Guitarras Paco Castillo S. L. jest firmą stworzoną przez znakomitych hiszpańskich lutników, współpracujących kiedyś z firmą, której wyroby (gitary klasyczne Alhambra) są dobrze znane na całym świecie. Doświadczenie i renoma lutników pozwalają firmie dawać gwarancje na swoje gitary aż na trzy lata. Oczywiście oferta Paco Castillo jest dość obszerna, znajdują się w niej instrumenty o różnych właściwościach brzmieniowych i różnych cenach. Do testów dostarczono model 205, będący najwyższym w serii Classical.
OPIS
Przednia płyta korpusu została wykonana ze specjalnej odmiany litego, czerwonego kanadyjskiego cedru. Okrągły otwór rezonansowy umieszczono tradycyjnie w centralnej części płyty. Został on ozdobiony tak jak i krawędzie płyty przedniej. Boki i tylną płytę pudła rezonansowego wykonano z litego indyjskiego palisandru. Miejsca sklejenia poszczególnych części korpusu zostały ozdobione motywami dekoracyjnymi. Wewnątrz korpus został usztywniony za pomocą odpowiednio wyprofilowanych kawałków jasnego drewna. Szyjkę wykonano z afrykańskiego mahoniu oraz wklejki hebanowej i fragmentu z hiszpańskiego cedru. Gryf jest łączony z korpusem na wysokości dwunastego progu. Podstrunnicę w modelu 205 wykonano z hebanu. W podstrunnicy umieszczono 20 progów. Na główkę gryfu została naklejona ozdobna listewka z palisandru. Gryf jest bardzo wygodny. Akcja strun jest nie za niska, co powoduje ciekawsze i pełniejsze brzmienie instrumentu. Klucze określone mianem Luxury umieszczono na pozłacanych płytkach.
WRAŻENIA
Wykonanie testowanego instrumentu zasługuje na dodatkowe uznanie. Kunszt lutniczy widać w każdym szczególe, staranność i precyzję również. Dzięki temu oraz dzięki dobrze przemyślanym parametrom konstrukcyjnym, samo trzymanie instrumentu w rękach wywołuje pozytywne wrażenie. Często wracam w myślach do wypowiedzi jednego ze światowej klasy konstruktorów samolotów: „ładne samoloty dobrze latają”. To samo można powiedzieć o gitarach, a szczególnie o testowanym instrumencie. Wygoda gry modelu 205 jest jedną z podstawowych zalet tej gitary. W połączeniu z precyzyjnym wykonaniem czyni ona z testowanego instrumentu gitarę, która ma szanse stać się ulubionym instrumentem w kolekcji. Teraz czas na brzmienie. Jest ono bardzo intrygujące, ponieważ z jednej strony jest głębokie, pełne. Gitarzysta ma okazję fizycznie odczuć jak gitara reaguje na sposób wydobywania dźwięku, po prostu gitara gra „całą sobą”. Z drugiej strony brzmienie jest selektywne i równomierne. Żaden z odcinków pasma nie dominuje nad innym, żadna ze strun nie wybija się, a przy tym każdy akord brzmi organicznie a jego składniki jakby sklejają się w całość, lecz nie tracą swej indywidualności. Duża ilość alikwotów czyni brzmienie instrumentu aksamitnie miękkim a zarazem wyraźnym i nośnym.
PODSUMOWANIE
Gitara dobrze oddaje niuanse artykulacyjne. Aksamitne brzmienie testowanego instrumentu z pewnością zadowoli wielu profesjonalistów. Poziom wykonania instrumentu rzeczywiście plasuje go wśród gitar wysokiej klasy. Głębokie i selektywne brzmienie w połączeniu z wyjątkową wygodą gry czynią z modelu 205 gitarę, która może być ozdobą każdej kolekcji instrumentów. Zatem sumując możemy uznać testowany instrument za gitarę wysokiej klasy brzmieniowej oraz za instrument prezentujący wysoki poziom sztuki lutniczej. Dodatkowym atutem gitary jest jej cena. Zdaję sobie sprawę z tego, że w czasach kryzysu, gdy rynek jest przeładowany tanimi i bardzo często mało użytecznymi instrumentami, gitara kosztująca około tysiąca euro może nie zostać uznana za instrument w przystępnej cenie… ale jak na instrument o takich walorach jest ona rzeczywiście niedroga.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Płyta wierzchnia: lity kanadyjski czerwony cedr
Boki i płyta dolna: lity indyjski palisander
Szyjka: afrykański mahoń z wstawkami z hebanu i hiszpańskiego cedru,
Podstrunnica: hebanowa
Klucze: Luxury
Binding: indyjski palisander
Wykończenie: Gloss
Cena: 4309 PLN
Do testu dostarczył:
Silesia Music Center
ul. Partyzantów 6
32-650 Kęty
tel. (33) 8451780
Internet: www.silesiamusiccenter.pl, www.guitarraspacocastillo.com
Test ukazał się w numerze 5/2012 miesięcznika Muzyk.