Popularność systemów audio opartych na protokole Dante sprawiła, że koncern Yamaha postanowił rozszerzyć ofertę swoich produktów wspierających to rozwiązanie o dwa nowe produkty. Co więcej, owe nowości w postaci interfejsu RUio16-D i programu VST Rack Pro stanowić będą razem tandem umożliwiający wygodne korzystanie z wtyczek VST3 w sieciowym systemie Dante.
RUio16-D to kompaktowy interfejs audio który w przypadku Dante obsługuje po 16 kanałów wejściowych i wyjściowych, natomiast łącząc się z komputerem przez USB zyskujemy możliwość skorzystania jeszcze z dwóch dodatkowych wejść (łącznie 18 IN/16 OUT). Poza dwoma sieciowymi portami etherCON (PRIMARY, SECONDARY), do dyspozycji mamy dwa analogowe wejścia mikrofonowe XLR z zasilaniem Phantom +48V, regulacją czułości i tłumikiem Pad (-26 dB). Do dyspozycji mamy też dwa analogowe wyjścia liniowe XLR, z którymi powiązane jest pokrętło OUTPUT oraz przełącznik pozwalający określić źródło sygnału podawanego na te gniazda – MONITOR / DANTE / USB. Mamy tu także stereofoniczne wyjście słuchawkowe z oddzielną regulacją głośności. Interfejs wyposażono również w dwa porty USB typu C, z których pierwszy służy do komunikacji z komputerem (PC, Mac) i jednoczesnego pobierania zasilania, natomiast drugi jest dedykowany podłączeniu zewnętrznego zasilacza 5V.
Yamaha RUio16-D daje możliwość wykorzystywania różnych źródeł dźwięku i monitorowania różnych sygnałów, a schemat połączeń elegancko rozrysowano na górnej ściance obudowy. Interfejs sprawdzi się w rozmaitych sytuacjach, czy to podczas wydarzeń live czy też wymagających streamingu audio, a także innych, a tym chociażby podczas dokonywania pomiarów. Urządzenie może być wykorzystywane nie tylko z systemami cyfrowymi, ale także opartymi o analogowe konsolety.

Nowy interfejs audio może płynnie i ściśle współpracować z aplikacją VST Rack Pro (licencja w komplecie), dzięki której będziemy mogli bez żadnego problemu używać plug-inów VST3 w naszym systemie opartym na protokole Dante i zintegrować je z naszym setupie koncertowym. Program ten charakteryzuje się przejrzystym interfejsem graficznym i jest zgodnie z nazwą wirtualnym rackiem dla procesorów sygnałowych i efektów w formie wtyczek. W aplikacji możemy wygodnie zapinać je na poszczególnych kanałach, a także zapisywać te ustawienia jako sceny. Aby mieć z czym pracować, w komplecie otrzymujemy 30 plug-inów z oferty firm Yamaha i Steinberg, wśród których znajdują się emulacje sprzętowych procesorów opracowane z wykorzystaniem technologii VCM.
Do dyspozycji mamy efekty typu Reverb, Delay, Modulation czy Distortion, korektory i procesory dynamiki oraz inne narzędzia. Pełna lista wtyczek przedstawia się następująco:
• REVERB: REVelation, REVerence, Roomworks, Roomworks SE, REV-X
• DELAY: Mono delay, PingPongDelay, StereoDelay
• MODULATION: Cloner, Rotary, StudioChorus
• EQ: GEQ-30, StudioEQ, Dynamic EQ, EQ-1A, Equalizer 601
• DYNAMICS: DeEsser, EnvelopeShaper, Maximizer, MultibandCompressor, MultibandEnvelopeShaper, Tube Compressor, VintageCompressor, Buss Comp 369, Compressor 260, Compressor 276
• DISTORTION: AmpSimulator, Quadrafuzz v2, SoftClipper, VST Amp Rack
• OTHER: SuperVision, Test Generator, Vintage Open Deck
Zarówno interfejs RUio16-D, jak również program VST Rack Pro wymagają 64-bitowego systemu Windows 10 lub 11 (PC) albo systemu macOS 10.15, macOS 11.x lub macOS 12.x (Mac).
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.