Zgodnie z zapowiedzią Yamaha zaprezentowała dzisiaj oficjalnie nowy fortepian koncertowy CFX, będący owocem dwunastu lat pracy wielu osób. W proces powstania tego instrumentu zaangażowani byli także pianiści z różnych stron świata. Choć pierwsze informacje o tym modelu pojawiły się już wcześniej to dopiero dzisiaj podczas internetowego eventu fortepian ten miał oficjalną premierę.
Chociaż trwało ono tylko 20 minut, poznaliśmy w nim kulisy powstania nowego fortepianu CFX, jak również mogliśmy wysłuchać jak ten instrument brzmi. Występ ten sfilmowano w Queen Elizabeth Hall w Londynie, a gospodarzem tego wydarzenia był Terry Murphy – dyrektor działu fortepianów w Yamaha Music Europe. Po krótkim wstępie oddał on głos dyrektorowi generalnemu działu fortepianów w Yamaha Corporation w Japonii. Pan Yutaka Matsuki przedstawił pokrótce tło powstania nowego fortepianu, nad którym prace rozpoczęły się wkrótce po premierze pierwszej wersji CFX zaprezentowanej w 2010 roku. Przez 12 lat nad nowym modelem pracował zespół złożony z ponad 60 osób reprezentujących zarówno dział Piano Developement jak również kilka innych. W cały proces, podczas którego powstało ponad 30 prototypów zaangażowano także ponad 100 pianistów, których opinie miały istotny wpływ na prowadzone prace. Jako następny głos zabrał główny projektant – Tetsuo Hotta – który w szczegółach opowiedział o procesie powstania nowego fortepianu CFX, a także filozofii stojącej za tym projektem. Objaśnił m.in. czym jest koncepcja Unibody, a także opowiedział o technologiach i rozwiązaniach użytych podczas budowy tego instrumentu. Nowy fortepian, który w większości budowany jest ręcznie składa się z około 8000 części wykonanych z różnych materiałów, w wielu przypadkach naturalnych, a do tego starannie wyselekcjonowanych.
Po tym teoretycznym wprowadzeniu przyszedł czas na część muzyczną, podczas której można było usłyszeć jak na nowym fortepianie Yamaha CFX gra pochodzący z Wielkiej Brytanii pianista Stephen Hough. Z towarzyszeniem orkiestry filharmonicznej pod dyrekcją Gergely’ego Madarasa zagrał on w londyńskiej Queen Elizabeth Hall. Wspólnie wykonali oni „Rapsodię na temat Paganiniego” Siergieja Rachmaninowa.
Nowy CFX został zaprezentowany 12 lat po premierze poprzedniej wersji i dokładnie 120 lat po pokazaniu przez firmę Yamaha jej pierwszego fortepianu. Nowy flagowy fortepian koncertowy wykorzystuje wiele nowatorskich rozwiązań odnoszących się do niemal wszystkich elementów konstrukcyjnych instrumentu. Nowa koncepcja Unibody bazuje na idei mówiącej że elementy strukturalne wspierające wibracje płyty rezonansowej czyli ramy – drewniana i żeliwna – powinny być precyzyjnie dopasowane i wyrównane aby wyeliminować jakiekolwiek przerwy w przenoszeniu owych wibracji wewnątrz instrumentu.
Mamy tutaj zatem zupełnie nową ramę i belki szkieletowe zbudowane ze starannie wyselekcjonowanych materiałów (buk i mahoń), zapewniających ciepłą i głęboką jakość brzmienia. Zastosowano tu również znaną chociażby z gitar technologię A.R.E. (Acoustic Resonance Enhancement), która redukuje zawartość wilgoci w drewnie, aby nadać mu szlachetny, „postarzony” charakter. Nowa jest także żeliwna rama, która w przypadku nowego fortepianu CFX została poddana starannemu procesowi piaskowania w fabryce Iwata w Japonii. Płyta rezonansowa jest wykonana ze świerku europejskiego – jednocześnie lekkiego i wytrzymałego drewna, starannie wyselekcjonowanego, aby nadać instrumentowi odpowiednio rezonujące brzmienie. Została ona specjalnie zaprojektowane na potrzeby tego instrumentu. Ulepszono również kształt, pozycję i profil żeber.
Konstruując nowy fortepian wprowadzono zmiany także w takich elementach jak klonowy mostek czy młotki z główkami ze specjalnie dobranego filcu. Zmiany wprowadzono także w każdej niemal elementy mechanizmu pozwalającego wydobyć dźwięk z instrumentu – od klawiszy po wspomniane już młotki uderzające w struny a także poszczególne elementy mechaniczne znajdujące się na drodze między nimi. Klawisze wykonano ze świerku, a każdy został precyzyjnie zmierzony, wyważony i wypoziomowany. Białe klawisze pokryto materiałem o nazwie Ivorite pochłaniającym wilgoć, natomiast do produkcji czarnych użyto hebanu. Na nowo zaprojektowane zostały boki fortepianu nadając instrumentowi nieco inny profil, a matowe wykończenie pokrywy niweluje refleksy świateł scenicznych, mogących rozpraszać muzyków. Odpowiednio dobrano nawet lokalizację zawiasów. Po raz pierwszy zdecydowano się zastosować ażurowy pulpit do nut, który jest łatwy w użytkowaniu i demontażu. Podobnie jak poprzednik zaprezentowany ponad dekadę temu, także nowy fortepian CFX charakteryzuje się długością 275 cm.
Wszyscy którzy nie mieli okazji uczestniczyć w dzisiejszej premierze fortepianu CFX mogą to nadrobić oglądając poniższy film:
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.