Chociaż tradycyjnie bylibyśmy zaraz przed, w trakcie lub bezpośrednio po styczniowych targach NAMM Show, trwająca nadal pandemia sprawiła, że branża musi zaczynać rok bez wspólnego spotkania w Kalifornii. Niemniej jednak nie ma mowy o przestoju, a na horyzoncie pojawiają się nowe, premierowe instrumenty, urządzenia i programy. Także w innych gałęziach przemysłu muzycznego trwa nieprzerwany ruch, zatem nie brak tematów do opisywania. Co przyniosło ze sobą ostatnich siedem dni i trafiło do kolejnego numeru naszego Tygodnika? Zobaczcie sami…
Zanim jednak przejdziemy do wydarzeń z minionego tygodnia, przypominamy, że opublikowaliśmy na naszej stronie podsumowanie zakończonego niedawno roku. Przez 12 miesięcy 2021 roku w naszym serwisie opublikowaliśmy niemal tysiąc artykułów, w tym informacje o nowych instrumentach i sprzęcie muzycznym, testy i zestawienia. Znalazły się wśród nich także zapowiedzi wydarzeń muzycznych i branżowych oraz relacje z nich, informacje o nowych utworach i płytach oraz wiadomości z życia mniej lub bardziej znanych gwiazd muzyki, a także artykuły poświęcone różnym tematom dotyczącym szeroko pojętej branży muzycznej. Podsumowanie to znajdziecie TUTAJ.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Antelope Audio prezentuje Zen Q Synergy Core USB
Nieco ponad pół roku po premierze wersji wyposażonej w port Thunderbolt 3, firma Antelope Audio zaprezentowała nową odmianę interfejsu audio Zen Q Synergy Core, która do komunikacji z komputerem wykorzystuje port USB typu C. Dzięki temu udało jej się rozszerzyć grupę potencjalnych użytkowników tego urządzenia obsługującego łącznie 14 kanałów wejściowych i 10 wyjściowych, wyposażonego w złącza analogowe i cyfrowe, a także procesory DSP i FPGA oraz technologię pozwalającą na korzystanie w czasie rzeczywistym z dedykowanych wtyczek.

Yamaha przestawia RUio16-D i VST Rack Pro
Koncern Yamaha przygotował z kolei nowe rozwiązanie mające ułatwić korzystanie z plug-inów (w tym przypadku VST3) w systemach audio bazujących na sieciowym protokole Dante. Składa się ono z interfejsu RUio16-D (wyposażonego w porty Dante oraz analogowe wejścia i wyjścia audio) łączącego się z komputerem przez USB oraz aplikacji VST Rack Pro będącej hostem dla wtyczek, których obszerną kolekcję znajdziemy w komplecie.

Instrumenty Arturia z rodziny Brute w wersji Noir
Kontynuując rozpoczęty przed laty „zwyczaj” Arturia zaprezentowała specjalne, limitowane wersje kolorystyczne kilku swoich produktów. Tym razem wybór padł na syntezatory MiniBrute 2 i MiniBrute 2S oraz automat perkusyjny DrumBrute Impact. W przypadku Noir Edition, cała trójka zyskała matowe, czarne wykończenie, a ponadto zmieniono kolorystykę elementów graficznych na ich panelach.

Yamaha YSL-893ZD – limitowany puzon Nilsa Landgrena
Chcąc uhonorować związanego z nią od wielu lat szwedzkiego muzyka jazzowego Nilsa Landgrena, firma Yamaha postanowiła wprowadzić na rynek sygnowany przez niego puzon oznaczony symbolem YSL-893ZD. Jest to instrument mocno limitowany, gdyż wyprodukowano go w zaledwie 10 egzemplarzach, które słynny muzyk sam ograł i przetestował. Do każdego z puzonów dodawany jest także ustnik sygnowany przez Landgrena.

AtomoSynth KOE M6 – nowy syntezator analogowy
WYDARZENIA / MUZYCY
Bruce Springsteen najlepiej zarabiającym muzykiem 2021 roku
Jak co roku, Zack O’Malley Greenburg przygotował ranking najlepiej zarabiających muzyków minionego roku. Listę podsumowującą rok 2021 otwiera Bruce Springsteen, który wzbogacił się o ponad pięćset milionów dolarów. Co istotne, w większości zawdzięcza to swojemu wcześniejszemu dorobkowi i sprzedaży praw do obszernego katalogu swoich utworów.

Reuben James w cyklu „Tales of Making Waves” firmy Yamaha
Bohaterem najnowszego filmu z cyklu „Tales of Making Waves” opublikowanego przez firmę Yamaha jest brytyjski wokalista, pianista i songwriter Reuben James grający na fortepianie tej marki. Podobnie jak muzycy, którzy wystąpili we wcześniejszych odcinkach, także on opowiada m.in. o tym, jak wyraża siebie muzyką i w jaki sposób próbuje przekazać swoją osobowość i to co ma w sercu.

Handel prawami do utworów trwa w najlepsze
Po roku od pierwszej publikacji w tej sprawie wróciliśmy do tematu sprzedaży praw do utworów przez artystów, autorów i producentów. W roku 2021 tego typu transakcji opiewających na grube miliony było jeszcze więcej niż w poprzednim, a swoje katalogi sprzedały zarówno wielkie gwiazdy jak i autorzy niegoszczący tak często na pierwszych stronach gazet (czy serwisów internetowych). Przeprowadzone operacje finansowe mocno wpłynęły też na ranking najlepiej zarabiających muzyków, a najlepszym przykładem jest tu Bruce Springsteen.
O czym jeszcze pisaliśmy w ciągu ostatnich siedmiu dni? Oto niektóre z tematów:
Talibowie palą instrumenty w Afganistanie
Matt Johnson z Jamiroquai o wyrażaniu emocji podczas gry
Tears For Fears o sile kobiety w utworze „Break the Man”
Wojsko Polskie poszukuje muzyków
Avril Lavigne zapowiada album „Love Sux”
Eddie Vedder zaprezentował utwór „Brother The Cloud”
Znamy tytuł i datę premiery nowej płyty Natalii Nykiel