• Muzyk
  • TopGuitar
  • TopBass
  • TopDrummer
NEWSLETTER
Muzyk.net
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
    TestyPokaż więcej
    ASM Diosynth
    ASM Diosynth – test syntezatora dętego
    2026-02-28
    Arturia AstroLab 37
    Arturia AstroLab 37 – test instrumentu scenicznego
    2025-12-27
    IK Multimedia ARC ON•EAR
    IK Multimedia ARC ON•EAR – test systemu korekcji słuchawek i wirtualnego monitoringu
    2025-10-31
    Mutec MC1.2+
    Mutec MC1.2+ – test konwertera cyfrowego z interfejsem USB
    2025-10-25
    Novation Launch Control XL 3
    Novation Launch Control XL 3 – test kontrolera MIDI
    2025-09-29
  • Wideo
    WideoPokaż więcej
    Mastodon „Your Ghost Again” (fot. deathcats / mat. prasowe Universal Music Polska)
    „Your Ghost Again” – nowy utwór grupy Mastodon
    2026-06-03
    Cara Delevingne (fot. mat. prasowe Warner Music Poland)
    Cara Delevingne wydała debiutancki singiel
    2026-06-03
    Peter Gabriel (fot. York Tillyer / mat. prasowe Universal Music Polska)
    „A Hard Lesson” kolejną zapowiedzią nowej płyty Petera Gabriela
    2026-06-02
    Violet Grohl „Be Sweet To Me” (fot. Bella Newman / mat. prasowe Universal Music Group)
    Violet Grohl wydała debiutancki album „Be Sweet To Me”
    2026-06-02
    Liver (fot. materiały prasowe zespołu)
    Zespół Liver wrócił albumem „W Niepamięci”
    2026-06-01
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
    TygodnikPokaż więcej
    Tygodnik 22/2026 (569)
    2026-06-02
    Tygodnik 21/2026 (568)
    2026-05-26
    Tygodnik 20/2026 (567)
    2026-05-19
    Tygodnik 19/2026 (566)
    2026-05-11
    Tygodnik 18/2026 (565)
    2026-05-05
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Czytasz: Fotorelacja z czwartego dnia Colours of Ostrava 2024
Udostępnij
Szukaj
Muzyk.netMuzyk.net
Font ResizerAa
  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
  • Film
  • Tygodnik
  • Słownik
Szukaj
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Obserwuj nas
© 2024 Muzyk. All Rights Reserved.
ImprezyRelacje

Fotorelacja z czwartego dnia Colours of Ostrava 2024

Redakcja | Muzyk FCM
Redakcja | Muzyk FCM
Opublikowano 2024-07-24
Udostępnij

Sobota 20 lipca była czwartym, niestety już ostatnim festiwalowym dniem tegorocznej odsłony Colours of Ostrava. Tak jak przez trzy poprzednie, także i tego dnia sceny tętniły muzyką o różnych obliczach, wykonywaną przez artystów z różnych stron świata.

Po raz kolejny na tegorocznej edycji mogliśmy usłyszeć pochodzącą z Gwatemali Sarę Curruchich, urodzoną i czerpiącą z bogatych tradycji społeczności Majów w Kaqchikel. Tym razem wystąpiła na kameralnej scenie Cacao zlokalizowanej w namiocie. Podobny klimat, silnie związany z naturą i kręgami modlitewnymi kontynuował londyński piosenkarz i muzyk Nick Barbachano. W jego pieśniach pojawiają się motywy Indian północnoamerykańskich, pełniące rolę zaklęć i pieśni szamańskich.

Scenę T-Mobile otworzyli Bratři Ebenové, obchodzący 30. rocznicę wydania swojego pierwszego albumu „Malé písné do tmy” (1984). W momencie wydania albumu zespół działał jako bratnie trio – Marek, Kryštof i David, a swoim podejściem był zupełnie wyjątkowy na czeskiej scenie muzycznej. Synowie wybitnego kompozytora Petra Ebena otrzymali klasyczne wykształcenie muzyczne, ale jednocześnie chłonęli wpływy współczesnej muzyki folkowej, jazzowej i rockowej. Dzięki umiejętności czerpania ze wszystkich tych źródeł i sztuce posługiwania się różnymi niezwykłymi instrumentami muzycznymi stworzyli absolutnie nietradycyjne, niepowtarzalne „hebanowe brzmienie” na czeskiej scenie. Co więcej, w połączeniu z wyjątkowymi tekstami Marka, Bratři Ebenové zostali rewelacją sceny folkowej.

Absolutną zmianę klimatu na tej scenie zaproponowała brazylijska ekipa Bixiga 70. Jeśli Brazylia jest synonimem tańca i bezpośredniości, to ta grupa jest jej najlepszym ambasadorem w dziedzinie współczesnej muzyki globalnej – dziesięcioosobowy zespół udowadnia, że w słuchaniu muzyki gatunek nie ma znaczenia. Jeśli oczekujesz samby, dostaniesz ją, ale w mgnieniu oka dostroisz się do skocznych rytmów ska lub szalonych brzmień jazzu.

- Advertisement -

Na scenie Fresh zaskoczył japoński neo-folkowy zespół Mitsune. Shiomi Kawaguchi, Tina Kopp i Youka Snell pokonały ogromne odległości dzielące Japonię, Australię i Niemcy dzięki wspólnej fascynacji północno-wschodnim instrumentem, wywodzącym się z japońskiego teatru kabuki. Kobiety połączyły siły w 2018 roku w Berlinie i założyły zespół Mitsune, aby dać upust swojemu hobby i różnym doświadczeniom kulturowym (jego skład uzupełniają Petros Tzekos i Daigo Nakai). Ich debiutancki album, na którym zaprezentowali eklektyczną mieszankę pieśni ludowych we współczesnych aranżacjach. Snell dała do zrozumienia, że swój sposób grania shamisenu nazywa „transem psychodelicznym i matematycznym”.

The Caracal Project to propozycja muzyka z południowej Francji, Félixa Burnoda, który sam pisze, produkuje, miksuje muzykę oraz jest wokalistą i gitarzystą w swoim projekcie. Jego szybkie i mocne rytmy breakbeatu przeplatają się z powolnym i melancholijnym pasażem smyczków, subbasem i ciężkimi gitarowymi riffami.

Scena Full Moon to dobry koncert Ivy Z. Artystka znana z dreampopowego Billow czy indie folkowego Strangers in the City zadebiutowała solowo dwa lata temu płytą „Under a Red Moon pt. 1 & pt. 2”, wydanej przez słowacką wytwórnię Z Tapes, dzięki czemu udało jej się koncertować także w Japonii.

Na tej samej scenie mogliśmy zobaczyć także ciekawy polski skład ||ALA|MEDA|| skupiający członków wielu znaczących zespołów, wspólnie tworzących niepowtarzalną i niezwykle oryginalną muzykę, która zbudowana jest na połączeniu jazzu, krautrocka i modulowanej na żywo elektroniki analogowej. Perkusista Jacek Buhl znany ze składów postpunkowych grup Variété czy Trytony. para Piotr Michalski i Łukasz Jędrzejczak pracowali razem w takich zespołach jak 3moonboys, So Slow czy znana w Czechach Javva. Rafał Iwański (HATI czyli Innercity Ensemble) to znany etnomuzykolog i kolekcjoner instrumentów z całego świata. Jakub Ziołek to multiinstrumentalista i producent, który m.in. z grupą Stara Rzeka wykraczał poza kontekst polskiej sceny muzycznej. ||ALA|MEDA|| koncertuje od dekady i ma na swoim koncie cztery pełnowymiarowe albumy, w tym tegoroczną „Spectre 02”.

Ostatniego dnia festiwalu zaprezentował się także inny polski zespół KAST. – laureaci konkursu dla polskich zespołów, w którym nagrodą był występ na scenie REC.

- Advertisement -

Na scenie ORLEN Drive mocnym punktem programu był koncert Sama Garretta. Muzyczny świat Sama to nie tylko nuty i akordy, to odzwierciedlenie jego osobistej podróży. Dzięki ojcu, który grał u muzyków takich jak m.in. Led Zeppelin, Bob Marley czy Stevie Wonder, zetknął się z wpływem szerokiej gamy wielogatunkowych koncertów, które stały się jego inspiracją. Swój pierwszy zespół założył w wieku 12 lat i zanim zaczął grać solo, spędził dużo czasu zanurzając się w bogatej przyrodzie otaczającej jego rodzinne miasto.

Kolejny wystąpił zespół Avalanche Kaito, z pochodzącym z Burkina Faso wokalistą Kaito Winse i belgijskimi muzykami perkusistą Benjaminem Chavalą i gitarzystą Niciem Gitta. W październiku 2020 roku nagrali wspólnie swój pierwszy pełnometrażowy album, rozpoczynając tym samym wielokulturowy dialog oparty na czystym transie i całkowitym zanurzeniu w istocie dźwięku.

Wśród headlinerów ostatniego dnia festiwalu znalazł się Dennis Lloyd – urodzony w Tel Awiwie jako Nir Tibor multiinstrumentalista, piosenkarz i autor tekstów znany ze swojego zacierającego gatunki brzmienia. Płynnie splata elementy popu, R&B i muzyki elektronicznej. Dorastając w środowisku muzycznym, doskonalił swoje umiejętności gry na trąbce i gitarze, przygotowując grunt pod karierę charakteryzującą się kreatywnością i innowacyjnością.

Taneczne show rodem z Jamajki zaprezentował Sean Paul, raper i piosenkarz, który przez kilkadziesiąt lat działalności w branży muzycznej w dużej mierze wyznaczał kierunek muzyki dancehall i reggae.

Gwiazdami ostatniego dnia festiwalu byli także irańsko-holenderska artystka Sevdaliza i James Blake, brytyjski producent i piosenkarz plasujący się w czołówce współczesnej muzyki elektronicznej. Scenę Drive zamknęła islandzka wokalistka włoskiego pochodzenia Emiliana Torini, a scenę główną izraelski duet Infected Mushroom, który od niemal trzydziestu lat miesza orientalny koktajl elektroniki z uderzającą rolą psychodelicznego transu. Analogowe brzmienie, wokale na żywo i efektowne multimedialne show na koncertach to jednoznaczne potwierdzenie tego, kto należy do pierwszej ligi w tej branży.

To już ostatnia relacja festiwalowa z Ostrawy, jednego z naszych ulubionych festiwali – pełnego różnorodności, życzliwości otwartości na artystów i publiczność, także tę ze szczególnymi potrzebami.

Serdecznie dziękujemy organizatorom, a szczególnie ekipie Colours of Ostrava PL za możliwość udziału w festiwalu i relacjonowania go dla Muzyka i Top Guitar.

Tekst i zdjęcia: Ada i Sobiesław Pawlikowscy

TAGI:AlamedaAvalanche KaitoBixiga 70Bratři EbenovéColours of OstravaColours of Ostrava 2024Dennis LloydIvy ZKAST.MitsuneSam GarrettSara CurruchichSean PaulThe Caracal Project
Udostępnij ten artykuł
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Drukuj
Udostępnij
Poprzedni artykuł DYNACORD promocja (fot. Audio Plus) Jak uzyskać lepszy dźwięk w ośrodku kultury, a jednocześnie zacząć oszczędzać? Wymień wzmacniacze mocy w promocji Audio Plus
Następny artykuł Yamaha DM7 (fot. Yamaha Pro Audio) Nowy firmware dla konsolet Yamaha DM7

Najnowsze artykuły

Mastodon „Your Ghost Again” (fot. deathcats / mat. prasowe Universal Music Polska)
wideoWydarzenia/Muzycy

„Your Ghost Again” – nowy utwór grupy Mastodon

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-03
Cara Delevingne (fot. mat. prasowe Warner Music Poland)
wideoWydarzenia/Muzycy

Cara Delevingne wydała debiutancki singiel

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-03
Chrissie Hynde (fot. Ben Houdijk / Shutterstock.com)
Wydarzenia/Muzycy

Chrissie Hynde ostro o używaniu smartfonów podczas koncertów

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-03
Peter Gabriel (fot. York Tillyer / mat. prasowe Universal Music Polska)
wideoWydarzenia/Muzycy

„A Hard Lesson” kolejną zapowiedzią nowej płyty Petera Gabriela

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02
Sennheiser TCC M Plus (fot. Sennheiser)
AudioVideoNagłośnienieNewsy

Nowy mikrofon sufitowy TCC M Plus firmy Sennheiser

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02
Violet Grohl „Be Sweet To Me” (fot. Bella Newman / mat. prasowe Universal Music Group)
wideoWydarzenia/Muzycy

Violet Grohl wydała debiutancki album „Be Sweet To Me”

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02
SSL 1 (fot. Solid State Logic)
Studio

SSL 1 – nowy interfejs audio firmy Solid State Logic

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02

Tagi

Akai Ariana Grande Arturia Ashdown Behringer Billie Eilish biznes muzyczny Bob Dylan BOSS Bruce Springsteen BTS Casio Celviano Cherry Audio Clavinova Colours of Ostrava Covid-19 Daria Zawiałow Dawid Podsiadło Drake Dua Lipa Dynacord Ed Sheeran efekt gitarowy Electro-Voice Elton John Era Jazzu Eurorack EVE Audio Eventide Focusrite Foo Fighters gitara gitara elektryczna Harry Styles Heritage Audio Icon Pro Audio IK Multimedia interfejs audio iOS klawiatura sterująca koncert koncerty Korg KRK Kurzweil L-Acoustics Lady Gaga M-Audio Mackie Miley Cyrus Moog music business Music Man muzyka filmowa NAMM Native Instruments Neumann Novation nowa płyta nowy singiel Olivia Rodrigo Paul McCartney Peter Gabriel Pink Floyd Post Malone PreSonus Privia QSC Queen Refleksje na temat sztuk akustycznych Roland Sennheiser Shure singiel Solid State Logic Sontronics Soundedit SSL Steinberg Sting Studiologic Superbooth syntezator Taylor Swift TC Electronic teenage engineering The Beatles The Rolling Stones The Weeknd U2 Universal Audio Waldorf Washburn wspomnienie wzmacniacz basowy Yamaha Yamaha Pro Audio Zoom ZOOM Corporation

Może Ci się również spodobać

Ralph Kaminski (fot. Ada Kopeć-Pawlikowska)
NewsyRelacje

Ralph Kaminski wystąpił w Krakowie – fotorelacja

Pod koniec listopada ruszyła trasa koncertowa promująca nowy album…

2021-12-13
Jacek Majewski (fot. Filip Klimaszewski)
ImprezyNewsyWywiady

Jacek Majewski o monitorach Genelec na Soundedit ’22

Wśród tematów poruszonych podczas warsztatów odbywających się w ramach…

2022-10-27
RZA w 2019 roku (fot. Ben Houdijk / Shutterstock.com)
ImprezyNewsyWydarzenia/Muzycy

RZA laureatem NAMM Innovation Award

Chociaż do rozpoczęcia tegorocznych targów NAMM Show w kalifornijskim…

2024-01-05
EABS (fot. Grzegorz Bartczak)
ImprezyRelacje

EABS w Poznaniu – fotorelacja

W piątkowy wieczór, w Sali Wielkiej poznańskiego Centrum Kultury…

2023-06-04
Muzyk
Muzyk.net

MUZYK jest jedynym magazynem branży sprzętu muzycznego w Polsce o tak szerokiej rozpiętości merytorycznej i docieralności do użytkowników instrumentów muzycznych, sprzętu muzycznego i studyjnego.Ukazuje się od stycznia 1993 roku najpierw jako miesięcznik drukowany i portal internetowy, a od 2020 roku jako tygodnik Online i portal internetowy.Na łamach MUZYKA zamieszczane są treści przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników sprzętu muzycznego, a także informacje dotyczące artystów, płyt i wydarzeń muzycznych. Przekłada się to na wysokie statystyki. Portal Muzyk.net zanotował średnio w 2022 roku prawie milion odsłon miesięcznie.

Odwiedź

3.9KZalajkuj
1.9KObserwuj
1KObserwuj
183Subskrybuj
377Obserwuj

Serwisy

  • Klawisze
  • Studio
  • Software
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Mobilne
  • Perkusja
  • AudioVideo
  • Dęte
  • DJ
  • Smyczki
  • Oświetlenie

Na skróty

  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • wideo
  • Klawisze
  • Studio
  • Imprezy
  • Software
  • Testy
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Yamaha
  • Relacje
  • Sennheiser
  • Artykuły
  • Arturia
  • Recenzje
  • Płyty CD
  • Casio
  • Mobilne
  • Zoom
  • Tygodnik
  • AudioVideo
  • Novation
  • Steinberg
  • Film
  • Yamaha Pro Audio
  • Perkusja
  • Neumann
  • Focusrite
  • Electro-Voice
  • Solid State Logic
  • iOS
  • O nas
  • Reklama
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Praca
Czytasz: Fotorelacja z czwartego dnia Colours of Ostrava 2024
Udostępnij

ZASTRZEŻENIE: dokładamy wszelkich starań, aby zachować wiarygodne dane dotyczące wszystkich prezentowanych informacji. Dane te są jednak dostarczane bez gwarancji. Użytkownicy powinni zawsze sprawdzać oficjalne strony internetowe, aby uzyskać aktualne warunki i szczegóły.

Copyright (C) Muzyk 2024
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?