• Muzyk
  • TopGuitar
  • TopBass
  • TopDrummer
NEWSLETTER
Muzyk.net
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
    TestyPokaż więcej
    Warm Audio WA-47jr
    Warm Audio WA-47jr – test mikrofonu pojemnościowego
    2025-06-30
    sE Electronics sE7 sideFire (fot. sE Electronics)
    sE Electronics sE7 sideFire – test mikrofonu pojemnościowego
    2025-05-31
    Donner DC 87
    Donner DC 87 – test mikrofonu pojemnościowego
    2025-04-30
    ADAM Audio D3V
    ADAM Audio D3V – test monitorów odsłuchowych
    2025-03-29
    Novation Launchkey 61 MK4 (fot. Novation)
    Novation Launchkey 61 MK4 – test klawiatury sterującej
    2025-03-20
  • Wideo
    WideoPokaż więcej
    Michał Szczygieł (fot. Raf Kuczowicz)
    Michał Szczygieł zaprezentował utwór „Tylko na mnie patrz”
    2025-07-05
    Dave Grohl Foo Fighters (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
    „Today’s Song” – Foo Fighters świętują 30-lecie debiutu
    2025-07-03
    Elliot James Reay (mat. prasowe Universal Music Polska)
    Elliot James Reay wydał EP-kę „All This To Say I Love You”
    2025-07-02
    Margaret „Kicia” (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
    „Kicia” – urodzinowa niespodzianka od Margaret
    2025-07-01
    Only The Poets „Emiotionally Hungover” (mat. prasowe Universal Music Polska)
    Only The Poets zaprezentowali singiel „Emiotionally Hungover”
    2025-07-01
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
    TygodnikPokaż więcej
    Tygodnik 28/2025 (523)
    2025-07-07
    Tygodnik 27/2025 (522)
    2025-06-30
    Tygodnik 26/2025 (521)
    2025-06-23
    Tygodnik 25/2025 (520)
    2025-06-16
    Tygodnik 24/2025 (519)
    2025-06-09
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Czytasz: „Rock’n’roll” – pierwsza taka aukcja w Polsce
Udostępnij
Szukaj
Muzyk.netMuzyk.net
Font ResizerAa
  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
  • Film
  • Tygodnik
  • Słownik
Szukaj
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Obserwuj nas
© 2024 Muzyk. All Rights Reserved.
ImprezyWydarzenia/Muzycy

„Rock’n’roll” – pierwsza taka aukcja w Polsce

Redakcja | Muzyk FCM
Redakcja | Muzyk FCM Opublikowano 2019-09-30
Udostępnij
„Rock’n’roll”

Kilka miesięcy temu, na nowojorskiej aukcji, za blisko 4 mln dolarów sprzedano gitarę The Black Strat, na której największe przeboje grupy Pink Floyd grał David Gilmour. To najdroższy tego typu instrument na świecie. Teraz przyszedł czas na podobną aukcję w Polsce. Ponad 100 obiektów związanych z rock’n’rollem i rockiem będzie można wylicytować już 15 października. Na aukcji pojawi się m.in. legendarny model gitary elektrycznej Gibson SG Classic z autografami członków zespołu AC/DC.

Marzenia o wolności, szaleństwo, miłość, muzyka. Rock’n’roll. W marcu minęło 60 lat od legendarnego koncertu zespołu Rythm&Blues w klubie Rudy Kot w Gdańsku, uznawanego za początek rock’n’rolla w Polsce. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie historię tego nurtu muzycznego i wziąć udział w licytacji wyjątkowych obiektów. Aukcja „Rock’n’roll” to instrumenty, autorskie rękopisy tekstów, płyty winylowe z autografami artystów, plakaty, fotografie, a także dzieła sztuki inspirowane duchem muzyki rockowej. Od 7 października wszystkie obiekty zobaczyć będzie można na wystawie przedaukcyjnej.

Kto nie umie zanucić „Highway to Hell”? AC/DC to jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie. Chyba każdy fan grupy chciałby mieć w swojej kolekcji przedmiot podpisany przez muzyków tej kapeli. Teraz to możliwe, bowiem na aukcji pojawi się legendarny model gitary elektrycznej Gibson SG Classic z autografami członków zespołu AC/DC: Angusa Younga, Malcoma Younga, Briana Johnsona, Cliffa Williamsa i Phila Rudda. Warto dodać, że ten właśnie model gitary był ulubionym sprzętem Younga, współzałożyciela grupy. Za to fanów rodzimego rocka czekają gitary elektryczne z podpisami zespołów Perfect czy T.Love. Wyjątkowy jest również rękopis „Jolka, Jolka pamiętasz” Budki Suflera. Ballada została napisana w 1982 roku przez Marka Dutkiewicza na papierze korespondencyjnym hotelu „Orbis”.

Wróćmy do początków rock’n’rolla. Jeśli mielibyśmy wskazać miejsce narodzin tego nurtu, z pewnością byłby to budynek przy 706 Union Avenue w Memphis. To właśnie tam mieściła się siedziba „Sun Records”, jedna z najsłynniejszych amerykańskich wytwórni płytowych. W 1954 roku w drzwiach budynku stanął ówczesny kierowca ciężarówki, Elvis Presley. Chciał nagrać płytę jako prezent dla swojej matki. Jednak kultowym nagraniem Presleya, który zapoczątkował muzykę rockową w Sun Records, stał się utwór „That’s all right”. Trzy dni później piosenka została zaprezentowana w radiu. Słuchacze masowo dzwonili, żeby się dowiedzieć, kim jest piosenkarz. Sam Phillips wylansował także wielu innych artystów. Swoją szansę dostali m.in. Carl Perkins i jego piosenka „Blue Suede Shoes”, Jerry Lee Lewis z „Whole Lotta Shakin’ Goin’ On” czy Johnny Cash z „I walk the line”. Płyty winylowe Elvisa Presleya i Johny’ego Casha, które wyszły z „domu rock’n’rolla” dostępne będą również na aukcji.

- Advertisement -

 

Obok Sun Record, jednym z najbardziej charakterystycznych symboli kultury rock’n’rollowej są jukeboxy. „Kocham rock’n’roll, więc włóż kolejnego centa do szafy grającej, kochanie” – śpiewała ikona rocka, Joan Jett. Pierwszą szafę grającą zainstalowano w 1889 roku w słynnej restauracji „Palais Royal Saloon” w San Francisco. Klient mógł wybrać dowolną piosenkę, wrzucając 5-centową monetę. Na początku maszyna nosiła właśnie nazwę „nickel-in-the-slot-player” (dosłownie: pięciocentówka w automacie). Nazwa „jukebox” przyjęła się później i pochodzi z kolei od slangowego wyrażenia „juke-joints” oznaczającego bar, gdzie można uprawiać hazard, tańczyć i pić. W DESA Unicum będzie można wylicytować reedycję jednego z najsłynniejszych jukeboxów na świecie, modelu Wurlitzer 1015 z 1946 r. Sprzęt wyposażony jest w 100 płyt muzyki rock’n’rollowej i odtwarza 200 utworów. To najlepiej sprzedająca się szafa grająca wszech czasów.

Na aukcji pojawi się również m.in. neon Rolling Stones, wzmacniacz gitarowo-basowy Mallroy LS20079 używany przez Janusza Niekrasza, basistę zespołu TSA czy reedycja radia „Sparton”, modelu z 1936 roku.

Wystawa „Rock’n’Roll”: 7-15 października 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Rock’n’Roll”: 15 października 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

- Advertisement -

Więcej informacji na stronie desa.pl.

TAGI: AC/DC, aukcja, Budka Suflera, Gibson, Gibson SG Classic, Gilmour, Parker, Perfect, T.Love, The Black Strat
Udostępnij ten artykuł
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Drukuj
Udostępnij
Poprzedni artykuł Red Witch Synthotron II Red Witch Synthotron II – nowy syntezator gitarowy
Następny artykuł Dzień Polskiej Muzyki Dzień Polskiej Muzyki – 1 października
Leave a comment

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze artykuły

Jakko Jakszyk (fot. YouTube / PRS Guitars)
Wydarzenia/Muzycy

Czy King Crimson wyda nową płytę?

Redakcja | Muzyk FCM 2025-07-09
Adam Makowicz i Leszek Możdżer (fot. Sobiesław Pawlikowski)
ImprezyRelacje

Adam Makowicz i Leszek Możdżer otworzyli 30. Summer Jazz Festival w Krakowie

Redakcja | Muzyk FCM 2025-07-08
Arturia MicroBrute UFO (fot. Arturia)
KlawiszeNewsy

MicroBrute UFO – limitowana wersja syntezatora analogowego firmy Arturia

Redakcja | Muzyk FCM 2025-07-08
Iron Maiden (fot. Sobiesław Pawlikowski)
Wydarzenia/Muzycy

Iron Maiden na okolicznościowych monetach

Redakcja | Muzyk FCM 2025-07-08
Yamaha YCM705 (fot. Yamaha)
NewsyStudio

YCM705 – mikrofon pojemnościowy firmy Yamaha

Redakcja | Muzyk FCM 2025-07-08
Tygodnik

Tygodnik 28/2025 (523)

Redakcja | Muzyk FCM 2025-07-07
Santander Letnie Brzemienia / Edyta Bartosiewicz (fot. Ada Kopeć-Pawlikowska)
ImprezyRelacje

Santander Letnie Brzmienia w Krakowie – za nami dwa dni pełne muzyki

Redakcja | Muzyk FCM 2025-07-07

Może Ci się również spodobać

Jakko Jakszyk (fot. YouTube / PRS Guitars)
Wydarzenia/Muzycy

Czy King Crimson wyda nową płytę?

Angielski muzyk Jakko Jakszyk, który w 2013 roku został…

2025-07-09
Adam Makowicz i Leszek Możdżer (fot. Sobiesław Pawlikowski)
ImprezyRelacje

Adam Makowicz i Leszek Możdżer otworzyli 30. Summer Jazz Festival w Krakowie

Już po raz trzydziesty, Fundacja MY POLISH HEART dowodzona…

2025-07-08
Iron Maiden (fot. Sobiesław Pawlikowski)
Wydarzenia/Muzycy

Iron Maiden na okolicznościowych monetach

Brytyjska Mennica Królewska zaprezentowała kolejne okolicznościowe monety z serii…

2025-07-08
Santander Letnie Brzemienia / Edyta Bartosiewicz (fot. Ada Kopeć-Pawlikowska)
ImprezyRelacje

Santander Letnie Brzmienia w Krakowie – za nami dwa dni pełne muzyki

Za nami pierwszy przystanek festiwalu Santander Letnie Brzmienia, w…

2025-07-07
Muzyk
Muzyk.net

MUZYK jest jedynym magazynem branży sprzętu muzycznego w Polsce o tak szerokiej rozpiętości merytorycznej i docieralności do użytkowników instrumentów muzycznych, sprzętu muzycznego i studyjnego.Ukazuje się od stycznia 1993 roku najpierw jako miesięcznik drukowany i portal internetowy, a od 2020 roku jako tygodnik Online i portal internetowy.Na łamach MUZYKA zamieszczane są treści przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników sprzętu muzycznego, a także informacje dotyczące artystów, płyt i wydarzeń muzycznych. Przekłada się to na wysokie statystyki. Portal Muzyk.net zanotował średnio w 2022 roku prawie milion odsłon miesięcznie.

Odwiedź

3.9kZalajkuj
1.9kObserwuj
1kObserwuj
183Subskrybuj
377Obserwuj

Serwisy

  • Klawisze
  • Studio
  • Software
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Mobilne
  • Perkusja
  • AudioVideo
  • Dęte
  • DJ
  • Smyczki
  • Oświetlenie

Na skróty

  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • wideo
  • Klawisze
  • Imprezy
  • Studio
  • Software
  • Testy
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Yamaha
  • Relacje
  • Sennheiser
  • Artykuły
  • Arturia
  • Recenzje
  • Płyty CD
  • Casio
  • Mobilne
  • Zoom
  • Steinberg
  • Perkusja
  • Novation
  • Tygodnik
  • Film
  • AudioVideo
  • Focusrite
  • Neumann
  • iOS
  • Roland
  • Yamaha Pro Audio
  • Wywiady
  • O nas
  • Reklama
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Praca
Czytasz: „Rock’n’roll” – pierwsza taka aukcja w Polsce
Udostępnij

ZASTRZEŻENIE: dokładamy wszelkich starań, aby zachować wiarygodne dane dotyczące wszystkich prezentowanych informacji. Dane te są jednak dostarczane bez gwarancji. Użytkownicy powinni zawsze sprawdzać oficjalne strony internetowe, aby uzyskać aktualne warunki i szczegóły.

Copyright (C) Muzyk 2024
Welcome Back!

Sign in to your account


Lost your password?