• Muzyk
  • TopGuitar
  • TopBass
  • TopDrummer
NEWSLETTER
Muzyk.net
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
    TestyPokaż więcej
    Donner DC 87
    Donner DC 87 – test mikrofonu pojemnościowego
    2025-04-30
    ADAM Audio D3V
    ADAM Audio D3V – test monitorów odsłuchowych
    2025-03-29
    Novation Launchkey 61 MK4 (fot. Novation)
    Novation Launchkey 61 MK4 – test klawiatury sterującej
    2025-03-20
    Arturia KeyLab 61 mk3 (fot. Arturia)
    Arturia KeyLab 61 mk3 – test klawiatury sterującej
    2024-09-30
    ZOOM R4 MultiTrak
    ZOOM R4 MultiTrak – test rejestratora audio
    2024-05-31
  • Wideo
    WideoPokaż więcej
    Morgan Wallen „I’m The Problem” (mat. prasowe Universal Music Polska)
    Morgan Wallen wydał album „I’m The Problem”
    2025-05-17
    Wolf Alice (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
    Wolf Alice wracają utworem „Bloom Baby Bloom”
    2025-05-16
    Damiano David „FUNNY little FEARS” (fot. Damon Baker / mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
    Damiano David wydał solowy album „FUNNY little FEARS”
    2025-05-16
    Rihanna „Friend Of Mine” (mat. prasowe Universal Music Polska)
    „Friend Of Mine” – Rihanna w smerfowej piosence…
    2025-05-16
    Mimi Webb & Meghan Trainor „Mind Reader” (fot. Corrina Day / mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
    Mimi Webb i Meghan Trainor w utworze „Mind Reader”
    2025-05-15
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
    TygodnikPokaż więcej
    Tygodnik 20/2025 (515)
    2025-05-12
    Tygodnik 19/2025 (514)
    2025-05-06
    Tygodnik 18/2025 (513)
    2025-04-28
    Tygodnik 17/2025 (512)
    2025-04-22
    Tygodnik 16/2025 (511)
    2025-04-14
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Czytasz: Casio – instrumenty na każdą okazję
Udostępnij
Szukaj
Muzyk.netMuzyk.net
Font ResizerAa
  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
  • Film
  • Tygodnik
  • Słownik
Szukaj
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Obserwuj nas
© 2024 Muzyk. All Rights Reserved.
KlawiszeNewsy

Casio – instrumenty na każdą okazję

Redakcja | Muzyk FCM
Redakcja | Muzyk FCM Opublikowano 2022-08-29
Udostępnij
Casio
Casio

Japoński koncern Casio od niemal siedemdziesięciu lat oferuje szeroką gamę produktów elektronicznych goszczących w niejednym domu, firmie czy sklepie, a nawet noszonych ze sobą cały czas. Nieco krócej, bo od 1980 roku, w ofercie tej firmy znajdują się także elektroniczne instrumenty muzyczne, które tak jak inne produkty tej marki są skierowane do szerokiego grona odbiorców.

W ciągu ponad czterdziestu lat, na rynek wprowadzonych zostało przez Casio wiele instrumentów skierowanych do osób w różnym wieku i o różnym stopniu muzycznego zaawansowania (od dzieci przez osoby grające hobbystycznie po profesjonalistów), które trafiły do domów na całym świecie. Chociaż od wielu lat marka ta kojarzy się przede wszystkim z keyboardami i pianinami cyfrowymi to trzeba pamiętać, że niegdyś w jej ofercie znajdowały się także produkty reprezentujące inne grupy instrumentów. Przypomnijmy zatem pokrótce ich historię…

Pierwszym instrumentem muzycznym firmy Casio był Casiotone 201 (CT-201) zaprezentowany w 1980 roku, który można uznać za przodka późniejszego keyboardu. W ciągu kolejnych lat na rynek trafiły kolejne modele z rodziny Casiotone, które oferowały różne dodatkowe funkcje, w tym chociażby Melody Guide. Lata 80. XX wieku to także cała gama innych instrumentów klawiszowych, w tym np. VL-1 łączący w sobie syntezator, sekwencer i… kalkulator. Wtedy też na rynek trafiły syntezatory z rodziny CZ wykorzystujące technologię Phase Distortion czy samplery z serii SK, a także takie modele jak FZ-1 czy VZ-1. Pierwsza dekada działalności Casio na polu instrumentów muzycznych była chyba najbardziej urozmaicona, gdyż japoński koncern wprowadził wówczas na rynek także m.in. automat perkusyjny RZ-1, elektroniczną perkusję DZ-SYSTEM czy cyfrowy saksofon DH-100, a nawet sprzęt gitarowy w tym chociażby cyfrowy instrument DG-10 czy syntezator gitarowy PG-380. Jeszcze w latach 80. w ofercie firmy Casio pojawiły się także pianina cyfrowe takie jak CPS-201 czy CDP-3000. To drugie było pierwszym modelem tej marki wyposażonym w klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym.

Casiotone 201 (fot. Casio)
CZ-101 (fot. Casio)
CPS-201 (fot. Casio)

W kolejnej dekadzie, a także w następnych (co trwa zresztą do dzisiaj), firma Casio postawiła przede wszystkim na produkcję dwóch grup instrumentów zapoczątkowanych wcześniej, czyli keyboardów i pianin cyfrowych. W przypadku tych pierwszych, na rynek wprowadzono wiele najróżniejszych modeli zróżnicowanych pod względem oferowanych funkcji. W ramach serii CT, CTK, WK, MA czy SA dostępna była szeroka gama instrumentów skierowanych do osób o różnych wymaganiach czy poziomie zaawansowania. Przez lata rozwijana była także oferta pianin cyfrowych, a w 1991 roku na rynku zadebiutował pierwszy model z rodziny Celviano – AP-7, do którego w kolejnych latach i dekadach dołączyło wiele kolejnych instrumentów reprezentujących tę serię.

AP-7 (fot. Casio)
Privia PX-100 (fot. Casio)

W ostatnim dwudziestoleciu także nie brakowało ciekawych propozycji czy kolejnych nowych serii instrumentów, o które rozszerzyła się oferta japońskiego koncernu. XX wiek zakończono premierą rozbudowanego, flagowego keyboardu MZ-2000. Kilka lat później – w 2003 roku – do oferty wprowadzono pierwsze przenośne pianino cyfrowe z rodziny Privia, w ramach której to do dziś pojawiło się ponad trzydzieści modeli. W 2015 roku na rynku pojawiła się kolejna nowa linia pianin cyfrowych – tym razem były to instrumenty typowo stacjonarne, wchodzące w skład serii Celviano Grand Hybrid, wyróżniające się rozwiązaniami technologicznymi. W ostatnich latach zwiększył się za to ruch wśród keyboardów Casio. Najpierw zaprezentowano modele z serii MZ-X, a następnie CT-X, natomiast w 2019 roku nastąpił powrót instrumentów z rodziny Casiotone – oczywiście dostosowanych do współczesnych warunków i potrzeb dzisiejszych użytkowników.

- Advertisement -

Jak widać, w ciągu czterdziestu lat, firma Casio wprowadziła na rynek wiele rozmaitych instrumentów, w których nie brakowało jej autorskich rozwiązań odnoszących się zarówno do generowania dźwięku, jak również innych aspektów korzystania z keyboardów czy pianina cyfrowych. Nie brakowało wśród nich funkcji i narzędzi ułatwiających użytkownikom (także tym niedoświadczonym) korzystanie z instrumentów czy naukę gry. Nic dziwnego, że dla wielu osób z różnych zakątków świata były one początkiem przygody z instrumentami klawiszowymi, inspirując zapewne część z nich do zajęcia się muzyką na poważnie.

Wiele z tych cech dotyczących zróżnicowania pod względem funkcji i możliwości, a także grona potencjalnych odbiorców oraz ich potrzeb, cały czas jest obecnych w aktualnej ofercie japońskiej firmy. Dzisiejsza gama instrumentów marki Casio to m.in. ponad dwadzieścia keyboardów z serii SA, LK, CT-S (Casiotone), WK i CT-X, wśród których model dla siebie powinny bez trudu znaleźć osoby o różnym stopniu zaawansowania i wymaganiach. Zróżnicowanie panuje także wśród dostępnych aktualnie pianin cyfrowych, których w ofercie jest kilkanaście. Są to zarówno modele z serii CDP, jak również instrumenty z rodziny Privia oraz Celviano, a także hybrydowe pianina Celviano Grand Hybrid.

SA-50 (fot. Casio)
LK-S450 (fot. Casio)
CT-S300 (fot. Casio)
CT-X5000 (fot. Casio)
PX-S3100 (fot. Casio)
GP-510BP (fot. Casio)

Chociaż keyboardy i pianina cyfrowe Casio to instrumenty przeznaczone głównie do użytkowania w domu, nie brakuje wśród nich modeli, które ze względu na poręczność i kompaktowe rozmiary, a także możliwość zasilania bateriami, możemy zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Dzięki temu możemy tworzyć muzykę czy po prostu cieszyć się ich możliwościami gdziekolwiek i kiedykolwiek się znajdziemy.

Te właśnie cechy, a także rozwiązania stosowane przez Casio w dostępnych obecnie instrumentach klawiszowych zostały podkreślone w najnowszej kampanii reklamowej uruchomionej przez Casio Music Polska.

- Advertisement -

Więcej informacji o instrumentach marki Casio znajdziecie na stronie casiomusic.pl.

TAGI: Casio, Casiotone, Celviano, Celviano Grand Hybrid, Privia
Udostępnij ten artykuł
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Drukuj
Udostępnij
Poprzedni artykuł Jean-Michel Jarre „BRUTALISM” (fot. Sony Music) Jean-Michel Jarre zaprezentował „BRUTALISM”
Następny artykuł D16 Phoscyon 2 (fot. D16 Group Audio Software) D16 Group Audio Software prezentuje Phoscyon 2

Najnowsze artykuły

Jay-Z (fot. Debby Wong / Shutterstock.com)
Wydarzenia/Muzycy

Kolejne albumy i single trafiły do GRAMMY Hall Of Fame

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-17
Morgan Wallen „I’m The Problem” (mat. prasowe Universal Music Polska)
wideoWydarzenia/Muzycy

Morgan Wallen wydał album „I’m The Problem”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-17
Wolf Alice (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
wideoWydarzenia/Muzycy

Wolf Alice wracają utworem „Bloom Baby Bloom”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-16
Damiano David „FUNNY little FEARS” (fot. Damon Baker / mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
wideoWydarzenia/Muzycy

Damiano David wydał solowy album „FUNNY little FEARS”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-16
Rihanna „Friend Of Mine” (mat. prasowe Universal Music Polska)
FilmwideoWydarzenia/Muzycy

„Friend Of Mine” – Rihanna w smerfowej piosence…

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-16
Arturia MicroLab mk3 (fot. Arturia)
KlawiszeNewsyStudio

MicroLab mk3 – nowa wersja kompaktowej klawiatury sterującej firmy Arturia

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-16
Mimi Webb & Meghan Trainor „Mind Reader” (fot. Corrina Day / mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
wideoWydarzenia/Muzycy

Mimi Webb i Meghan Trainor w utworze „Mind Reader”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-15

Może Ci się również spodobać

Arturia MicroLab mk3 (fot. Arturia)
KlawiszeNewsyStudio

MicroLab mk3 – nowa wersja kompaktowej klawiatury sterującej firmy Arturia

Niespełna sześć lat po debiucie swej najmniejszej klawiatury sterującej,…

2025-05-16
Sennheiser Profile Wireless 1-Channel Set (fot. Sennheiser)
AudioVideoNewsy

Profile Wireless 1-Channel Set – jednokanałowy system firmy Sennheiser dla twórców wideo

Firma Sennheiser ogłosiła kilka nowych rozwiązań w ramach systemu…

2025-05-15
Yamaha MONTAGE M7 (fot. Yamaha)
KlawiszeNewsy

Yamaha zapowiada nowy system operacyjny dla syntezatorów MONTAGE M

Przy okazji niedawnych targów SUPERBOOTH25, Yamaha zapowiedziała kolejną aktualizację…

2025-05-15
Universal Audio Apollo Twin X DUO Gen 2 (fot. Universal Audio)
NewsyStudio

Interfejs audio Apollo Twin X DUO Gen 2 firmy Universal Audio i jego najważniejsze cechy

Rodzina interfejsów audio Apollo znajdujących się w ofercie firmy…

2025-05-14
Muzyk
Muzyk.net

MUZYK jest jedynym magazynem branży sprzętu muzycznego w Polsce o tak szerokiej rozpiętości merytorycznej i docieralności do użytkowników instrumentów muzycznych, sprzętu muzycznego i studyjnego.Ukazuje się od stycznia 1993 roku najpierw jako miesięcznik drukowany i portal internetowy, a od 2020 roku jako tygodnik Online i portal internetowy.Na łamach MUZYKA zamieszczane są treści przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników sprzętu muzycznego, a także informacje dotyczące artystów, płyt i wydarzeń muzycznych. Przekłada się to na wysokie statystyki. Portal Muzyk.net zanotował średnio w 2022 roku prawie milion odsłon miesięcznie.

Odwiedź

3.9kZalajkuj
1.9kObserwuj
1kObserwuj
183Subskrybuj
377Obserwuj

Serwisy

  • Klawisze
  • Studio
  • Software
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Mobilne
  • Perkusja
  • AudioVideo
  • Dęte
  • DJ
  • Smyczki
  • Oświetlenie

Na skróty

  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • wideo
  • Klawisze
  • Imprezy
  • Studio
  • Software
  • Testy
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Yamaha
  • Relacje
  • Sennheiser
  • Artykuły
  • Recenzje
  • Arturia
  • Płyty CD
  • Casio
  • Mobilne
  • Zoom
  • Steinberg
  • Perkusja
  • Novation
  • Tygodnik
  • Film
  • AudioVideo
  • Focusrite
  • Neumann
  • iOS
  • Roland
  • nowa płyta
  • Felietony
  • O nas
  • Reklama
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Praca
Czytasz: Casio – instrumenty na każdą okazję
Udostępnij

ZASTRZEŻENIE: dokładamy wszelkich starań, aby zachować wiarygodne dane dotyczące wszystkich prezentowanych informacji. Dane te są jednak dostarczane bez gwarancji. Użytkownicy powinni zawsze sprawdzać oficjalne strony internetowe, aby uzyskać aktualne warunki i szczegóły.

Copyright (C) Muzyk 2024
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?