Podjęcie się napisania biografii takiego zespołu jak Kraftwerk to nie lada wyzwanie. Dlaczego? Otóż grupa, która w czasach swej świetności z uporem unikała mediów, rzadko koncertowała, cały czas chroniła swą prywatność i dążyła to niezależności, z pewnością nie jest łatwym obiektem badań. To trudne zadanie wziął na swoje barki brytyjski dziennikarz muzyczny David Buckley, który pracy nad biografią niemieckiej formacji poświęcił – wliczając w to etap przygotowań – kilka lat. W tym czasie musiał przebrnąć przez wiele książek, artykułów i publikacji internetowych. Wiele informacji czerpał także z wywiadów – w tym także tych, które sam przeprowadzał z różnymi muzykami. Udało mu się również pozyskać do współpracy czterech byłych członków grupy Kraftwerk, a jeden z nich – Karl Bartos napisał nawet wstęp do książki.
Efektem tych wszystkich działań, jak również wytężonej pracy autora jest Kraftwerk. Publikation – obszerna historia zespołu, który jak się później okazało, stał się inspiracją dla wielu artystów, a jego twórczość wywarła wielki wpływ na powstanie i rozwój rozmaitych gatunków muzycznych. Choć jest to książka poświęcona przede wszystkim grupie Kraftwerk, jej historii i twórczości, autor postarał się, aby wszystko to przedstawione było w połączeniu z opisem ówczesnej rzeczywistości. Co więcej, znajdziemy tu także pewien „rys historyczny”, przedstawienie sytuacji politycznej i społeczno-kulturowej w powojennych Niemczech czy obraz Niemiec w oczach chociażby Brytyjczyków. Wszystkie te dodatkowe informacje pozwalają lepiej zrozumieć zmiany zachodzące na niemieckiej scenie muzycznej, w tym oczywiście pojawienie się na niej grupy Kraftwerk. Co więcej, takie przenikanie się tematów towarzyszy nam przez całą książkę. Jak widać, jest to więcej niż tylko biografia jednego zespołu, gdyż równolegle z historią kwartetu z Düsseldorfu poznajemy też otaczający ich świat.
Czytając Kraftwerk. Publikation poznajemy niełatwą do pełnego ustalenia historię zespołu, do czasów formacji Organisation aż po rok 2012. Chociaż Kraftwerk kojarzy się przede wszystkim z klasycznym składem Hütter/Schneider/Bartos/Flür, przez zespół przewinęło się co najmniej kilkunastu muzyków. O tym jak trudne do ustalenia są szczegóły pierwszego okresu działalności świadczą chociażby cytowane wypowiedzi byłych członków – niekiedy sprzeczne ze sobą. Z drugiej strony, właśnie dzięki temu, że książka nie przedstawia „jedynie słusznej prawdy” można uznać ją za najpełniejszą chyba, a przede wszystkim rzetelną historię zespołu. Z każdym kolejnym rozdziałem (jest ich osiem, a każdy z nich dzieli się dalej na osiem podrozdziałów) odkrywamy losy muzyków tworzących jedną z najbardziej intrygujących formacji w dziejach muzyki popularnej. Jak można przekonać się po lekturze książki, historia zespołu pełna była blasków i cieni, chwil szczęśliwych, ale również sporów i tarć, które doprowadziły do kolejnych zmian w składzie. Poznajemy zarówno samych muzyków (na tyle na ile to możliwe), jak również twórczość zespołu. Autor poświęcił sporo miejsca każdej z płyt opisując nie tylko znajdujące się na niej utwory, ale także kulisy ich powstania. Każdy z krążków zaprezentowany jest oczywiście na tle panującej w danym czasie sytuacji na rynku muzycznym. Ważną rolę odgrywają też w książce wywiady, które pozwalają spojrzeć na twórczość grupy Kraftwerk oczami innych twórców.
Dzięki temu, że historia zespołu nie jest „wyrwana z rzeczywistości”, ale napisana tak, że cały czas przeplata się z informacjami o innych artystach (i ich związkach z Kraftwerk), sytuacji panującej na scenach muzycznych Europy i USA czy zmianach zachodzących na świecie, książkę czyta się bardzo dobrze. W Polsce książka ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS i jest to pierwsza biografia zespołu na naszym rynku. Warto też wspomnieć, że premiera polskiego wydania miała miejsce kilka dni przed „trójwymiarowym” koncertem Kraftwerk w Poznaniu. Nie można też nie wspomnieć o stronie graficzno-drukarskiej – książka została wydana w twardej oprawie, z ciekawą graficznie okładką. Interesującym dodatkiem są też fotografie z różnych lat działalności zespołu. Kraftwerk. Publikation to książka, którą polecić można nie tylko fanom zespołu, ale także wszystkim osobom interesującym się historią i rozwojem współczesnej muzyki rozrywkowej.
Tekst: Grzegorz Bartczak
Strona internetowa zespołu Kraftwerk – www.kraftwerk.com
Recenzja ukazała się w numerze 9/2013 miesięcznika Muzyk.