Włoska firma Acustica Audio specjalizująca się dotąd we wtyczkach będących emulacjami najróżniejszych procesorów sygnałowych, postanowiła spróbować swych sił w tworzeniu instrumentów wirtualnych. Pierwszą propozycją, którą inauguruje ona nową linię produktów jest syntezator wirtualny Thing, a dokładniej pakiet obejmujący dwa instrumenty – TH-8 i TH-5.
Jak łatwo zgadnąć, inspiracją dla tych instrumentów wirtualnych były syntezatory Roland z serii Jupiter powstałe w latach 80. XX wieku. Przy tworzeniu emulacji, firma Acustica Audio wykorzystała m.in. technologię MUST (Modular Unified Synthesis Technology). Aplikacje TH8 (Thing 8) i TH5 (Thing 5) składające się na pakiet Thing różnią się potencjałem i możliwościami kontroli, a każda z nich skierowana jest do osób mających inne potrzeby.
TH8 charakteryzuje się 8-głosową polifonią i udostępnia ponad 400 presetów, a do tego daje możliwość szczegółowej edycji poszczególnych bloków toru syntezy. Syntezator ten wykorzystuje dwa oscylatory z klasycznymi przebiegami, mikser i wzmacniacz, filtr górnoprzepustowy oraz rozbudowaną sekcję VCF oraz dwa generatory obwiedni ADSR. Do dyspozycji mamy też generator LFO i blok VCO MODULATOR, funkcję PORTAMENTO, arpeggiator oraz efekty – SATURATOR z kilkunastoma trybami pracy, TONE (3-pasmowy korektor), CHORUS, DELAY i REVERB.
Prostszy TH5 o 5-głosowej polifonii ma na pokładzie ponad 150 presetów skupia się na prostocie obsługi przez co jego wirtualny panel zawiera mniej elementów kontroli. Instrument ten udostępnia dwa oscylatory, sekcje modulacji i filtracji, generator obwiedni ADSR i generator LFO. Także w tym programie mamy możliwość regulacji efektów SATURATOR, TONE, CHORUS, DELAY i REVERB.
Oba syntezatory oferują ponadto funkcję SUPERSTEREO i inne narzędzia, a ich interfejsy graficzne dają możliwość „postarzenia” ich wyglądu. W każdym z instrumentów dostępna jest też przeglądarka presetów. Mamy też możliwość sterowania parametrami przy pomocy komunikatów MIDI.
Pakiet Thing jest pierwszym przedstawicielem serii Marea, w ramach której możemy spodziewać się w przyszłości kolejnych instrumentów wirtualnych. Oba syntezatory – TH8 i TH5 – mogą pracować na komputerach PC i Mac jako wtyczki VST3 lub AAX, a w środowisku macOS także jako plug-iny AU.
Więcej informacji na stronie www.acustica-audio.com.