Od kilku lat w ofercie firmy Zoom znajduje się seria urządzeń łączących w sobie cechy cyfrowego miksera i rejestratora audio – LiveTrak. Obejmuje ona cztery modele różniące się m.in. liczbą obsługiwanych kanałów oraz oferowanymi funkcjami, a także potencjalnym zakresem zastosowań. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, jakimi możliwościami się one charakteryzują.
Wielofunkcyjne urządzenia z serii LiveTrak zostały zaprezentowane przez firmę Zoom na przestrzeni trzech lat, a jako pierwszy – w 2017 roku – pokazany został model L-12. Rok później przedstawiono większy model L-20, a w 2019 roku premierę miały dwa kolejne urządzenia – L-20R oraz L-8. Trzy spośród tych mikserów charakteryzują się typowymi dla konsolet obudowami typu desktop, natomiast L-20R to model zamknięty w obudowie, która jest przystosowana do montażu w skrzyni rack.
Poszczególne miksery LiveTrak różnią się od siebie liczbą obsługiwanych kanałów, co odwzorowane jest zresztą w ich oznaczeniach. W przypadku L-20 i L-20R mamy zatem do dyspozycji dwadzieścia kanałów (16 mono, 2 stereo), w L-12 jest ich dwanaście (8 mono, 2 stereo), a w L-8 tylko osiem. Wszystkie kanały monofoniczne w trzech większych modelach oraz sześć pierwszych w najmniejszym L-8 są wyposażone w wejścia typu combo [XLR/jack] obsługujące sygnały z mikrofonów lub źródeł sygnałów o poziomie liniowym. Zasilanie Phantom +48V pozwalające podpiąć mikrofony pojemnościowe jest załączane grupowo (sekcje po 4 kanały w L-20, L-20R i L-12; kanały 1-6 w L-8). Dwa pierwsze kanały mono w każdym z czterech mikserów oferują tryb instrumentalny HI-Z, natomiast w pozostałych umieszczono tłumik Pad. Kanały stereofoniczne w L-20/L-20R i L-12 są wyposażone w pary wejść typu jack 1/4” (L/MONO, R) i cinch (L, R), a dodatkowo można przypisać do nich powroty USB AUDIO, czyli sygnały przesyłane z komputera. W modelu L-8 w kanałach 7 i 8 zastosowano wejścia liniowe typu jack 1/4”, a tory te mogą pracować niezależnie lub jako para stereo. Urządzenie to udostępnia dodatkowo stereofoniczne gniazdo jack 1/8” do komunikacji ze smartfonem (TRRS; można z niego korzystać zamiast z liniowych), a ponadto kanały 7 i 8 obsługiwać mogą stereofoniczne sygnały przesyłane przez USB.

We wszystkich czterech modelach z serii LiveTrak monofoniczne kanały z wejściami MIC/LINE są wyposażone w regulację czułości, a w L-20/L-20R i L-12 mamy ponadto do dyspozycji pokrętła obsługujące kompresor. Jak przystało na miksery cyfrowe, na ich panelach umieszczono ograniczoną liczbę kontrolerów, gdyż edycji ustawień dla poszczególnych kanałów dokonujemy w tej samej sekcji CHANNEL STRIP. W każdym kanale wejściowym trzech konsolet desktopowych znajdziemy za to przyciski SELECT, REC/PLAY i MUTE oraz suwak odpowiedzialny z regulację głośności. Tego typu elementów kontroli brakuje w modelu L-20R, ale za to do jego obsługi możemy wykorzystać dedykowaną aplikację dla urządzeń mobilnych oferującej przejrzysty interfejs graficzny. Programu tego możemy używać także w połączeniu z L-20, w w obu przypadkach komunikacja odbywa się poprzez adapter Bluetooth BTA-1 podpinany do gniazda REMOTE. Niezależnie od sposobu kontroli, dla każdego z kanałów mikserów LiveTrak dostępny jest 3-pasmowy korektor (w L-20/L-20R i L-12 z półparametrycznym „środkiem”) oraz filtr górnoprzepustowy i regulacja położenia w panoramie. Miksery oferują również regulację poziomu wysyłki (w L-20/L-20R nawet dwóch na kanał), gdyż na pokładzie każdego z nich znajduje się procesor efektów z różnymi algorytmami.

Poza główną parą wyjść typu XLR, wszystkie cztery miksery LiveTrak wyposażono w sekcję dodatkowych wyjść, która jest jednym z elementów wyróżniających te urządzenia na tle podobnych produktów. Otóż konsolety te pozwalają przygotować różne miksy i przesłać je na konkretne wyjścia MONITOR. Dzięki temu możemy zróżnicować sygnały wysyłane np. na słuchawki (lub systemy IEM) poszczególnych muzyków albo do monitorów scenicznych. W L-20/L-20R mamy do dyspozycji 6 takich wyjść, w L-12 pięć, a w L-8 trzy. Dodatkowo w L-20 i L-20R dostępne jest wyjście słuchawkowe dla realizatora, w L-12 para wyjść MONITOR, a w L-8 oddzielne wyjście słuchawkowe MASTER.
Każdy z czterech mikserów z serii LiveTrak ma na pokładzie wielościeżkowy rejestrator, dzięki czemu możemy używać ich np. do nagrywania próby zespołu lub koncertu, a w przypadku najmniejszego modelu do nagrywania podcastów. L-20 i L-20R pozwalają na jednoczesne nagrywanie maks. 22 śladów (44.1/48 kHz/96 kHz) i odtwarzania 20 ścieżek. W przypadku L-12 nagrywać można jednocześnie maks. 14 śladów (44.1/48 kHz; maks. 12 dla 96 kHz) a odtwarzać 12. Najmniejszy L-8 daje możliwość jednoczesnego nagrywania maks. 12 ścieżek (44.1, 48, 96 kHz) i odtwarzania 10. Nośnikiem w każdym przypadku jest karta pamięci SD/SDHC/SDXC, a materiał jest zapisywany w formacie WAV (mono/stereo; 16-/24-bit, 44.1 – 96 kHz).

Poza podstawową funkcją cyfrowego mikser oraz wbudowanym rejestratorem audio, urządzenia z serii LiveTrak oferują także dodatkowe tryby pracy. Każde z nich może być wykorzystywane jako interfejs audio komunikujący się z komputerem przez port USB. W przypadku L-20/L-20R obsługiwane są 22 kanały wejściowe, w modelu L-12 jest jest ich 14, a w L-18 – 12. Cała czwórka obsługuje w tym trybie 4 kanały wyjściowe, a wszystko dotyczy częstotliwości próbkowania 44.1 i 48 kHz. Miksery podpięte do komputera przez USB mogą też służyć za czytniki kart SD.
Poszczególne modele z serii LiveTrak oferują też różne dodatkowe funkcje, takie jak np. możliwość zapisywania i przywoływania scen oraz metronom. W modelach L-20 i L-12 mamy do dyspozycji wbudowany mikrofon, a L-8 oferuje w kanałach 7 i 8 po trzy przyciski SOUND PAD, pozwalające wyzwalać przypisane do nich barwy (w pamięci zapisano 13 presetów). Najmniejszy z modeli może też być zasilany bateriami, a z kolei trzy większe urządzenia wyposażono w port USB typu A i wejście dla kontrolera nożnego.

Więcej informacji o tych i innych produktach marki Zoom można znaleźć na stronie zoomcorp.com.
Dystrybutorem produktów marki Zoom jest Sound Service.