Kilka dni temu zakończył się nabór wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury od podmiotów ubiegających się o rekompensatę z tytułu utraconych z powodu pandemii przychodów. Jak informuje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wpłynęło ich ponad dwa tysiące.
Operatorami Funduszu Wsparcia Kultury z ramienia MKiDN są Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Do pierwszego z nich wpłynęło 1657 wniosków, a do drugiego 589. Łącznie daje to 2246 wniosków, z których zdecydowana większość – 1753 – wpłynęła od przedsiębiorców prowadzący działalność gospodarczą w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym usługi wspomagające tę działalność przez organizację zaplecza technicznego. 316 wniosków przesłały organizacje pozarządowe (NGO), a 177 samorządowe instytucje artystyczne.
Kolejnym krokiem będzie ocena formalna i merytoryczna wniosków przeprowadzona przez zespoły specjalistów i ekspertów powołanych przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Lista beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury ma zostać ogłoszona w pierwszej połowie listopada. Wkrótce potem zawierane mają być umowy, na podstawie których rozpocznie się przekazywanie środków finansowych. Ich rozliczenie będzie musiało być zakończone do 31 grudnia 2020, przy czym kwalifikowalność kosztów obejmuje okres od 12 marca br., czyli od początku lockdown’u.
W ramach Funduszu Wsparcia Kultury na walkę ze skutkami pandemii przeznaczonych ma być 400 mln złotych. Założenia finansowe FWK zostały wypracowane przez działający przy Instytucie Teatralnym zespół ekspercki ds. sytuacji teatru w czasie pandemii, ekspertów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli środowisk muzycznych i tanecznych.
Więcej informacji na stronie www.gov.pl/kultura/fundusz-wsparcia-kultury.