Jeszcze do niedawna słowo Mackie kojarzyło się głównie z systemami nagłośnieniowymi, mikserami oraz monitorami studyjnymi. Oczywiście firma oferowała też inne produkty, ale dopiero w ostatnim czasie zaobserwować możemy jej zwiększoną aktywność na polu interfejsów i innych akcesoriów. Jedną z nowych grup produktów jest linia obejmująca – przynajmniej na początek – dwa interfejsy audio łączące się z komputerem przez USB – Onyx Artist 1•2 i Onyx Producer 2•2. Temu drugiemu, bardziej rozbudowanemu przyjrzymy się bliżej w tym teście.
OPIS
Onyx Producer 2•2 został zaprojektowany tak, aby bez problemu można było zabrać go ze sobą na sesję „live” albo używać w stacjonarnym studiu projektowym. Jest to urządzenie z kategorii „plug and play”. Interfejs ten łączy się z komputerem za pośrednictwem portu USB2.0. Urządzenie wyposażono m.in. w dwie szyny wejściowe z przedwzmacniaczami Onyx znanymi już z wcześniejszych produktów firmy – zarówno mikserów jak i interfejsów. W każdym z torów mamy do dyspozycji gniazdo wejściowe typu combo umożliwiające podłączenie wtyczek XLR oraz jack 1/4”. Oprócz potencjometru czułości (GAIN), przy każdym z nich umieszczono przycisk Hi-Z przełączający wejście w tryb obsługujący sygnały z gitary czy innego instrumentu. Na złącza gniazd wejściowych można podać zasilanie Phantom +48V (jednocześnie dla obu wejść) co oznacza, że możemy podłączyć do interfejsu mikrofony pojemnościowe. Obok potencjometrów GAIN umieszczono dwukolorowe diody informujące nas o obecności sygnału lub o jego zbyt wysokim poziomie. Jak wspomniałem wyżej, urządzenie łączy się z komputerem przez USB 2.0, a wykorzystując to połączenie pozwala na rejestrowanie sygnałów audio maks. w trybie 24-bit/192 kHz. Port USB służy też do pobierania zasilania.
Testowany interfejs umożliwia korzystanie z funkcji DIRECT MONITORING, co praktycznie pozwala uzyskiwać zerową latencję przy nagrywaniu ścieżek audio. Dodatkowym ułatwieniem w pracy z interfejsem Onyx Producer 2•2 jest potencjometr umożliwiający płynną zmianę proporcji sum sygnałów z gniazd wejściowych oraz z DAW (nie ma tego mniejszy Onyx Artist 1•2). Suma sygnałów audio jest przesyłana na dwa gniazda wyjściowe typu jack 1/4” oraz do wyjścia słuchawkowego. Poziomy tych sygnałów możemy regulować osobno przy pomocy odpowiednich pokręteł.
Na szczególną uwagę zasługuje obudowa urządzenia, którą wykonano solidnie i rzeczywiście sprawia ona wrażenie iż wytrzyma niejedną „przygodę w plenerze”. Poza wspomnianymi wcześniej złączami audio, na tylnej ściance interfejsu umieszczono także wejście i wyjście MIDI.
W komplecie z testowanym interfejsem Onyx Producer 2•2 otrzymujemy m.in. program Tracktion T7 umożliwiający wielokanałową edycję i rejestrację audio oraz tworzenie miksów. Program ten zdobył już spore uznanie użytkowników, a umożliwia on korzystanie z nieograniczonej ilości śladów audio i jest kompatybilny z systemami Windows, MacOS i Linux. Drugim dodatkiem jest kolekcja szesnastu wtyczek DAW Essentials Collection, wśród których znajdują się m.in. korektor, kompresor, limiter, ducker, bramka szumów czy efekty reverb, chorus, delay, flanger i crusher.
WRAŻENIA
Niewielkich rozmiarów urządzenie umieszczone w zgrabnej lecz „pancernej” obudowie urzeka prostotą podłączenia i obsługi oraz wyglądem zewnętrznym. Plusem są też z pewnością sprawdzone preampy Onyx. Zaletą testowanego interfejsu jest także wyposażenie go w złącza MIDI (mniejszy model Onyx Artist 1•2 różni się od niego m.in. brakiem tego typu gniazd). Kolejną miłą niespodzianką jest dołączone oprogramowanie. Zazwyczaj do niskobudżetowych kart dźwiękowych możemy dostać jako gratis podstawową, okrojoną różnymi ograniczeniami wersję LE tego czy innego oprogramowania. W przypadku Onyx Producer 2•2 dostajemy Tracktion T7 czyli wersję bez limitów, wyposażoną w pakiet podstawowych plug-inów.
PODSUMOWANIE
Testowany interfejs jest stabilny w pracy, transparentny w brzmieniu, wygodny w obsłudze (plug and play) i do tego naprawdę nie jest drogi. Zastanawia mnie tylko dlaczego wyposażono go w port USB2.0 a nie nowszy 3.0… Poza tą jedną kwestią widzę tu jednak same plusy.
Tekst: Konstantin „ Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Połączenie z komputerem: USB2.0
Liczba kanałów wejściowych: 2
Liczba kanałów wyjściowych: 2
Maks. częstotliwość próbkowania: 192 kHz (24-bit)
Wejścia/wyjścia: INPUT [combo XLR/jack] × 2, LINE OUTPUT (L, R), słuchawkowe, MIDI (IN, OUT), USB2.0 [typ B]
Zasilanie: USB
Wymiary: 188 × 114 × 51 mm
Ciężar: 0.6 kg
Kompatybilność: Windows, MacOS, Linux
Dodatkowe oprogramowanie: Tracktion T7, DAW Essentials Collection
Cena: 580 PLN
Do testu dostarczył:
Music Info
ul. Zamknięta 10
30-554 Kraków
tel. (12) 2672480
Internet: www.musicinfo.pl, www.mackie.com
Test ukazał się w numerze 6/2018 miesięcznika Muzyk.