W szeroko pojętej branży muzycznej istnieje wiele organizacji, stowarzyszeń, instytucji, fundacji i innych inicjatyw skupiających jej przedstawicieli, zajmujących się najróżniejszymi aspektami działalności związanej z tworzeniem i prezentowaniem muzyki oraz dostarczaniem twórcom odpowiednich narzędzi pracy. Jedną z nich jest PAMA, czyli stowarzyszenie producentów sprzętu pro audio, które wyszło właśnie z inicjatywą wprowadzenia zmian w nomenklaturze branżowej.
PAMA (Professional Audio Manufacturers Alliance) działające od 2003 roku skupia obecnie trzynaście firm specjalizujących się w produkcji sprzętu nagłośnieniowego i studyjnego wykorzystywanego przez profesjonalistów. Jej misją jest promowanie świadomości i doceniania wysokiej jakości profesjonalnego dźwięku poprzez edukację, pasję i dążenie do wspólnego celu. Jej działania skierowane są przede wszystkim do profesjonalistów z branży pro-audio na całym świecie, zainteresowanych promowaniem dźwięku wysokiej jakości.
W ramach ogłoszonej właśnie inicjatywy, PAMA wspólnie ze swoimi członkami oraz innymi przedstawicielami branży zamierza zająć się przestarzałym ich zdaniem językiem branżowym i terminologią, które są podobno coraz częściej identyfikowane jako „zniechęcające do ducha integracji w profesjonalnej społeczności audio”.
Dawn Birr reprezentująca firmę Sennheiser, będąca członkinią PAMA Inclusion Committee powiedziała:
Celem tego projektu jest wprowadzenie i stworzenie normalności wokół neutralnego języka w branży audio. Ponieważ wszyscy dążymy do ciągłego doskonalenia naszej pracy, życia osobistego i społeczeństwa, często to małe kroki prowadzą nas do naszych celów. Mamy nadzieję, że podejmując te działania, z czasem zaczniemy wprowadzać znaczące zmiany.
W tym celu PAMA rozesłała do firm członkowskich ankietę, aby zebrać od nich informacje dotyczące języka i problematycznych sformułowań (np. MASTER/SLAVE w odniesieniu do synchronizacja czy określeń „męski” i „żeński” dla gniazd i wtyków) oraz poprosić o zaproponowanie w ich miejsce alternatywnej, neutralnej terminologii.
Karam Kaul (Harman) – przewodniczący-elekt zarządu PAMA i członek Inclusion Committee wypowiedział się następująco:
Intencją członków PAMA jest zalecenie przyjęcia ram w swoich organizacjach w celu wdrożenia ujednoliconej terminologii w branży, w duchu inkluzywności i spójności. Sprowadza się do traktowania się nawzajem z szacunkiem. PAMA współpracuje z Audinate i kilkoma innymi firmami, wykorzystując platformę Audinate jako punkt wyjścia, z dodatkowymi elementami, takimi jak zastąpienie identyfikacji płci złączy neutralnym oznaczeniem wtyk/gniazdo.
Rezultatem wspomnianej ankiety jest lista sugestii opublikowana w dokumencie „PAMA Recommendations for Neutral Nomenclature in Pro Audio”, który jest dostępny na stronie internetowej stowarzyszenia. Na razie jest on dość skromny i obejmuje tylko kilka problematycznych sformułowań, ale z czasem ma się rozrosnąć gdy z branży zaczną napływać kolejne propozycje.
Zadowolenie z pojawienia się tej inicjatywy wyraziła też Karrie Keyes – szefowa grupy SoundGirls.org, pracująca jednocześnie jako realizatorka monitorowa Pearl Jam i Eddie’go Vadera:
Brawa dla PAMA za wprowadzenie neutralnego języka dla branży audio. To ogromne przedsięwzięcie, które jest ważne, aby kontynuować pracę na rzecz znaczących zmian w naszej branży.
Więcej informacji na stronie www.pamalliance.org.