Nowy rok 2024 powoli się rozkręca, a cała branża odlicza czas do pierwszej dużej imprezy wystawienniczej, czyli NAMM Show. Z tego też powodu, na razie niemal wszyscy wstrzymują się z premierami nowych instrumentów, urządzeń czy programów, ale gdy karuzela ruszy na dobre, będzie o czym pisać… Takiego przestoju nie widać wśród artystów i twórców muzyki, choć i tu trwa oczekiwanie – w tym przypadku na odbywające się tradycyjnie w pierwszych miesiącach roku gale z nagrodami. Niemniej jednak, w pierwszym tygodniu tego roku nie brakowało ciekawych tematów, a na naszej stronie pojawiło się dwadzieścia artykułów dotyczących zarówno instrumentów i sprzętu muzycznego, jak również „artystycznego” sektora branży muzycznej.
Pisaliśmy m.in. o premierach fonograficznych (Natalia Zastępa, The Last Dinner Party, PTAKY), reprezentantach branży muzycznej wyróżnionych przez brytyjskiego króla, nowej wersji listy najlepszych płyt wszech czasów, politycznym akcencie podczas noworocznego występu Green Day czy zakończeniu działalności koncertowej przez Koniec Rage Against the Machine. Przyjrzeliśmy się też muzyce towarzyszącej nowej ekranizacji „Akademii Pana Kleksa”.
W opublikowanych materiałach znalazły się również informacje o dostępności wersji testowej programu Nuendo 13 firmy Steinberg oraz filmy prezentujące funkcje i możliwości kompresora Heritage Audio GRANDCHILD 670, kontrolerów V1-M i V1-X firmy Icon Pro Audio oraz pianina cyfrowego Casio PX-S7000. Wśród artykułów znajdą coś dla siebie także pianiści z zacięciem do majsterkowania czy miłośnicy podcastów.
Te i inne tematy znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk, do lektury którego zapraszamy.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Steinberg udostępnił wersję Trial programu Nuendo 13
Pod koniec ubiegłego roku firma Steinberg zaktualizowała dwa ze swoich głównych programów, wyposażając je w nowe narzędzia i funkcje. Jednym z nich jest Nuendo, który w wersji 13 wzbogacił się o nowe rozwiązania wspierające pracę z dialogami i materiałami wideo czy obsługę formatu MPEG-H Audio. W programie pojawiły się również nowe wtyczki audio. Dzięki udostępnionej przez producenta 60-dniowej wersji Trial programu Nuendo 13, wszyscy zainteresowani tą aplikacją mogą zapoznać się z jej możliwościami przed zakupem.

Poznajcie możliwości kompresora Heritage Audio GRANDCHILD 670
GRANDCHILD 670 to stereofoniczny kompresor firmy Heritage Audio, inspirowany kultowym procesorem dynamiki sprzed kilku dekad. Moduł w formacie 500 daje możliwość regulacji wszystkich najważniejszych parametrów (tych znanych z pierwowzoru jak i dodanych w tej wersji), a szczegóły jego konstrukcji i obsługi możemy poznać w jednym z filmów przygotowanych przez producenta. W innym mamy z kolei możliwość posłuchania jak kompresor ten może wpływać na przepuszczany przez niego materiał dźwiękowy.

Icon V1-M i V1-X – przydatne przewodniki wideo
Kontroler DAW V1-M oraz moduł V1-X służący za rozszerzenie dla niego, to najnowsze flagowe modele tego typu w ofercie firmy Icon Pro Audio. Dzięki możliwości jednoczesnej współpracy z trzema różnymi programami DAW oraz zestawowi oferowanych kontrolerów, urządzenia te mogą z powodzeniem zostać „centrum kontroli” w niejednym studiu. Tego jak skonfigurować te kontrolery do współpracy z konkretnymi programami DAW możemy dowiedzieć się z serii filmów instruktażowych. Znajdziemy w niej także klipy dotyczące innych funkcji tych urządzeń.

Nagrywanie perkusji z mikrofonami Sennheiser i Neumann
Odpowiednie dobranie i usytuowanie mikrofonów do nagrywania zestawu perkusyjnego nie jest prostą sprawą, a na uzyskiwane rezultaty wpływ może mieć wiele różnych czynników. Przykład omikrofonowania perkusji wraz z objaśnieniem i przydatnymi wskazówkami znajdziemy w filmie opublikowanym na youtube’owym kanale firmy Sennheiser – The Pulse. W klipie tym przedstawiają go Mat Hector (perkusista Iggy’ego Popa) i Mark Leary, wykorzystując do tego dynamiczne i pojemnościowe mikrofony marki Sennheiser oraz Neumann.

Hayato Sumino demonstruje barwy pianin elektrycznych dostępne w Casio PX-S7000
Pianino cyfrowe PX-S7000 firmy Casio ma na pokładzie bogatą kolekcję presetów, wśród których znajdziemy też barwy nawiązujące do kultowych pianin elektrycznych oraz klasycznych już dziś barw bazujących na cyfrowej syntezie. Do dyspozycji mamy dwa banki z tego typu presetami, których łącznie jest aż pięćdziesiąt. Trzech z nich – NEO SOUL EP, TAXI EP i FMSA EP – możemy posłuchać w klipach wideo, w których na flagowym instrumencie z rodziny Privia gra japoński pianista Hayato Sumino.

Czy można samemu zbudować Rhodesa?
Podcast i podcaster, czyli świat za mikrofonem
Erica Synths prezentuje dwa efekty w formacie Eurorack
111 instrumentów w jednym filmie: czy rozpoznasz każdy z nich?
WYDARZENIA/MUZYCY
„Akademia Pana Kleksa” – muzyka pod lupą
Czterdzieści lat po premierze poprzedniej filmowej adaptacji „Akademii Pana Kleksa”, na ekrany polskich kin weszła nowa wersja tej opowieści. Tak jak w pierwszej, tak i w tej ekranizacji ważną rolę ogrywa muzyka i piosenki pojawiające się w odpowiednich momentach filmu. Twórcami muzyki do nowej „Akademii Pana Kleksa” są przede wszystkim Patryk Kumór, Dominic Buczkowski-Wojtaszek i Mateusz Schmidt, ale sięgnięto też po kompozycje Andrzeja Korzyńskiego. Szczegóły ścieżki dźwiękowej do tego filmu poznacie w artykule jej poświęconej.

Koniec Rage Against the Machine – Brad Wilk ogłasza zakończenie działalności scenicznej zespołu
Chociaż przez ostatnią dekadę fani zespołu Rage Against the Machine cały czas mieli jeszcze nadzieję, że grupa powróci jeszcze do nagrywania lub choćby koncertowania. Niestety, mimo ogłaszanych koncertów były one wielokrotnie przekładane, a finalnie odwoływane. Grupa nie pojawiła się też razem na ubiegłorocznej gali Rock & Roll Hall of Fame. Teraz ostateczną decyzję o zakończeniu działalności scenicznej pod szyldem RATM ogłosił perkusista zespołu – Brad Wilk.

Rolling Stone odświeża listę 500 najlepszych albumów wszech czasów
Chociaż od poprzedniej edycji listy 500 najlepszych albumów wszech czasów opublikowanej przez magazyn Rolling Stone minęły dopiero trzy lata, pomysłodawcy tego rankingu postanowili odświeżyć go uznając, że w tym czasie pojawiły się płyty warte zauważenia. Rzeczywiście, na ogłoszonej liście znalazło się kilka albumów wydanych w lub po roku 2022, ale na szczycie zestawienia nie zaszły żadne zmiany.
Czy Pete Townshend zdradził sekret Eltona Johna?
Chociaż Elton John oficjalnie pożegnał się już ze sceną, to jego fani mogą mieć jeszcze nadzieję na nowy materiał w jego wykonaniu. W ostatnich latach artysta sam wspominał o nowej płycie, nie ujawniając jednak żadnych szczegółów. Nieco światła na planowany album rzucił być może gitarzysta zespołu The Who – Pete Townshend, od lat przyjaźniący się z Eltonem Johnem. Otóż w niedawnym wywiadzie powiedział on, że Elton nagrał płytę z Brandi Carlile i to w wyjątkowo krótkim czasie. Pozostaje nam zatem czekać na jakieś potwierdzenie tych słów…

Grupa PTAKY zaprezentowała „Diament”
Wywodzący się z Gdańska rockowy zespół PTAKY zaprezentował kolejny singiel zapowiadający trzecią, a jednocześnie pierwszą od wielu lat, płytę studyjną tej formacji. Nowy utwór jest zatytułowany „Diament”, zespołowi w składzie Piotr Łukaszewski, Sebastian Makowski, Marcin Kłosek i Mikołaj Łukaszewski towarzyszy w nim perkusista Konrad Ciesielski. Premiera nowego albumu jest zaplanowana na wiosnę tego roku.

John Williams nie wybiera się na emeryturę
Amerykański kompozytor John Williams to prawdziwa legenda wśród twórców muzyki filmowej. Chociaż w tym roku skończy 92 lata, to fani jego twórczości mogą mieć jeszcze nadzieję na nowe ścieżki dźwiękowe jego autorstwa. Chociaż przy okazji piątej części filmowej serii o przygodach Indiany Jonesa wspomniał, że muzyka do niej będzie jego ostatnim soundtrackiem, to wycofał się potem z tych słów. Przejściu na emeryturę zaprzeczył też w niedawnym wywiadzie, którego udzielił brytyjskiemu The Times.

The Last Dinner Party prezentuje „Caesar On A TV Screen”
RZA laureatem NAMM Innovation Award
Green Day kontra MAGA: rockowa rewolta na New Year’s Rockin’ Eve!