Związek Producentów Audio Video ogłosił zmiany dotyczące Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS), czyli aktualizowanym w cyklach tygodniowych zestawieniu najpopularniejszych singli i albumów, w oparciu o wyniki ich sprzedaży. Po raz pierwszy w historii OLiS, została ona uzupełniona o dane z serwisów streamingowych. Stało się to możliwe dzięki sięgnięciu po unikalną metodologię federacji IFPI, która uwzględnia nie tylko wielkość, ale także wartość streamingu.
Dzięki tym zmianom, nowe Oficjalne Listy Sprzedaży dotyczące naszego rodzimego rynku uwzględniać będą teraz nie tylko fizyczne nośniki, ale także sprzedaż cyfrową. W związku z tym na stronie olis.pl prezentowanych będzie teraz (począwszy od 12 stycznia br.) aż pięć różnych list sprzedażowych aktualizowanych raz w tygodniu. Znajdziemy ta niej m.in. nowe zestawienia najpopularniejszych singli i albumów w streamie, a także łączne zestawienie albumów (sprzedaż fizyczna i cyfrowa).
Poszczególne listy obejmują kolejno:
• streaming albumów cyfrowych oraz sprzedaż albumów fizycznych (Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy)
• wyniki poszczególnych utworów w streamingu (Oficjalna Lista Sprzedaży – single w streamie)
• wyniki poszczególnych albumów w streamingu (Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy w streamie)
• wyniki sprzedaży albumów na wszystkich nośnikach fizycznych (Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy fizycznie)
• wyniki sprzedaży albumów na płytach winylowych (Oficjalna Lista Sprzedaży – albumy – winyle)
Wszystkie listy są przygotowywane na zlecenie ZPAV, a za gromadzenie i analizowane danych streamingowych odpowiada niezależna brytyjska firma Ranger. Obejmują one najważniejsze serwisy streamingowe, a w przypadku Polski są to Spotify, YouTube, Apple Music i Deezer. Dane dotyczące sprzedaży fizycznej gromadzi z kolei firma Kantar Polska, do której raportują zarówno sklepy sieciowe (np. Empik, Media Markt, Świat Książki), jak i sklepy niezależne, sklepy firmowe wytwórni fonograficznych oraz sklepy internetowe i prowadzące sprzedaż na koncertach.
Warto dodać, że Polska jest kolejnym rynkiem, na którym serwis YouTube będzie uczestniczył w tworzeniu tygodniowych list sprzedaży, w ramach porozumienia między YouTube i IFPI. Na listach uwzględniane będą odtworzenia pochodzące zarówno z bezpłatnej witryny wspieranej reklamami, jak również z serwisów opartych na płatnych subskrypcjach (YouTube Music, YouTube Premium). Do list tych nie będą kwalifikowały się wyświetlenia krótsze niż 30 sekund, jak również treści wideo tworzone przez użytkowników, w których ścieżka muzyczna nie jest głównym przedmiotem uwagi.
Andrzej Puczyński, przewodniczący zarządu ZPAV, mówi o tym tak:
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w końcu możemy prezentować cotygodniowe kompletne zestawienia bestsellerów sprzedażowych. Streaming jest obecnie największym kanałem sprzedaży muzyki, odpowiedzialnym za dwie trzecie przychodów, umożliwiając rozwój rynku i gwarantując przychody dla artystów i wytwórni. Nie ma pełnego obrazu zestawień najpopularniejszych albumów i singli bez danych streamingowych.
Na szczycie pierwszej w historii listy „OLiS – albumy” kompilującej sprzedaż fizyczną i cyfrową znalazło się wydawnictwo „Złote przeboje”, za którym stoją Kabe i Miszel. Pierwsze miejsce na pierwszej w historii liście „OLiS – single w streamie” zajął z kolei utwór „Dresscode” (2115 Gang [Bedoesa 2115, White 2115], Taco Hemingway).
Nowo powstały serwis olis.pl został uzupełniony o dodatkowe zestawienia przygotowywane przez ZPAV. Pierwsze z nich – Oficjalna Lista Airplay (OLiA) – to ranking najpopularniejszych utworów granych w polskich stacjach radiowych. Drugą jest Oficjalna Lista Wyróżnień (OLiW), na której można sprawdzić albumy i single, które zostały wyróżnione Złotymi, Platynowymi lub Diamentowymi Płytami.
Strona internetowa – www.olis.pl.