Począwszy od roku 2015, firma teenage engineering wprowadziła na rynek całą rodzinę niedrogich i niezwykle kompaktowych syntezatorów i innych instrumentów o wspólnej nazwie Pocket Operator. Jednym z najlepiej sprzedających się przedstawicielem tej linii był sampler PO-33 K.O. Teraz, po kilku latach, szwedzka firma postanowiła wykonać kolejny krok w ewolucji tej idei prezentując instrumentu oznaczony symbolem EP-133 K.O. II.
Nowa propozycja teenage engineering to kreatywny groovebox łączący w sobie m.in. sampler oraz rozbudowany sekwencer. EP-133 K.O. II daje możliwość łatwego nagrywania dowolnych otaczających nas dźwięków, tworzenia sekwencji z próbek i pętli, a także edytować i modyfikować dźwięk wedle własnego uznania. Instrument ma 64 MB pamięci wewnętrznej, w której znajdziemy m.in. 999 slotów na próbki. Poza samplami wgranymi fabrycznie, możemy nagrywać własne (16-bit/46 kHz) wykorzystując wbudowany mikrofon lub stereofoniczne wejście liniowe, do którego można podpiąć np. syntezator. Próbki mogą też być importowane z komputera.
Struktura pamięci EP-133 K.O. II pozwala zapisać 9 projektów użytkownika, z których każdy obejmować może maks. 80,000 nut. Każdy projekt może obejmować 4 grupy, a każda z nich 99 patternów. Te ostatnie składać się mogą z kolei z 12 ścieżek zawierających próbki i komunikaty MIDI. Polifonia instrumentu uzależniona od wykorzystywanych próbek to 12 głosów mono lub 6 głosów stereo. Dzięki dostępnym narzędziom możemy miksować i dopasowywać patterny do siebie wewnątrz grup tworząc różne wariacje danej sekwencji, a do tego mamy możliwość nagrywania automatyki różnych funkcji przypisanych do suwaka znajdującego się na panelu. Instrument pozwala nagrywać materiał na żywo, jak również korzystać z pokładowego sekwencera krokowego.
EP-133 K.O. II daje możliwość edycji pojedynczych dźwięków, jak również bardziej zaawansowanej pracy z próbkami. Poza narzędziami służącymi do modyfikacji sampli, funkcji zapętlania zapożyczonej z OB-4 i innych kreatywnych funkcji, instrument ma też na pokładzie kolekcję efektów. Do dyspozycji mamy takie bloki jak Delay, Reverb, Distortion, Chorus, Filter, Compressor efekty Punch-In 2.0 powiązane z padami.
Nowy groovebox wykorzystuje 24-bitowe przetworniki A/D D/A, natomiast wewnętrzny tor sygnałowy jest 32-bitowy. Instrument wyposażono w stereofoniczne wejście i wyjście liniowe typu jack 1/8” (do wyjścia możemy też podpiąć słuchawki), złącza MIDI (IN, OUT) i SYNC (IN, OUT) tego samego typu oraz port USB typu C. EP-133 K.O. II oferuje szerokie możliwości synchronizacji z zewnętrznymi instrumentami i urządzeniami oferując różne tryby (8 ppm, 16 ppm, 24 ppqn / Sync 24, MIDI).
Na panelu urządzenia znajdziemy trzydzieści przycisków, w tym 12 specjalnie zaprojektowanych padów czułych na nacisk i siłę uderzenia. Do dyspozycji mamy też trzy pokrętła i suwak oraz jedyny w swoim rodzaju wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Mamy tu również wbudowany mikrofon i głośnik. Wymiary EP-133 K.O. II to 240 × 176 × 16 mm, a jego ciężar wynosi 620 g. Instrument może być zasilany czterema bateriami AAA lub przez USB.
Więcej informacji na stronie teenage.engineering.
Dystrybutorem produktów marki teenage engineering jest Audiotech.