Działające od ponad siedemdziesięciu lat stowarzyszenie Audio Engineering Society zrzeszające inżynierów, naukowców i inne osoby zaangażowane w profesjonalną branżę audio postanowiło odświeżyć wizerunek poddając liftingowi nie tylko stronę internetową, ale także swoje logo.
Dotychczasowe, historyczne już logo AES opracowano w 1948 roku wraz z powstaniem stowarzyszenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ukryto w nim elementy nawiązujące do najbardziej istotnych komponentów wczesnych systemów audio – lampy i igły, a tarcza na której umieszczono to wszystko oznacza ochronę standardów ustalanych przez Audio Engineering Society. Nowe logo zachowuje część cech dotychczasowej wersji jako wyraz szacunku dla przeszłości, ale jest jednocześnie bardziej „przyjazne” i „eleganckie”. Przede wszystkim jednak zostało ono opracowane tak, aby łatwiej je było używać na rozmaitych platformach cyfrowych jak i w bardziej tradycyjnych materiałach oraz podczas wszelkich wydarzeń i innych inicjatyw, nad którymi AES pracuje na co dzień.
Chcąc wzmocnić swoją pozycję wiodącej organizacji promującej naukę i sztukę audio, Audio Engineering Society stopniowo modyfikowało swoją stronę internetową, która teraz uległa kompletnej przebudowie. Zajmując się dotychczas przede wszystkim publikowanymi na niej treściami, a nie wyglądem zewnętrznym, władze stowarzyszenia doszły w końcu do wniosku, że dotychczasowa strona – mająca stanowić swoiste repozytorium całej wiedzy w temacie audio – nie da już możliwości aktualizacji systemu zarządzania treścią, co pozwoliłoby następnie zaktualizować serwis pod względem funkcjonalności. Stąd też decyzja o kompleksowej przebudowie witryny.
Colleen Harper, dyrektor wykonawczy AES tak opowiada o zmianach:
Przeprojektowany serwis AES.org skupia się na wsparciu członków AES i branży. Na AES.org jest tak wiele do znalezienia, a te zasoby tylko rosną. Potrzebna była nowoczesna, elastyczna platforma z usprawnionym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, aby usprawnić nawigację i pozwolić zagłębić się w bogatą zawartość witryny. Właśnie to daje nam przeprojektowanie strony. Początkowe postępy kładą podwaliny pod poprawę doświadczenia użytkownika witryny w całym serwisie. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy podzielić się tym z naszymi członkami i całą społecznością.
Chociaż na razie nowy wygląd zyskała tylko główna strona, schemat nawigacji oraz sekcje o organizowanych konwencjach, wydarzeniach i skierowana do członków AES to zmiany będą wprowadzane stopniowo także w innych sekcjach serwisu. Proces całościowej przemiany platformy potrwa kilka miesięcy, ale nic w tym dziwnego, skoro AES.org to ponad 27 tysięcy podstron i ponad 20 tysięcy artykułów i innych materiałów w formacie PDF składających się na bibliotekę AES E-Library. Do tego dochodzi archiwum Journal of the Audio Engineering Society obejmujące ponad 70 lat, ponad 90 dokumentów dotyczących standardów AES oraz ponad 400 plików wideo w sekcji AES Live: Videos.
Strona internetowa Audio Engineering Society – www.aes.org.