Szczerze mówiąc, czekałem kiedy określenie mikser hybrydowy wejdzie do codziennego użytku. W sumie to połączenie tych dwóch technologii możemy obserwować w wielu urządzeniach od lat. Mikserem hybrydowym w zasadzie nazwałbym już każdy mikser analogowy z wbudowanym procesorem efektów. Tak samo można by określić miksery cyfrowe w których jeden element jest analogowy (najczęściej jest to sekcja odpowiadająca za czułość w kanale). Testowany mikser łączy w sobie funkcje miksera analogowego z modułami cyfrowymi oraz funkcje interfejsu audio. To połączenie rzeczywiście czyni go urządzeniem hybrydowym.
PreSonus StudioLive AR12 USB jest środkowym modelem z serii obejmującej trzy konsolety. Podstawowe cechy tego urządzenia to obsługa czternastu kanałów, wbudowany procesor efektów, możliwość sparowania z zewnętrznym odtwarzaczem/urządzeniem poprzez Bluetooth 4.1, możliwość nagrania sumy sygnałów na kartę SD/SDHC (do 32 GB) i odtwarzania plików audio czy też możliwość wielośladowej rejestracji po podłączeniu do komputera i zainstalowaniu dedykowanej aplikacji. Jak na początek – imponująco.
OPIS
Opis konsolety proponuję zacząć od części analogowej. Mikser wyposażono w osiem przedwzmacniaczy mikrofonowych PreSonus klasy A. Na złącza gniazd mikrofonowych może być podane napięcie Phantom służące do zasilania mikrofonów pojemnościowych. Jego aktywację umożliwia dedykowany globalny przełącznik, a o włączonym napięciu informuje nas odpowiednia dioda.
Pierwsze dwa kanały testowanego miksera są identyczne. Tuż obok mikrofonowego gniazda wejściowego typu XLR w każdym z nich umieszczono gniazdo wejściowe typu jack 1/4” oznaczone jako LINE/INSTR, a przełącznik z ikonką gitary umożliwia dostosowanie impedancji tak, by można było podłączyć instrument typu gitara elektroakustyczna, elektryczna albo inny bez konieczności stosowania dodatkowego DI-boxa. W dwóch pierwszych kanałach umieszczono ponadto gniazda insertowe typu jack 1/4”.
Kanały 3 i 4 różnią się od dwóch pierwszych tym, że nie zostały one wyposażone w gniazda INSERT ani w przełącznik impedancji stosowany dla gitar elektrycznych i basowych – do dyspozycji mamy po prostu wejście mikrofonowe i liniowe. Kolejne cztery kanały (5/6, 7/8, 9/10 i 11/12) mogą być używane jako monofoniczne albo stereofoniczne. Poza wejściem MIC typu XLR wyposażono je w parę liniowych gniazd wejściowych typu jack 1/4”. W kanale 11/12 umieszczono dodatkowo przełącznik umożliwiający wprowadzenie sygnału stereofonicznego (3/4) poprzez USB podczas odtwarzania z DAW.
Kanał 13/14 jest w pewnym sensie wyjątkowy (stąd też określenie „Super Channel”) gdyż umożliwia on podłączenie zewnętrznego odtwarzacza czy innego urządzenia poprzez parę gniazd typu cinch lub stereofoniczne gniazdo AUX typu jack 1/8”. Pozwala on też na odtwarzanie materiału nagranego na kartę SD czy nadsyłanego przez USB z programu DAW (1-2) – przełącznik USB/SD umożliwia wybór źródła sygnału. Co więcej, kanał ten umożliwia też strumieniowanie audio z zewnętrznego sparowanego urządzenia wykorzystując technologię Bluetooth.
Czułość we wszystkich kanałach oprócz ST 13/14 możemy regulować za pomocą potencjometrów obrotowych GAIN w zakresach od +20 dB do -30 dB dla sygnałów o poziomie liniowym oraz od 0 do +50 dB dla sygnałów o poziomie mikrofonowym. W testowanym mikserze zastosowano różnokolorowe nakładki na główkach potencjometrów, co znacznie ułatwia obsługę urządzenia czyniąc ją niemalże intuicyjną. W przypadku potencjometrów GAIN są one oznaczone kolorem czarnym.
Każdy kanał mikrofonowy (od 1 do 11/12) wyposażono w filtr górnoprzepustowy, wyciszający o 18 dB/okt. sygnał o częstotliwościach niższych niż 100 Hz. Filtr uaktywniamy za pomocą dedykowanego przycisku znajdującego się obok potencjometru GAIN.
Pierwsze cztery kanały (mono) wyposażono w trójpasmowe korektory barwy z dodatkową regulacją częstotliwości dla pasma środkowego (od 140 Hz do 3.5 kHz). W kolejnych czterech kanałach (od 5/6 do 11/12) umieszczono prostsze korektory – w tym przypadku wartość częstotliwości dla „środka” jest stała. Zawartość tonów wysokich (ok. 12 kHz), średnich (dla wybranej częstotliwości w kanałach 1-4 lub stałej – ok. 2.5 kHz – w pozostałych) i niskich (ok. 80 Hz) możemy regulować przy pomocy dedykowanych potencjometrów obrotowych zakresie ±15 dB. Wszystkie główki gałek służących do regulacji barwy sygnału są oznaczone niebieskim kolorem, przy czym nakładki na pokrętłach służących do wyboru częstotliwości środkowych są jasnoniebieskie. Kanału ST 13/14 nie wyposażono ani w korektor barwy ani w płynną regulację czułości.
Sygnał z każdego kanału miksera PreSonus StudioLive AR12 USB może zostać wysłany do dowolnego urządzenia zewnętrznego poprzez jedno z trzech gniazd wyjściowych (FX, MON 1 albo MON 2) umieszczonych w sekcji AUX. Poziomy sygnałów wysyłanych z każdego kanału regulujemy dedykowanymi – nazwanymi tak samo – potencjometrami obrotowymi. W przypadku gdy do gniazda wyjściowego FX (w sekcji AUX OUTPUTS) nie jest podłączone urządzenie zewnętrzne, potencjometr FX (z białą plastikową nakładką) wysyła sygnał do wewnętrznego procesora efektów. Sygnał każdego z kanałów testowanej konsolety możemy umieścić w dowolnym punkcie panoramy stereofonicznej. W tym celu każdy z kanałów wyposażono w odpowiedni potencjometr obrotowy oznaczony na czarno.
Każdy kanał konsolety PreSonus StudioLive AR12 USB został wyposażony w przełącznik MUTE umożliwiający wyciszenie sygnału w danym torze, a oprócz tego każdy kanał udostępnia przycisk PFL (Pre Fader Listening). Poziom sygnału w każdym kanale wejściowym miksera możemy regulować za pomocą potencjometru suwakowego o długości 60 mm.
EFEKTY / INTERFEJS AUDIO
Wbudowany cyfrowy procesor efektów oferuje szesnaście presetów: SMALL HALL, BRIGHT ROOM, LARGE CLUB, PLATE, WARM HALL, LARGE HALL, STUDIO, CHAMBER, CHORUS, SWEEPING REVERB, SLAP BACK, TAPE ECHO, SHORT DELAY, MEDIUM DELAY, LONG DELAY i SPACEY. Wyboru programu dokonujemy przy pomocy dedykowanego enkodera, a o numerze aktualnego presetu informuje nas dwucyfrowy wyświetlacz LED. Sygnał po obróbce w procesorze efektów możemy dodać do szyny głównej, a jego poziom będzie regulowany dedykowanym potencjometrem suwakowym. Sygnał z wewnętrznego procesora efektów można wysłać też na szyny monitorowe. W tym celu mikser PreSonus StudioLive AR12 USB wyposażono w dwa dedykowane potencjometry obrotowe. Dużym udogodnieniem jest możliwość regulacji poziomów sygnałów w szynach monitorowych w ten sam sposób co w szynie głównej – za pomocą odpowiednio opisanych potencjometrów suwakowych. Istnieje też możliwość osobnego mutowania tych szyn albo podsłuchu na AFL.
Poza głównymi gniazdami wyjściowymi MAIN (L, R) typu XLR do dyspozycji mamy także wyjścia CONTROL ROOM (L, R) i wyjście słuchawkowe z osobnymi pokrętłami służącymi do regulacji poziomów. Obok nich umieszczono potencjometr SOLO MASTER. Mikser oferuje też wejście służące do podłączenia przełącznika nożnego oraz port USB 2.0 służący do komunikacji z komputerem. Dzięki temu ostatniemu mikser może być wykorzystywany jako interfejs audio 24-bit/96 kHz (14 × 4).
Wbudowany procesor efektów do nie jedyny cyfrowy element testowanego miksera. Tak jak wszystkie modele z nowej serii także PreSonus StudioLive AR12 USB jest wyposażony w stereofoniczny rejestrator, który jako nośnik wykorzystuje kartę pamięci SD/SDHC. Jest on prosty w obsłudze i pozwala na nagranie głównego miksu do pliku w formacie WAV (24-bit/44.1 kHz). W sekcji, w której umieszczono slot na kartę znajdziemy też przyciski transportu. Jak już wspomniałem, możliwe jest także odtwarzanie materiału audio zapisanego na karcie SD – w tym przypadku mogą być to 16- lub 24-bitowe pliki WAV lub MP3.
OPROGRAMOWANIE
Producent oferuje ponadto darmową aplikacje Capture dla komputerów PC i Mac, dostępną na stronie internetowej. Po jej zainstalowaniu możemy w prosty sposób zarejestrować na komputerze każdy ślad osobno oraz główny miks. Program jest dedykowany do mikserów z rodziny StudioLive (nie tylko AR USB ale i wcześniejszych serii) i charakteryzuje się przejrzystym interfejsem graficznym. Materiał jest rejestrowany bezpośrednio z miksera podłączonego kablem USB i nie wymaga to żadnej konfiguracji. Do obróbki zarejestrowanych śladów producent proponuje dobrze znane użytkownikom interfejsów PreSonus oprogramowanie Studio One Artist, które otrzymujemy w komplecie z mikserem.
PreSonus StudioLive AR12 USB – WRAŻENIA
Testowany mikser imponuje dość dużymi możliwościami oraz jakością brzmienia i jakością efektów we wbudowanym procesorze. Możliwość wykorzystywania konsolety jako interfejsu audio z zapisem wielościeżkowym czyni z testowanego miksera wyjątkowo przydatne narzędzie pracy zarówno na sali prób jak i na koncertach i w domowym studio. Kanał ST 13/14 umożliwiający odtwarzanie plików dźwiękowych poprzez Bluetooth jest kolejną istotną zaletą miksera. W równym stopniu za taką uznać należy możliwość nagrania sumy sygnałów na kartę SD oraz możliwość odtwarzania z tego nośnika plików audio. Dodatkową zaletą jest możliwość wyciszenia procesora efektów, każdego z torów monitorowych albo szyny MASTER jednym dedykowanym przyciskiem MUTE. Bardzo przydatne są diody sygnalizujące obecność sygnału w kanale konsolety oraz te mające informować użytkownika o zbyt wysokim poziomie sygnału w kanale.
PODSUMOWANIE
PreSonus StudioLive AR12 USB to produkt naprawdę godny polecenia wszystkim, którzy doceniają dobre brzmienie i wygodę obsługi miksera. Oprócz oczywistych zastosowań urządzenia jako interfejsu audio należy podkreślić iż testowana konsoleta sprawdzi się na scenie zarówno w przypadku muzyków wykorzystujących własne systemy odsłuchowe, jak i w małym systemie nagłośnieniowym w klubach, pubach oraz salach konferencyjnych.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
ILOŚĆ KANAŁÓW: 14 (4 mono, 4 stereo + 1 stereofoniczny „Super Channel”)
KOREKCJA W KANAŁACH: 3-pasmowa + MID FREQ (1-4), 3-pasmowa (5/6 – 11/12)
PROCESOR EFEKTÓW: 16 presetów
WEJŚCIA/WYJŚCIA: MIC IN [XLR] × 8, LINE/INSTR IN × 2, LINE IN × 2, LINE IN (L/MONO, R) × 4, INPUT (L, R) [cinch], STEREO IN [jack 1/8”], INSERT × 2, AUX OUT (FX, MON1, MON2), MAIN OUT (L, R) [XLR], CONTROL ROOM OUT (L, R), słuchawkowe, FOOTSWITCH, USB
WYMIARY: 381 × 397 × 89 mm
CIĘŻAR: 5.4 kg
Cena PreSonus StudioLive AR12 USB: 2550 PLN
Do testu dostarczył:
Audiostacja
ul. Kolejowa 93/95
05-092 Łomianki
tel. (22) 1225300
Internet: www.audiostacja.pl, www.presonus.com
Test ukazał się w numerze 3/2017 miesięcznika Muzyk.