Wzmacniacz słuchawkowy nie jest zbyt przyciągającym uwagę elementem wyposażenia studia. Nie wszyscy nawet zdają sobie sprawę, że często jest to element niezbędny i w dużym stopniu decydujący o komforcie pracy i w rezultacie o jej efektach. Firma Behringer produkuje praktycznie wszystko, a wzmacniacze słuchawkowe, szczególnie te droższe, są sensowne i niedrogie. Otrzymaliśmy do testu ośmiokanałowy wzmacniacz słuchawkowy Behringer HA8000v2.
Wzmacniacze słuchawkowe Behringera w „dużych” obudowach rack cieszą się od lat zasłużenie dobrą opinią – mają dobre brzmienie, dużą moc i cechują się wysoką funkcjonalnością. Testowany wzmacniacz jest urządzeniem ośmiokanałowym, a więc od razu widzimy, że nie jest to produkt dla każdego, bo nie do każdego studia domowego w ogóle zmieści się osiem osób. Ale jeżeli ktoś potrzebuje większej ilości wyjść słuchawkowych, to powinien zainteresować się wzmacniaczami z serii HA. Nowy model HA8000 v2 od poprzedniej wersji i innych wzmacniaczy różni się między innymi zastosowanym w nim zasilaczem impulsowym. To dobra zmiana, bo akurat zasilacze liniowe nie były najmocniejszą stroną urządzeń Behringera, a zasilacz impulsowy jest uniwersalny, lekki i ekologiczny. Co ciekawe, nigdzie na pudełku ani na urządzeniu nie jest napisane, że jest to nowa wersja z zasilaczem uniwersalnym. Kupujemy po prostu HA8000. Behringer HA8000v2 mieści się w charakterystycznej srebrnej obudowie rack 1U i jest w pełni ośmiokanałowym wzmacniaczem, to znaczy ma osiem niezależnych stereofonicznych „końcówek mocy” z niezależną regulacją. Jeżeli ktoś nie potrzebuje takiej ilości wyjść, może zainteresować się innymi wzmacniaczami z tej serii, dostając w zamian np. korekcję barwy na każdym wyjściu. Jeżeli jednak ktoś nagrywał naraz więcej niż cztery osoby, to wie, jak ważną sprawą jest właściwy odsłuch dla każdego wykonawcy.
Pierwsza, najważniejsza sprawa – głośność. Behringer stosuje równoległe łączenie wyjść wzmacniaczy operacyjnych, tak więc parametry wzmacniaczy są bardzo dobre, a moc możliwa do uzyskania jest wystarczająca. Producent nie podaje mocy wyjściowej, testy innych wzmacniaczy tej serii i odsłuch testowanego modelu pozwalają przypuszczać, że mocy nie zabraknie w żadnej sytuacji i z żadnym modelem słuchawek, nawet tych o wyższej impedancji. Co tu ukrywać, Behringer HA8000v2 jest po prostu „okropnie” głośny, a przy odpowiednim wysterowaniu poziomu wejściowego głośność „roboczą” na słuchawkach niskoimpedancyjnych uzyskuje się przy położeniu gałki poziomu wyjściowego „na dziewiątą”. Brzmienie jest bardzo dobre, ale warto pamiętać, że nie jest to audiofilski wzmacniacz słuchawkowy tylko wręcz przeciwnie – „koń roboczy”, który ma być przede wszystkim silny, czyli głośny. Zasilacz impulsowy dostarcza wystarczająco dużo prądu i wszystkie wzmacniacze mogą być jednocześnie równie głośne. Tu nie napotkamy na niespodzianki, nie bez powodu wzmacniacze słuchawkowe Behringera znajdziemy prawie w każdym studiu.
Drugim aspektem są możliwości konfiguracyjne. Oczywistym jest, że osiem identycznych wyjść słuchawkowych też może być potrzebne, ale to zrealizować można podłączając osiem par słuchawek do jednego wzmacniacza (jeżeli wzmacniacz to wytrzyma). Niezależna regulacja głośności? Są też słuchawki z regulacją. Behringer w swoich wzmacniaczach słuchawkowych stosuje ciekawe rozwiązania, pozwalając mimo prostoty uzyskać różny odsłuch na różnych wyjściach. W przypadku testowanego HA8000 każdy z ośmiu wzmacniaczy słuchawkowych ma regulację głośności, ale ma też dwa przełączniki: monofonizację odsłuchu oraz wybór jednego z dwóch głównych wejść stereo. W ten sposób każdy z wykonawców może wybrać sobie jeden z dwóch różnych miksów odsłuchowych oraz zmonofonizować odsłuch, jeżeli tak lubi. Wejścia dla dwóch głównych miksów odsłuchowych zrealizowane są na symetrycznych gniazdach jack 1/4”. To jednak nie koniec – każda z ośmiu sekcji ma dodatkowe wejście DIRECT INPUT – stereofoniczne, ale już na jacku stereo. Użycie tego wejścia zastępuje sygnał z wejść głównych i w ten sposób możemy uzyskać osiem całkowicie niezależnych wzmacniaczy słuchawkowych z niezależnymi wejściami stereo. Oczywiście, wtedy musimy zrobić osiem odsłuchowych miksów, uwzględniających uwagi wykonawców, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo – a chodzi o to, że można. Możliwe są też oczywiście kombinacje pośrednie – to znaczy część wzmacniaczy pracuje z sygnałami z wejść głównych, a część z wejść DIRECT. Bardzo przydatny jest też ośmiodiodowy miernik poziomu wyjściowego na każdym wyjściu, mamy też czterodiodowy miernik poziomu wejściowego. Mierniki diodowe są trochę zmienione w stosunku do poprzednich wersji, diody są mniej „rozmyte” i bardziej „odseparowane” od siebie, generalnie wygląda to lepiej.
Wyjścia słuchawkowe na gniazdach jack 1/4” stereo znajdują się z przodu, ale są też zdublowane z tyłu. W sumie przy tak dużej ilości wzmacniaczy można by rozważyć wejścia symetryczne DIRECT kosztem tego gniazda słuchawkowego z tyłu, ale oba rozwiązania mają sens i zależą od preferencji czy sposobu pracy.
Producent nie podaje praktycznie żadnych parametrów technicznych sprzętu, wiemy, że pracuje przy napięciu zasilania od 100 do 240V i ma osiem wyjść o dużej mocy.
Wykonanie wzmacniacza Behringer HA8000v2 nie zaskakuje – typowa obudowa Behringera, typowe podświetlane przyciski i typowe gałki. Wszystko działa solidnie i ponieważ nie jest to sprzęt jeżdżący w trasę, z doświadczenia wiem, że wytrzyma długo. Cena jest oczywiście charakterystyczna dla Behringera czyli bardzo atrakcyjna. Wprawdzie dla kogoś, kto nie zdaje sobie sprawy z konieczności posiadania takiego urządzenia jest to wydatek zbędny, ale jeżeli ktoś rozważa zakup wzmacniacza słuchawkowego, to wie, że Behringer ma dużo do zaoferowania. Wzmacniacz wart polecenia!
Tekst: Przemysław Ślużyński
DANE TECHNICZNE
Wejścia/Wyjścia: MAIN INPUT (L/MONO, R) × 2, DIRECT INPUT × 8, słuchawkowe (przód, tył) × 8
Wymiary: 483 × 44 × 149 mm
Ciężar: 1.9 kg
Cena: 640 PLN
Do testu dostarczył:
SoundTrade
ul. Kineskopowa 1
05-500 Piaseczno
tel. (22) 6320285
Internet: www.soundtrade.pl, www.behringer.com
Test ukazał się w numerze 6/2017 miesięcznika Muzyk.