Firma Steinberg zaprezentowała najnowszą wersję swojego flagowego programu DAW. Co więcej, po raz pierwszy w historii tej aplikacji w tym samym czasie pokazały się w nowej odsłonie wszystkie jej odmiany. Tym samym, premierę miały jednocześnie programy Cubase Pro 9, Cubase Artist 9 i Cubase Elements 9.
W „dziewiątce” pojawiło się szereg nowych funkcji, choć nie wszystkie są dostępne we wszystkich trzech odmianach programu DAW. Wśród wspólnych nowości
znajduje się m.in. LOWER ZONE. Odnosi się ona do interfejsu graficznego, a dokładniej dolnej części okna w którym teraz znajduje się sekcja z kilkoma zakładkami dająca dostęp m.in. do miksera, różnych edytorów (w zależności od śladu który chcemy edytować – audio lub MIDI), padów pozwalających wyzwalać akordy oraz okna związanego z nowym typem ścieżki. Sekcja ta jest otwarta przy jednoczesnym podglądzie naszego projektu ale w razie potrzeby możemy każdą z zakładek otworzyć w trybie zmaksymalizowanym.
Druga nowość dostępne we wszystkich trzech wersjach to SAMPLER TRACK czyli nowy typ śladu wewnątrz sekwencera. Jak łatwo się domyśleć operuje on na próbkach – aby go stworzyć wystarczy przeciągnąć dowolny plik audio do dedykowanego okna. Zasadniczo, w rezultacie otrzymujemy ścieżkę audio, którą możemy traktować jak instrument gdyż próbka jest automatycznie rozłożona chromatycznie na klawiaturze. Jest to hybrydowy ślad, w którym jednocześnie (choć w dwóch różnych miejscach) nagrywamy komunikaty MIDI i wyzwalamy dźwięk. Materiał audio możemy przeciągać do dedykowanej zakładki w dolnej strefie okna projektu zarówno ze śladów audio jak i z bibliotek dostępnych z poziomu wbudowanej przeglądarki (w tym nowej Caleidoscope). Możemy także zaimportować dowolne pliki audio. Do dyspozycji mamy także rozmaite funkcje edycyjne i dodatkowe moduły. Przygotowany materiał możemy przenieść bezpośrednio do Groove Agent, Groove Agent SE lub HALion. Zdaniem producenta, nowy typ ścieżki w Cubase to najprostsza i najszybsza droga znalezienia inspiracji do kolejnych pomysłów muzycznych.
W wersjach Pro i Artist do dyspozycji mamy ponadto funkcję MixConsole History śledzącą wszystkie zmiany w mikserze i pozwalającą na cofnięcie/ponowienie ich, a także opcję Audio-Ins umożliwiającą przesyłanie sygnałów audio do instrumentów VST3 z wsparciem dla side-chain i wykorzystywanie ich filtrów czy efektów jako oddzielnych procesorów. Nowością dostępną jedynie w Cubase Pro 9 jest wtyczka Frequency EQ – nowy rozbudowany, 8-pasmowy korektor z trybem Linear Phase i wspraciem dla M/S. Oczywiście poza tym w „dziewiątce” pojawiły się także inne nowe funkcje i cechy.
Poszczególne wersje programu Cubase różnią się od siebie nie tylko dostępnymi funkcjami związanymi z nagrywaniem i miksowaniem oraz edycją. Różnice dotyczą również ilości obsługiwanych ścieżek audio/MIDI/instrumentalnych (nieograniczone w Pro, 64/128/32 w Artist, 48/64/24 w Elements), liczbą fizycznych wejść i wyjść (256 w Pro, 32 w Artist, 24 w Elements) czy slotów na instrumenty VST (64 w Pro, 32 w Artist, 16 w Elements), a także znajdujących się „na pokładzie” wirtualnych instrumentów i efektów.
Więcej informacji na stronie www.steinberg.net.