W ofercie firmy UVI pojawił się nowy instrument wirtualny będący swoistym hołdem dla konkretnego syntezatora analogowego z lat 70. XX wieku. Mowa tu o półmodularnym PS-3200 firmy Korg – instrumencie o 48-głosowej polifonii zaprezentowanym w roku 1978. Jego wirtualne „wcielenie” to aplikacja o nazwie UVS-3200, a dokładniej biblioteka z własnym interfejsem graficznym, wymagająca aplikacji UVI Workstation (co najmniej v2.6.9) lub syntezatora Falcon (w wersji co najmniej 1.2.1).
Sprzętowy pierwowzór sprzed ponad trzydziestu lat składał się z dwóch elementów połączonych specjalnym wielożyłowym kablem – „skrzynią” mieszczącą wszystkie połączone ze sobą wstępnie moduły składające się na tor syntezy oraz klawiaturą PS-3010 z 48 klawiszami. PS-3200 był niejako dwoma syntezatorami PS-3100 złączonymi w jedną całość, dzięki czemu na każdy głos (ich ilość odpowiadała liczbie klawiszy) przypadały dwa oscylatory VCO. Ponadto w torze syntezy dla każdego głosu dostępny był filtr dolnoprzepustowy i generator obwiedni ADSR. Do dyspozycji mieliśmy ponadto m.in. 7-pasmowy korektor, genrator SAMPLE&HOLD oraz różne modulatory. Jak przystało na syntezator półmodularny, poza pokrętłami i przełącznikami, PS-3200 udostępniał także gniazda CV/GATE pozwalające na łączenie ze sobą konkretnych bloków i parametrów. Instrument umożliwiał zapisanie 16 barw.
Biblioteka UVI UVS-3200 (1.7GB FLAC; odpowiednik 3 GB w formacie WAV) zawiera 5797 próbek syntezatora PS-3200, na podstawie których przygotowano ponad 220 presetów. Są wśród nich barwy basowe, programy typu Lead, Bell czy Pad, barwy nawiązujące do instrumentów smyczkowych i dętych, a także inne. Interfejs graficzny aplikacji nawiązuje do panelu PS3200 ale nie jest jego wierną kopią – tym bardziej że UVS-3200 udostępnia też funkcje i sekcje niedostępne w pierwowzorze.
W głównym oknie możemy edytować ustawienia oscylatorów (24 konfiguracje presetów dla pierwszego, 69 dla drugiego), filtra o przełączanej charakterystyce (LP/BP/HP) i generatora obwiedni. Zakładka EDIT to kolejne funkcje oscylatorów (PITCH, PORTAMENTO, STEREO, MODWHEEL), a MODULATION daje dostęp do modulatora krokowego i generatora LFO. UVI UVS-3200 został wyposażony dodatkowo w efekty (DRIVE, CHORUS, PHASER, DELAY, REVERB) oraz niezależne arpeggiatory dla każdego z oscylatorów.
Dzięki programom UVI Workstation lub Falcon służącym za swoiste „hosty” dla UVI UVS-3200, nowy syntezator wirtualny może pracować jako wtyczka VST/AAX/AU lub jako samodzielna aplikacja w systemie Windows (od 7 w górę) lub MacOS X (10.7 lub nowszy). Program wymaga konta iLok (sprzętowy klucz USB nie jest wymagany).
Z okazji premiery, UVI UVS-3200 kosztuje obecnie 49 EUR, a cena ta utrzyma się do 1 marca 2017 (potem wzrośnie do 79 EUR).
Więcej informacji na stronie www.uvi.net.