Nie tak dawno temu miałem przyjemność testować dwa bardzo zaawansowane technologicznie i bardzo precyzyjne stroiki. Wydawać by się mogło, że temat tego typu urządzeń jest zasadniczo wyczerpany i niewiele nowego można się spodziewać po producentach takich tunerów. Z drugiej strony o PolyTune w wersji podłogowej (w wersji na klips również) słyszałem dużo dobrego lecz nigdy nie stałem się entuzjastą tej idei strojenia. Może na skutek przyzwyczajenia do strojenia każdej struny osobno, albo z powodu częstego używania alternatywnych strojów gitary, a może z jakiegoś innego powodu… Tak czy inaczej nadszedł moment przetestowania PolyTune Clip. I już na wstępie muszę zaznaczyć że ten test z osoby mającej dystans do idei PolyTune przemienił mnie jeżeli nie w amatora idei to przynajmniej w zwolennika samego urządzenia.
OPIS
Konstruktorzy testowanego stroika postarali się nadzwyczajnie by zadbać o każdy nawet najmniejszy szczegół. Nawet samo pudełko i sposób wydobywania urządzenia z niego są „przyjazne dla użytkownika” w porównaniu do reszty standardowych opakowań tego typu stroików. Teraz nieco więcej o samej konstrukcji. Przede wszystkim sam klips wykonano z wysokiej jakości stali nierdzewnej i wykończono gumowymi nakładkami o antypoślizgowych właściwościach. To w połączeniu z niewielkim ciężarem własnym stroika zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania.
Obudowę tunera wykonano z tworzywa specjalnie stworzonego na potrzeby TC Electronic. Na szczególną uwagę zasługuje sposób wyświetlania wskazań stroika, gdyż urządzenie wyposażono w czujnik grawitacyjny obracający „ekran” tak, że wskazania są zawsze wyświetlane w naturalny dla użytkownika sposób.
Testowany stroik może pracować w jednym z trzech trybów:
• CHROMATIC – w tym trybie stroik wyświetla wysokość dźwięku z dokładnością do ±0.5 centa. Praca w tym trybie umożliwia szybkie i precyzyjne nastrojenie instrumentu w dowolnym stroju.
• STROBE – praca w tym trybie nie jest dodatkowym sposobem wizualizacji służącej urozmaiceniu jak to często bywa w przypadku wielu innych stroików. Praca w tym trybie jest zalecana w sytuacji gdy potrzebujemy dokładniejszego (±0.02 centa) wystrojenia instrumentu, na przykład podczas ustawiania menzury itp.
• POLYTUNE – tryb pracy, w którym wystarczy pozwolić wszystkim strunom brzmieć jednocześnie, a stroik pokaże które z nich trzeba dostroić. Ten tryb pracy można zalecać nie tylko jako najszybszy do strojenia gitary ale także jako wyjątkowo skuteczne narzędzie pozwalające sprawdzić czy instrument zachowuje strój przy graniu akordów w różnych pozycjach. Ta opcja jest przydatna zarówno przy ustawianiu instrumentu, jak i w procesie nauki gry – by sprawdzić czy równomiernie naciskamy wszystkie zaangażowane struny.
Testowany stroik automatycznie rozpoznaje czy sprawdzamy jedną czy więcej strun i „wybiera” odpowiedni tryb strojenia MONO/POLY. Tuner automatycznie pamięta ostatnio używany tryb MONO (STROBE albo CHROMATIC). Stroik zapamiętuje również ewentualne ustawienia funkcji FLAT ułatwiającej części muzyków strojenie instrumentu w obniżonych strojach (maks. obniżenie stroju o pięć półtonów) i CAPO – funkcji, która ma ułatwić strojenie instrumentu z założonym kapodastrem (uwzględnia założony kapodaster na progach od 1 do 7). PolyTune Clip jest przeznaczony do pracy nie tylko z gitarami ale również z basami. Urządzenie umożliwia wybór trybu pracy GUITAR/BASS przy czym w trybie basowym strojenie polifoniczne jest niedostępne. Stroik można również dostosować kalibrując wysokość podstawowego dźwięku A w zakresie od 435 Hz do 445 Hz skokowo co 1 Hz.
WRAŻENIA I PODSUMOWANIE
PolyTune Clip zdecydowanie wyróżnia się na tle innych stroików montowanych na główce instrumentu. Oprócz szybkiego i dokładnego strojenia, dobrym wynikiem jest zapowiadana żywotność baterii (CR2032) aż do 18 godzin ciągłej pracy. Tuner trzyma się stabilnie na główce instrumentu, a wskazania wyświetlacza są czytelne. Czyżby udało się zaprojektować urządzenie bez wad?
W zasadzie tak, chociaż doszukując się dziury w całym można by zasugerować umieszczenie włącznika stroika na dłuższym boku zamiast na krótszym – poręczniejsze jest korzystanie z przycisku gdy można dotykać urządzenia kciukiem i placem zamiast tylko jednym palcem (co przy konstrukcji testowanego stroika może skutkować tym, że tuner „ucieka” przy próbie jego włączenia). Obecne umieszczenie włącznika nie stanowi jednak wady gdyż do tego rozwiązania można się przyzwyczaić.
Zdecydowanie istotniejszym elementem w rozważaniu na temat zalet i wad byłaby cena stroika – 220 zł, co dla wielu może wydawać się dużą kwota jak za „tylko stroik na klips”. Jednak osobiście uważam że PolyTune Clip jest zdecydowanie wart swej ceny. Myślę że dla wielu osób kwestia ceny przestanie być wątpliwą gdy wyjawię, że w pudełku znajduje się kod promocyjny umożliwiający zakup wirtualnego stroika PolyTune Plug-in na stronie internetowej producenta za 0 zł (zamiast 49 USD). Innymi słowy kupując jeden tuner otrzymujemy dwa…
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Tryby pracy: chromatyczny, strobo, polifoniczny
Dodatkowe funkcje: FLAT, CAPO, GUITAR/BASS
Wyświetlacz: obrotowy z czujnikiem grawitacyjnym
Zakres dźwięków (tryb chromatyczny) A0 (27.50 Hz) – C8 (4186 Hz)
Kalibracja: A = 435 Hz – 445 Hz (skokowo co 1 Hz_
Dokładność strojenia: ±0.5 centa (tryb chromatyczny), ±0.02 centa (tryb strobo)
Wymiary 25 × 60 × 28 mm
Ciężar: 0.032 kg (z baterią)
Zasilanie: bateria CR2032 (3V)
Sugerowana cena: 222 PLN
Do testu dostarczył:
Audiostacja
ul. Główna 20A
03-113 Warszawa
tel. (22) 6161398
Internet: www.audiostacja.pl, www.tcelectronic.com
Test ukazał się w numerze 11/2015 miesięcznika Muzyk.