Pod koniec czerwca br. odbędzie się w Warszawie trzydniowe wydarzenie pod nazwą Yamaha Piano Festival, które połączone będzie z polską premierą nowego fortepianu koncertowego Yamaha CFX.
W dniach 27-29 czerwca, w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 21 odbędzie się cykl koncertów pianistycznych, które złożą się na pierwszą edycję Yamaha Piano Festival „Talentem Świata Obywatel”. Wydarzenie to będzie połączone z polską premierą nowej odsłony flagowego fortepianu koncertowego marki Yamaha – CFX. Podczas trzydniowego festiwalu wystąpi czterech pianistów – Mateusz Krzyżowski i Andrzej Wierciński oraz bracia Hyuk i Hyo Lee. Ci młodzi polscy i południowokoreańscy pianiści znani są polskiej jak i międzynarodowej publiczności chociażby z udziału w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie czy Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów w Bydgoszczy.
Koncerty w ramach Yamaha Piano Festival odbywać się będą w sali koncertowej Nowa Miodowa znajdującej się w sercu nowej siedziby Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie, która od 2020 roku zajmuje budynek przy ulicy Rakowieckiej 21. Sala ta została zaprojektowana przez Tomasza Koniora i jego zespół z Konior Studio, natomiast nad akustyką sali czuwał sam Yasuhisa Toyota z Nagata Acoustic. W sali tej zasiąść może 305 osób, a dzięki własnej reżyserce może pełnić ona także rolę studia.
Podczas koncertów Yamaha Piano Festival usłyszymy utwory Chopina, Haydna, Liszta, Bacha, Scarlattiego, Bartoka, Schuberta i Beethovena. Programy poszczególnych recitali przedstawiają się następująco:
• 27.06 – Mateusz Krzyżowski
J. Haydn: Sonata g-moll Hob. XVI/44
F. Liszt: Vallee d’Obermann
F.Chopin: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Polonezy op. 40, Polonez As-dur op. 53
• 28.06 – Andrzej Wierciński
D. Scarlatti: Sonata g-moll K.450
J.S.Bach/Busoni: Chaconne d-moll BWV 1004
F. Chopin: Scherzo h-moll op. 20
L. van Beethoven: Sonata fortepianowa nr 4 Es-dur op. 7
F. Chopin: Ballada f-moll op. 52
• 29.06 – Hyo Lee
F. Schubert: Impromptu op. 142
B. Bartok: Sonata Sz. 80
Bellini/Liszt: Reminiscences de Norma, S. 394
• 29.06 – Hyuk Lee
F. Chopin: Barkarola op. 60
F. Chopin: III Sonata h-moll, op. 58
Poniżej przedstawiamy krótkie sylwetki pianistów:
Mateusz Krzyżowski (ur. w 1999 roku) studiuje obecnie grę na fortepianie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Joanny Ławrynowicz-Just. Naukę gry rozpoczął jako 5-latek, a formalną edukację odbył w ZSM w Tychach oraz PSM II st. w Katowicach. Jest laureatem I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2021), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (2018), II nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz III nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, a także w szeregu innych krajowych konkursów pianistycznych. W ubiegłym roku dotarł do półfinału XVIII Konkursu Chopinowskiego. Prezentował się także na festiwalach muzycznych w Nohant, Dusznikach-Zdroju i Słupsku. Współpracował m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO czy Sinfonią Iuventus, a także orkiestrami wielu polskich filharmonii.
Andrzej Wierciński (ur. w 1995 roku) studiuje na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova. Regularną naukę muzyki podjął w wieku 6 lat, od 2010 roku w klasie fortepianu Anny Jastrzębskiej-Quinn w OSM II st. w Warszawie, zaś od 2014 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały. Jest laureatem I nagród na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hongkongu (2019), a także konkursów w Budapeszcie, Poznaniu, Darmstadt czy Neapolu. Wybitne osiągnięcia konkursowe zaowocowały zaproszeniami na koncerty w większości krajów europejskich, Japonii i Indonezji. Współpracował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W ubiegłym roku dotarł do III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Jest laureatem Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, a także Stypendium Artystycznego Krystiana Zimermana oraz Stypendium Artystycznego Yamaha.
Hyuk Lee (ur. w 2000 roku) kształci się obecnie w Konserwatorium Moskiewskim w klasie fortepianu Vladimira Ovchinnikova. W 2016 roku, jako najmłodszy uczestnik w historii, wygrał X Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Jest też laureatem III nagrody X Konkursu w Hamamatsu (2018) oraz I miejsca i nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Moskiewskiego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży (2012). W 2021 roku został finalistą XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze, Konserwatorium Moskiewskiego, Filharmonii Warszawskiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, TivoliVredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio oraz na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Hyo Lee (ur. w 2007 roku) – młodszy brat Hyuka Lee, uczeń Centralnej Szkoły Muzycznej w Moskwie. Naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat, a od 2016 roku regularnie koncertuje. Ma za sobą m.in. występy w Rosji i Japonii. W ubiegłym roku zdobył III nagrodę podczas XII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bygdoszczy. Otrzymał też wówczas nagrodę specjalną dla najmłodszego laureata konkursu.
Wstęp na recitale w sali koncertowej Nowa Miodowa jest bezpłatny. Koncerty w ramach Yamaha Piano Festival rozpoczynać się będą o godz. 19:00.
Więcej informacji o tym wydarzeniu – www.facebook.com/events/3208247549430934/
Szczegółowe informacje na temat fortepianu CFX i innych instrumentów firmy Yamaha można znaleźć na stronie pl.yamaha.com.