Kilka miesięcy temu publikowaliśmy na naszych łamach zestawienie aktywnych zestawów głośnikowych wyposażonych w 15-calowy woofer. Tym razem pragniemy uzupełnić przegląd oferty tego typu produktów, przyglądając się mniejszym zestawom dwudrożnym, charakteryzującym się głośnikiem średnio-niskotonowym o średnicy 10 lub 12 cali. W sierpniowym zestawieniu zgromadziliśmy informacje o niemal trzydziestu modelach pochodzących z oferty sześciu różnych marek.
Firmy zajmujące się wytwarzaniem sprzętu nagłośnieniowego dbają o to, aby ich oferta obejmowała w miarę szeroką gamę produktów (oczywiście w przypadku każdej wygląda to inaczej), a także starają się odświeżać ją wprowadzając na rynek modele wykorzystujące nowe rozwiązania technologiczne. Tak jak w przypadku innych sektorów sprzętu muzycznego panuje tu duża konkurencja i każdy z producentów mocno pracuje na to, aby jak najwięcej osób sięgało po sprzęt nagłośnieniowy danej marki. Większość firm ma w ofercie różne serie różniące się od pozostałych konkretnymi cechami, a te z kolei obejmują modele o różnej średnicy woofera. W zdecydowanej większości zestawy z głośnikami o średnicy 10 i 12 cali pochodzące z jednej serii oferują te same funkcje.
Chociaż wydawać by się mogło że nie ma zbyt dużych różnic między poszczególnymi modelami, to jednak na przykładzie 27 zestawów zgromadzonych w zestawieniu widać, że jest jednak inaczej. Poszczególne modele różnią się bowiem między sobą rozmaitymi cechami, począwszy od średnicy przetwornika wysokotonowego czy dyspersji, przez ilość i rodzaj wejść i wyjść, po wykorzystywane funkcje i technologie, kończąc na kształcie i wielkości obudowy oraz materiałach użytych do jej wykonania. Naturalnie różnice dotyczą także parametrów technicznych, w tym oczywiście mocy oferowanej przez wbudowane wzmacniacze, pasma przenoszenia czy punktu podziału pasma przez zwrotnicę.
Skoro już mowa o mocy to jak zwykle trudno dokładnie porównać ze sobą prezentowane zestawy głośnikowe opierając się o ten parametr. Wszystko przez to, że tradycyjnie brak jest spójności w podawaniu wartości mocy i mamy tu do czynienia z mocą szczytową, dynamiczną czy ciągłą (maksymalna wartość to 2000 W). Wszędzie gdzie producent podawał konkretne oznaczenia są one umieszczone także w zestawieniu. We wszystkich modelach podana jest moc łączna, ale warto zaznaczyć, że w większości przypadków mamy oddzielne końcówki mocy dla każdego głośnika.
Wśród prezentowanych modeli panuje także dość spora różnorodność w kwestii możliwości podłączania zewnętrznych urządzeń. Możemy mieć tu do dyspozycji zarówno zaledwie jedno wejście, jak i dwa czy więcej gniazd wejściowych, a nawet rozbudowane (jak na tego typu sprzęt) miksery. Do tego dochodzą też wyjścia umożliwiające wyprowadzanie sygnałów dalej. Poza regulacją głośności, do dyspozycji możemy mieć też korektory i filtry, jak i efekty oraz różne dodatkowe układy (np. eliminator sprzężeń) i procesory DSP. W zależności od modelu, obsługa poszczególnych funkcji możliwa jest zarówno przy pomocy prostych przełączników, jak również z wykorzystaniem wyświetlacza i enkodera. Niektóre zestawy dają też możliwość współpracy z dedykowanymi aplikacjami i zdalnego sterowania nimi z poziomu tabletu czy smartfona. W zestawieniu znajdują się także modele, w których zaimplementowano technologię Bluetooth, która daje możliwość bezprzewodowej komunikacji ze sparowanymi urządzeniami, które można wykorzystywać jako dodatkowe źródła dźwięku. Wiele z modeli zgromadzonych w zestawieniu wyróżnia się też na tle pozostałych zestawów rozwiązaniami technologicznymi właściwymi danemu producentowi, odnoszącymi się do różnych aspektów pracy i komponentów.
Obudowy prezentowanych zestawów głośnikowych są wykonane z różnych materiałów – tworzywa sztucznego, sklejki czy drewna. Oczywiście ich kształt nie jest przypadkowy – w każdym z przypadków opracowano go tak, aby nie tylko spełniał swoje funkcje odnośnie reprodukcji dźwięku ale także umożliwiał wykorzystywanie zestawów w różnych sytuacjach i konfiguracjach. W przypadku modeli z 10- i 12-calowym wooferem normą jest umożliwienie pracy w roli monitora scenicznego. Zestawy takie mogą być także z powodzeniem montowane na statywie czy tyczce osadzonej w subwooferze (czasami nawet pod różnym kątem), jak również podwieszane z wykorzystaniem odpowiednich śrub czy uchwytów.
Tak jak w przypadku innych produktów z branży sprzętu muzycznego, także tu zróżnicowanie dotyczy również cen, co dobrze widać chociażby w umieszczonej tu tabeli. Zarówno wśród modeli z 10-calowym wooferem, jak i tych w których jego średnica wynosi 12 cali są widoczne różnice w kwocie, którą należy zapłacić za dany zestaw głośnikowy. Oczywiście te różnice w cenie wynikają w dużym stopniu ze zróżnicowania poszczególnych cech i parametrów. Tak czy inaczej, dzięki temu że aktywne zestawy głośnikowe (i to nie tylko te zgromadzone w zestawieniu) reprezentują różne półki cenowe, każdy powinien znaleźć wśród nich coś dla siebie…
Zestawy głośnikowe zgromadzone w zestawieniu
1) Cerwin-Vega CVE-10 – 1290 PLN
2) Mackie Thump 12 – 1299 PLN
3) Mackie Thump 12A – 1399 PLN
4) Mackie SRM350 v3 – 1549 PLN
5) Cerwin-Vega CVE-12 – 1590 PLN
6) Electro-Voice ZLX12P – 1799 PLN
7) Mackie Thump 12BST – 1899 PLN
8) Mackie SRM450 v3 – 1949 PLN
9) Yamaha DBR10 – 2183 PLN
10) Yamaha DBR12 – 2490 PLN
11) Electro-Voice ELX112P – 2599 PLN
12) Mackie SRM550 – 2599 PLN
13) Electro-Voice ELX200-10P – 2699 PLN
14) Electro-Voice ELX200-12P – 2799 PLN
15) Cerwin-Vega CVX-10 – 2890 PLN
16) Yamaha DXR10 – 3187 PLN
17) Mackie DLM12 – 3299 PLN
18) Yamaha DXR12 – 3625 PLN
19) Electro-Voice EKX12P – 3699 PLN
20) Line 6 StageSource L2m – 4068 PLN
21) Line 6 StageSource L2t – 4307 PLN
22) Yamaha DSR112 – 5202 PLN
23) Electro-Voice ETX10P – 5499 PLN
24) Electro-Voice ETX12P – 5999 PLN
25) QSC K10.2 – kontakt z dystrybutorem
26) QSC K12.2 – kontakt z dystrybutorem
27) QSC KW122 – kontakt z dystrybutorem