłania ich na poszczególne wyjścia monitorowe.

Xantoné Blacq przypomina pianino Yamaha CP70
Pianino CP70 zaprezentowane przez firmę Yamaha w 1976 roku było instrumentem elektroakustycznym, który z jednej strony był wyposażony w klawiaturę z tradycyjnym mechanizmem młoteczkowym oraz struny, a z drugiej przetworniki piezoelektryczne, układ pozwalający kreować własne brzmienie oraz wyjścia umożliwiające podpięcie instrumentu do wzmacniacza. W filmie z cyklu „Synth Space History” opublikowanym przez producenta, pianino to przypomina Xantoné Blacq nie tylko opowiadając o nim, ale także na nim grając.

Sennheiser na Audio Video Show 2022 w Warszawie
Już w najbliższy weekend (28-30.10) odbędzie się w Warszawie kolejna edycja wystawy Audio Video Show. Wśród wystawców znajdzie się m.in. firma Sennheiser, która w dwóch pomieszczeniach będzie prezentowała m.in. soundbary AMBEO, słuchawki audiofilskie HD 820 czy IE 900, bezprzewodowe słuchawki MOMENTUM 4 Wireless i MOMENTUM True Wireless 3, a także swoje inne propozycje przeznaczone do słuchania muzyki. Na warszawskiej wystawie pokazane będą również mikrofony z serii MKE przeznaczone głównie dla mobilnych twórców.

Casio Privia PX-S5000 – prezentacje wideo
PX-S5000 to najniższy model spośród trzech pianin cyfrowych Privia zaprezentowanych niedawno przez firmę Casio. Instrument wyposażony w klawiaturę Smart Hybrid Hammer Action (88 klawiszy) charakteryzuje się 192-głosową polifonią i udostępnia 23 presety. Model ten oferuje ponadto efekty, rejestrator MIDI, bibliotekę utworów oraz rejestrator/odtwarzacz audio, a także system nagłośnieniowy o mocy 2 × 8 W. W artykule poświęconym temu instrumentowi znalazły się m.in. filmowe prezentacje jego wybranych cech i funkcji oraz barw.

Interfejs audio Arturia MiniFuse 4 już dostępny
W ofercie firmy Arturia pojawił się niedawno interfejs audio MiniFuse 4, dołączając do dwóch mniejszych modeli z tej serii, które wprowadzono na rynek już wcześniej. Urządzenie łączące się z komputerem prze port USB typu C obsługuje po 4 kanały wejściowe i wyjściowe pracując maks. w trybie 24-bit/192 kHz. Model ten jest wyposażony w dwa wejścia typu combo, dwa dodatkowe wejścia typu jack 1/4” i cztery takie wyjścia, dwa wyjścia słuchawkowe, złącza MIDI oraz dwa porty USB typu A.

Jacek Majewski o monitorach Genelec na Soundedit ’22
Wśród tematów, które zostaną poruszone podczas warsztatów będących częścią tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit nie brak zagadnień dotyczących monitorów studyjnych. Dotyczyć ich będą chociażby zajęcia przygotowane przez firmę Konsbud Audio, mającej w swej ofercie odsłuchy fińskiej marki Genelec. W programie warsztatów, które poprowadzi Jacek Majewski znajdą się m.in. kwestie związane z doborem, lokalizacją i kalibracją monitorów.

Czy nadchodzi koniec smyczków z fernambuku?
UVI Soul Bass – wirtualna gitara basowa
WYDARZENIA / MUZYCY
Kasia Pietrzko Trio / Maciej Kądziela / Andrzej Chyra „Norwid” – recenzja
Przed miesiącem premierę miał wyjątkowy album zatytułowany „Norwid” zawierające jazzowe kompozycje zainspirowane poezją Cypriana Kamila Norwida, których twórcami są pianistka Kasia Pietrzko i saksofonista Maciej Kądziela. Krążek został nagrany przez Kasię Pietrzko z towarzyszeniem muzyków współtworzących jej trio, jak również Macieja Kądzieli oraz aktora Andrzeja Chyry. Na naszej stronie znajdziecie recenzję tego albumu.

Tosteer zaprasza na wyjątkowy w Łodzi
W przyszłym miesiącu odbędzie się w Łodzi wyjątkowy koncert, na który swoich dotychczasowych fanów jak i wszystkich innych miłośników rockowego grania zaprasza zespół Tosteer wracający na scenę po latach przerwy. Występ w łódzkim klubie Scenografia zaplanowany na 11 listopada br. został zorganizowany specjalnie z okazji 20-lecia powstania zespołu.

Jan Felcyn o nagrywaniu podcastów na Soundedit ’22
Jednym z warsztatów, który obędzie się 4 listopada podczas Festiwalu Soundedit ’22 w Łodzi będzie „Podcast w Twoim domu”. Poprowadzi go dr Jan Felcyn z poznańskiego UAM, który poruszy podczas niego różne zagadnienia dotyczące nagrywania podcastów we własnym domu, odnoszące się zarówno do wykorzystywanego sprzętu jak i innych tematów związanych z tego typu działalnością.
„Midnights” – nowa płyta Taylor Swift już dostępna
W piątek 21 października Taylor Swift zaprezentowała swoją nową, już 10. płytę studyjną zatytułowaną „Midnights”. Podstawowa wersja tego albumu zawiera 13 utworów, a zaledwie kilka godzin po jej premierze artystka udostępniła wersję rozszerzoną o siedem kolejnych piosenek. Tak jak w przypadku płyt „Folklore” i „Evermore” spory udział w powstaniu krążka miał Jack Antonoff. W jednej z piosenek gościnnie zaśpiewała Lana Del Rey.

Odszedł Andrzej Mikołajczak
W wieku 76 lat zmarł pochodzący z Poznania klawiszowiec, kompozytor i aranżer Andrzej Mikołajczak. Swą karierę muzyczną rozpoczął on w latach 60. XX wieku, a przez tę i kolejną dekadę współpracował z różnymi zespołami. Grał na instrumentach klawiszowych w takich formacjach jak Tarpany, Drumlersi, Nowi Polanie, ABC czy Test, jak również w zespołach Woytka Skowrońskiego i Wojciecha Kordy. W Poznaniu prowadził własne studio nagraniowe, a także pisał utwory dla innych artystów (np. „Napisz, proszę” dla Haliny Frąckowiak).
The Cure wystąpili w Krakowie
W ramach europejskiej trasy koncertowej „Lost World Tour 2022” zespół The Cure zawitał do Polski by zagrać w Krakowie i Łodzi. Pierwszy z tych koncertów odbył się w Tauron Arenie, w której tłumnie zgromadzili się fani formacji dowodzonej przez Roberta Smitha. Brytyjski zespół wykonał w Krakowie ponad dwadzieścia utworów, wśród których znalazła się światowa premiera kawałka „I Could Never Say Goodbye”, który ma znaleźć się na nowym albumie The Cure. Na naszej stronie publikujemy fotorelację z tego koncertu.

„True North” – nowa płyta a-ha już dostępna
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, kilka dni temu do sprzedaży trafił nowy album norweskiego zespołu a-ha „True North”. Jego tytuł nie jest przypadkowy, gdyż krążek ten rzeczywiście powstawał na dalekiej północy – 90 km za kołem podbiegunowym, a prace nad płytą zostały uwiecznione w zatytułowanym tak samo filmie. Nowy album tria obejmuje dwanaście utworów, których autorami są Magne Furuholmen i Paul Waaktaar-Savoy.

The Dead South wystąpią w Polsce
Jazz Music Awards wręczone po raz pierwszy
„Let It Die” zapowiada nową płytę Ellie Goulding
Jean-Michel Jarre wydał album „OXYMORE”