Oferta firmy UVI powiększyła się o kolejny instrument wirtualny inspirowany konkretnym syntezatorem sprzed lat. Tym razem sięgnięto po syntezator Ensoniq ESQ-1 sprzed ponad trzydziestu lat, a rezultatem prac jest USQ-1, który tak jak inne instrumenty UVI, także ten nowy wymaga aplikacji UVI Workstation (co najmniej v2.6.15) lub syntezatora Falcon (w wersji co najmniej 1.4.1).
Sprzętowy pierwowzór UVI USQ-1 był syntezatorem charakteryzującym się 8-głosową polifonią, łączącym w sobie technologie cyfrowe i analogowe. Wersja ESQ-1 wyposażona w dynamiczną, 5-oktawową klawiaturę pojawiła się w roku 1986, natomiast rok później wypuszczono na rynek modułową wersję ESQ-M.
Na tor syntezy instrumentu składały się trzy cyfrowe oscylatory z 32 przebiegami, analogowy filtr dolnoprzepustowy 24 dB/okt. z 6-segmentowym generatorem obwiedni, 4 wzmacniacze VCA i 4 generatory obwiedni oraz 3 generatory LFO. Wersja z klawiaturą oferowała ponadto 8-ścieżkowy sekwencer, a użytkownik miał dostęp do 40 dających się edytować presetów, zapisanych w pamięci instrumentu.
Biblioteka UVI USQ-1 (6.72 GB FLAC; odpowiednik 12.69 GB w formacie WAV) zawiera ponad 22 tysiące próbek, na podstawie których przygotowano 400 presetów. Są wśród nich programy typu Lead, Bell, Pad czy Sweep, a także barwy basowe i organowe oraz nawiązujące do instrumentów smyczkowych, dętych czy perkusyjnych. Do dyspozycji mamy też presety z grup Animated Arp i Animated Step oraz barwy efektowe. Dwuwarstwowa struktura udostępnia po 268 konfiguracji presetów dla każdego z oscylatorów.
Jak zwykle, interfejs graficzny nawiązuje wyglądem do panelu sprzętowego pierwowzoru. Tak jak w innych instrumentach wirtualnych UVI, także w USQ-1 mamy dostęp do różnych funkcji, których nie oferował pierwowzór. Główna strona pozwala kontrolować parametry związane z oscylatorami, wzmacniaczem i filtrem (w tym przypadku mamy do dyspozycji tryby LP, BP i HP). Kolejna daje dostęp do edycji warstw, sceny stereo, kontrolera MODULATION i PORTAMENTO oraz transpozycji. W zakładce MODULATION kontrolować możemy sekcje STEP MODULATOR i LFO MODULATOR. UVI USQ-1 oferuje dodatkowo efekty (EQUALIZER, DRIVE, THORUS, PHASOR, DELAY, SPARKVERB) i arpeggiator (a dokładniej dwa niezależne dla każdego oscylatora).
Dzięki programom UVI Workstation lub Falcon służącym za swoiste „hosty” dla UVI USQ-1, nowy syntezator wirtualny może pracować jako wtyczka VST/AAX/AU lub jako samodzielna aplikacja w 32-/64-bitowym systemie Windows (od 7 w górę) lub MacOS X (10.7 lub nowszy). Program wymaga konta iLok (sprzętowy klucz USB nie jest wymagany).
Z okazji premiery, UVI USQ-1 kosztuje obecnie 49 EUR, a cena ta utrzyma się do 9 kwietnia 2018, by pootem wzrosnąć do 79 EUR.
Więcej informacji na stronie www.uvi.net.