Internetowe serwisy crowdfundingowe dają możliwość otrzymania wsparcia finansowego dla swoich projektów od całkiem obcych ludzi, których przekona stojący za nimi pomysł, sami twórcy czy idee przyświecające danemu przedsięwzięciu. Z tym sposobem szukania funduszy na sfinalizowanie projektu czy jego konkretnego etapu spotkać możemy się także w przypadku twórców instrumentów i sprzętu czy oprogramowania muzycznego. Jak łatwo zgadnąć, nie zawsze nasze pomysły mogą spotkać się z oczekiwanym odzewem i zebranie zakładanej kwoty trwa długo albo co gorsza kończy się niepowodzeniem. Nie brak jednak także sytuacji zgoła odwrotnych, a jednym z ostatnich tego przykładów jest historia sprzętowego samplera CHOMPI, którego autorzy postanowili poszukać wsparcia w serwisie Kickstarter.
Kampania na tej właśnie stronie ruszyła 28 marca, a jako cel wymagany do jej powodzenia wyznaczono zebranie 30 tysięcy dolarów. Twórcy samplera dali sobie na to siedem tygodni, ale chyba nie spodziewali się tego co stało się później… Zainteresowanie projektem i wsparcie dla niego przekroczyło wszelkie oczekiwania, gdyż ufundowano go w mniej niż minutę zbierając całą wymaganą kwotę. To jednak nie wszystko, gdyż wsparcie nie przestało płynąć szerokim strumieniem, a już 31 marca deklarowane kwoty przekroczyły MILON DOLARÓW!
W ramach kickstartowej kampanii twórcy samplera CHOMPI, przygotowali kilka różnych pakietów i opcji o różnej wysokości, w tym oczywiście kilka obejmujących sam instrument. Jak dotąd swoje wsparcie dla tego projektu zadeklarowały ponad dwa tysiące osób, a kampania jako że kampania trwa do 17 maja trudno nawet zakładać ilu ich może być do jej końca i na jakiej kwocie się ona zatrzyma…
Niepozornie wyglądający CHOMPI to projekt pary entuzjastów muzyki elektronicznej (Tobias Hendrickson i Chelsea Hendrickson), którzy po dekadzie prowadzenia inicjatywy Techno Logic Synth-Culture postanowili rozpocząć nowy rozdział wspólnej działalności. Pod szyldem CHOMPI Club opracowali oni instrument, stworzony z myślą o wyrażaniu siebie przez muzykę i kreowanie dźwięków.
CHOMPI jest oparty na platformie DSP o nazwie Daisy firmy Electro-Smith dającej dużą elastyczność w zakresie programowania i aktualizacji. Instrument łączy w sobie kilka bloków bazujących na osobnych „silnikach” w tym 7-głosowy sampler z 14 komórkami pamięci na presety (16-bit/48 kHz; WAV) oraz sekcję Sound Design z dwoma obwiedniami i sterowaniem odtwarzaniem próbek. Kolejnym blokiem jest Multi FX z filtrami (LP/HP), saturacją Lo-Fi oraz efektami Delay i Reverb. Do tego dochodzi pokładowy looper oraz kilka innych funkcji. Poza domyślnym trybem CHOMPI, urządzenie to będzie mogło pracować także w kilku innych – JAMMI, CUBBI czy MIDI. Instrument będzie wyposażony we wbudowany mikrofon, stereofoniczne wejście AUX, wyjście liniowe i słuchawkowe (także stereo), złącza MIDI, port USB typu C (zasilanie i transfer MIDI) oraz slot na kartę microSD.
Więcej informacji na stronie chompiclub.com.