Japoński koncern kontynuuje rozpoczętą w maju „ofensywę”, w ramach której co miesiąc prezentuje nowe produkty. Sierpniowe premiery są trzy, a data ich zaprezentowania nie jest przypadkowa. 8 sierpnia to idealna okazja do przedstawienia nowej wersji „kultowego” automatu perkusyjnego TR-808, a a tym właśnie jest pierwsza z nowości. Oprócz TR-08, światło dzienne ujrzał też syntezator SH-01A będący bezpośrednim nawiązaniem do modelu SH-101 z 1983 roku oraz nowa wersja samplera SP-404. Zarówno TR-08 jak i SH-01A to instrumenty wchodzące w skład rodziny Roland Boutique, charakteryzujące się kompaktowymi rozmiarami i wykorzystaniem technologii ACB, która pozwoliła odtworzyć wiernie zarówno charakter jak i brzmienie pierwowzorów.
Tak jak jego bezpośredni „przodek” także TR-08 jest automatem perkusyjnym dającym możliwość bezpośredniej regulacji parametrów związanych z poszczególnymi instrumentami – BASS DRUM, SNARE DRUM, LOW CONGA, LOW TOM, MID CONGA, MID TOM, HI CONGA, HI TOM, CLAVES, RIM SHOT, MARACAS, HAND CLAP, COW BELL, CYMBAL, OPEN HI HAT i CLOSED HI HAT. Mimo mniejszych rozmiarów udało się zachować wszystkie pokrętła i elementy kontroli znane z TR-808 i to w większości w niezmienionym układzie. Nowym dodatkiem na panelu jest 3-cyfrowy wyświetlacz LED. Dodatkowo, dla wybranych instrumentów dostępne są takie funkcjejak kompresor, GAIN, TUNE i PAN. Wbudowany sekwencer pozwala nagrywać 16-krokowe patterny (na każdy krok przypada też 16 „podkroków”). Pamięć użytkownika oferuje 16 banków i pozwala zapisać zarówno główne patterny (12 × 16) jak i wstępy/przejścia (4 × 16). W komplecie z TR-08 otrzymamy „stację dokującą” DK-01.
Druga nowość to próba odtworzenia kolejnego instrumentu z lat 80. XX wieku – monofonicznego syntezatora, który w nowym „wcieleniu” zyskał 4-głosowy tryb polifoniczny oraz tryby UNISON i CHORD. Także w przypadku SH-01A udało się zmieścić na panelu wszystkie charakterystyczne suwaki oraz inne kontrolery. Nowymi elementami są dwa kontrolery dotykowe oraz wyświetlacz LED (3-cyfrowy) oraz dodatkowe złącza. Tak jak pierwowzór, także SH-01A wykorzystuje jeden oscylator i daje możliwość niezależnej regulacji poziomów dla przebiegu pulsacyjnego i piłokształtnego oraz suboscylatora i generatora szumu. W torze syntezy znajdziemy też filtr VCF, wzmacniacz VCA oraz generatory obwiedni (ADSR) i LFO. Na pokładzie mamy też sekwencer (100 kroków) i arpeggiator. W pamięci możemy zapisać 64 programy Patch i 64 patterny sekwencera. Podobnie jak SH-101 także SH-01A oferowany będzie w różnych wersjach kolorystycznych, przy czym liczba egzemplarzy w kolorze niebieskim i czerwonym będzie ograniczona.
Zarówno TR-08 jak i SH-01A wyposażono w stereofoniczne wejście MIX oraz wyjścia (główne i słuchawkowe), złącza MIDI (IN, OUT), port USB [micro-B] umożliwiający przesyłanie sygnałów audio i komunikatów MIDI. TR-08 udostępnia ponadto wyjście TRIGGER OUT, a SH-01A złącza EXT CLK IN, GATE OUT i CV OUT [wszystkie typu jack 1/8”]. Do dyspozycji mamy też wbudowany głośnik. Instrumenty mogą być zasilane czterema bateriami AA
lub przez USB.
Ostatnią nowością jest SP-404A – niewielki sampler, który zachował wszystkie funkcje modelu SP-404SX z 2009 roku ale oferuje też kilka nowych. Zmieniono też kolorystykę obudowy aby lepiej dopasować urządzenie do instrumentów z rodziny AIRA. Na znajdującej się w komplecie karcie SD znajdziemy nową bibliotekę próbek przygotowanych przez firmę Loopmasters. Do wyzwalania próbek SP-404A możemy wykorzystać TR-8 i jego sekwencer. Nowa wersja samplera pozwala zapisywać próbki w formacie 16-bit/44.1 kHz (WAV, AIFF). Instrument charakteryzujący się 12-głosową polifonią pozwala również na nagrywanie pętli w czasie rzeczywistym, a służy do tego PATTERN SEQUENCER. Za nośnik danych służy karta pamięci (SD/SDHC), na której zapisać możemy maks. 120 próbek (12 × 10 banków) oraz 120 patternów (12 × 10 banków). Tak jak we wcześniejszych wersjach, do dyspozycji mamy różne tryby pracy samplera i podstawowe funkcje edycyjne. SP-404A oferuje też procesor efektów z 29 algorytmami. Panel sterowania udostępnia m.in. cztery potencjometry obrotowe (VOLUME i 3 programowane), 12 dużych dynamicznych przycisków PAD (do każdego przypisano również jakąś funkcję) + dodatkowy SUB PAD, trzycyfrowy wyświetlacz LCD oraz kilkadziesiąt przycisków funkcyjnych. Sampler wyposażono ponadto we wbudowany mikrofon, dodatkowe wejście mikrofonowe z regulacją głośności, wejście i wyjście liniowe typu cinch (L, R), wejście MIDI oraz wyjście słuchawkowe. SP-404A może być zasilany za pośrednictwem zewnętrznego zasilacza lub sześcioma bateriami AA.
Więcej informacji na stronie www.roland.com.