Niezależnie od obiektu, w którym się odbywają – od małych klubów przez duże sale koncertowe po stadiony i festiwalowe plenery – koncerty są miejscem bezpośrednich spotkań artystów z odbiorcami ich twórczości, zarówno oddanymi fanami jak i mniej zaangażowanymi słuchaczami. Bez względu na styl wykonywanej muzyki, ważną rolę podczas występów odgrywa odpowiednie złapanie kontaktu, aby dla każdej ze stron wydarzenie to nie stanowiło drogi przez mękę lecz dawało radość ze wspólnego obcowania z muzyką. Oczywiście nie wszyscy dążą do tego w równym stopniu, ale żywiołowe reakcje na to co dzieje się na scenie czy wspólne śpiewanie piosenek dla wielu są tym, na czym polegać ma dobry koncert. Naturalnie nie brak też przykładów na to, że nie zawsze się tak dzieje, a jeden z nich znajdziecie wśród artykułów opublikowanych na naszej stronie w ostatnich siedmiu dniach. Mowa tu o „przygodzie” zespołu Blur z amerykańską publicznością podczas festiwalu Coachella, która okazała się niechętna do współpracy. Próby namówienia jej przez Damona Albarna do wspólnego śpiewania spełzły na niczym, co mocno sfrustrowało lidera brytyjskiej formacji… Takie problemy nie pojawiły się na szczęście podczas koncertów, z których fotorelacje zaprezentowaliśmy w tym tygodniu, a były to występy Jareda Jamesa Nicholsa, Natalii Przybysz i zespołu TSA MNKWL oraz finałowa gala cyklu Era Jazzu, podczas której wystąpili Vas / Bukowski / Szmańda Trio i formacja Black Lives. Wśród tematów poruszanych w ostatnich dniach nie zabrakło też premier fonograficznych, a ponadto opublikowaliśmy recenzję nowego albumu Marka Knopflera.
W artykułach, które w kończącym się tygodniu trafiły na naszą stronę pisaliśmy również o nowym interfejsie audio 32Ci firmy Icon Pro Audio oraz nowej wersji programu VST Live firmy Steinberg. Poruszyliśmy także temat filmów przybliżających funkcje i możliwości instrumentu Arturia AstroLab oraz główne cechy mikrofonów TLM 170 i TLM 170 R marki Neumann. Zaprezentowaliśmy również materiały poświęcone polskiej premierze pianin cyfrowych Casio Celviano oraz rozmowie z Michałem Karolem Szymanowskim wspominającym m.in. swą wygraną w konkursie o stypendium firmy Yamaha.
Więcej informacji o tematach poruszonych na naszej stronie w ostatnich dniach znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Nowy interfejs audio Harrison/Icon 32Ci
Firma Icon Pro Audio oficjalnie zaprezentowała nowy interfejs audio 32Ci mogący pracować w trybie 24-bit/192 kHz i komunikujący się z komputerem przez port USB typu C. Urządzenie powstało we współpracy z firmą Harrison odpowiedzialną za zamontowane w nim preampy i filtry, nawiązujące bezpośrednio do układów stosowanych w słynnej konsolecie studyjnej 32C. Są one dostępne w dwóch analogowych torach wejściowych, a interfejs oferuje ponadto dwa kolejne wejścia i cztery wyjścia liniowe, dwa wyjścia słuchawkowe, optyczne złącza ADAT, złącza MIDI oraz drugi port USB pozwalający podłączyć smartfon lub tablet.

Steinberg prezentuje VST Live Pro 2
Firma Steinberg zaktualizowała swój program powstały z myślą o występach na żywo, pozwalający zarządzać nimi oraz ich poszczególnymi elementami z poziomu komputera. VST Live Pro 2 przynosi ze sobą kilka istotnych nowości, w tym wtyczki obsługujące protokół DMX, funkcję zapętlania Flex Loops, nowy tryb ścieżki (Song Track), nowe narzędzia związane z obsługą automatyki, wsparcie dla wtyczek MIDI oraz funkcję Focus Control.

Aplauz wspomina mikrofon Neumann TLM 170
W swojej niemal stuletniej historii, firma Georg Neumann GmbH wprowadziła na rynek wiele najróżniejszych mikrofonów, z których wiele zagościło na stałe w największych studiach nagraniowych. Z częścią z nich wiązały się też różne innowacje wprowadzane przez to przedsiębiorstwo. Jednym z przykładów takiego działania jest mikrofon pojemnościowy TLM 170 z 1983 roku, będący pierwszym jej modelem wykorzystującym beztransformatorowy stopień wyjściowy. Ten właśnie mikrofon (a także model będący jego następcą) polski dystrybutor tej marki przypomniał w swoim filmowym cyklu „Legendy Neumanna”.

Filmowe podsumowanie polskiej premiery najnowszych pianin Casio Celviano
W marcu, w warszawskim salonie Riff Megastore odbyła się oficjalna polska premiera trzech najnowszych pianin cyfrowych Casio z rodziny Celviano. Gościem specjalnym tego wydarzenia był pianista Mark Moody, który zaprezentował zgromadzonym uczestnikom możliwości brzmieniowe najwyższego modelu – AP-750. Poza wysłuchaniem jego mini-recialu, wszyscy obecni na miejscu mieli możliwość samodzielnego wypróbowania nie tylko tego pianina, ale także dwóch pozostałych nowości – AP-550 i AP-S450 – o czym możemy się przekonać oglądając film podsumowujący to wydarzenie.

Poznajcie funkcje i możliwości Arturia AstroLab
Najnowszy instrument sceniczny firmy Arturia, czyli zaprezentowany niedawno AstroLab, wyróżnia się nietuzinkowym wzornictwem oraz ciekawym zestawem funkcji i możliwości. Chociaż zaprojektowano go tak, aby jego obsługa była intuicyjna i przyjazna użytkownikowi, część nowych rozwiązań wymaga wyjaśnienia. Z tego też powodu producent przygotował serię filmów instruktażowych, w których przybliżone zostały najważniejsze funkcje AstroLab, jak również jego współpraca z dołączanymi do niego aplikacjami.

Michał Karol Szymanowski w rozmowie z firmą Yamaha
Wśród wielu różnych inicjatyw prowadzonych przez koncern Yamaha by wspierać muzyków, istotne miejsce zajmuje program stypendialny prowadzony od ponad trzydziestu lat przez fundację, która obecnie nosi nazwę Yamaha Music Europe Foundation. Jest on skierowany do studentów pochodzących z różnych europejskich krajów, a każda edycja przeznaczona jest dla osób grających na innych instrumentach. W filmie opublikowanym niedawno przez firmę Yamaha swój udział w konkursie o stypendium wspomina pianista i dyrygent Michał Karol Szymanowski, który opowiada w nim także o swoich początkach oraz przyszłości muzyki klasycznej.

Ableton udostępnia program Live 12 Lite
NERD Synth – nowy syntezator AudioKit Pro dla iOS
WYDARZENIA / MUZYCY
Mark Knopfler „One Deep River” – recenzja płyty
Po sześciu latach, jakie minęły do premiery poprzedniego albumu, Mark Knopfler wydał nową płytę studyjną zatytułowaną „One Deep River”. Na krążku tym znalazło się (w standardowej wersji) trzynaście piosenek jego autorstwa. Do nagrania tego albumu Mark zaprosił sprawdzoną grupę muzyków, z którymi współpracuje od lat, w tym klawiszowca Guy’a Fletchera, będącego też współproducentem płyty. Tę zgraną ekipę uzupełniają Greg Leisz oraz Emma i Tamsin Topolski.

Jared James Nichols zagrał w Krakowie – fotorelacja
Amerykański gitarzysta Jared James Nichols przybył do Polski, aby zagrać m.in. dwa koncerty promujące jego najnowszy album zatytułowany po prostu „Jared James Nichols”. Jeden z koncertów odbył się w krakowskim klubie Zaścianek, a gitarzyście towarzyszyli na scenie Ryan Rice (perkusja) i Brian Weave (bas). Poza autorskimi utworami Jareda, na setliście znalazło się także klka coverów. Namiastkę atmosfery panującej tego wieczoru w Krakowie możecie poczuć oglądając fotorelację z tego wydarzenia.

Damon Albarn sfrustrowany publicznością na Coachelli – „Nigdy więcej nas nie zobaczycie”
Po dziewięciu latach przerwy, brytyjski zespół Blur wrócił do Stanów Zjednoczonych, a okazją do tego był występ na kalifornijskim Coachella Valley Music and Arts Festival. Formacja zaprezentowała podczas niego kilkanaście utworów, wśród których były zarówno przeboje pochodzące z wcześniejszych albumów jak i piosenki z najnowszej płyty. Wychodząc z założenia, że publiczność zgromadzona pod sceną zna przynajmniej największe hity, Damon Albarn zachęcał ją do wspólnego śpiewania, jednak jego próby pozostały bez reakcji, co wywołało u niego sporą frustrację.

girl in red wydała album „I’m Doing It Again Baby!”
Norweska piosenkarka Marie Ulven Ringheim znana bardziej jako girl in red wydała drugą studyjną płytę. Album zatytułowany „I’m Doing It Again Baby!” ukazał się nakładem wytwórni Columbia Records i zawiera dziesięć utworów napisanych i wyprodukowanych przez Marie wspólnie z Matiasem Tellezem. W jednym z utworów gościnnie pojawia się Sabrina Carpenter, będąca też współautorką tej piosenki.

Maggie Rogers wydała album „Don’t Forget Me”
„Don’t Forget Me” to trzeci studyjny krążek amerykańskiej songwriterki, piosenkarki i producentki Maggie Rogers. Artystka ta jest autorką lub współautorką wszystkich piosenek, a większość z nich współtworzył z nią Ian Fitchuk. Wspólnie wyprodukowali też ten album, a materiał na płytę został nagrany w słynnym Electric Lady Studios w Nowym Jorku. Za miks albumu odpowiada Shawn Everett, a za mastering Emily Lazar.

White 2115 zaprezentował single „Spadająca Gwiazda” i „Offwhite”
Krótko po tym jak White 2115 zapowiedział nowy rozdział wydawniczy w swej karierze, w niespełna trzy dni zaprezentował dwa premierowe utwory wraz z nakręconymi do nich teledyskami. Jako pierwsza wydany został kawałek „Spadająca Gwiazda”, w którym znajdziemy inspiracje amerykańskim punkiem. Drugą nową propozycją rapera jest utwór „Offwhite”, który bardziej ucieszył fanów trapowych brzmień. Nowy album White’a ma się ukazać w tym roku, ale dokładna data nie została jeszcze ogłoszona.

Natalia Przybysz promowała płytę „TAM” w Krakowie
W ubiegłym roku ukazał się nowy album Natalii Przybysz zatytułowany „TAM”. W tym roku artystka promuje go podczas trasy koncertowej „Do zobaczenia do jutra”, a jednym z jej przystanków był Kraków. Piosenkarka i autorka tekstów pojawiła się w Nowohuckiego Centrum Kultury wspólnie z zespołem, który tworzą Jerzy Zagórski, Mateusz Waśkiewicz, Pat Stawiński i Kuba Staruszkiewicz. Fotorelacja z tego wydarzenia jest dostępna na naszej stronie.

Black Lives oraz Vas / Bukowski / Szmańda zamknęli Erę Jazzu
Jean-Michel Jarre wystąpi na festiwalu STARMUS VII w Bratysławie
Gwiazdy uhonorują Henry’ego Manciniego na okolicznościowym albumie
Erland Cooper i jego podziemny projekt…