Podobnie jak wiele innych osób, także działający na własne konto twórcy instrumentów muzycznych szukają wsparcia dla swoich projektów w internetowych serwisach crowdfundingowych. Co prawda inicjując taką kampanię nie można mieć pewności, że skończy się ona powodzeniem, ale nie brak przykładów zakończonych sukcesem. O jednej z takich historii pisaliśmy w tym tygodniu, a dotyczy ona samplera o nazwie CHOMPI. Jego twórcy uruchomili kampanię w jednym z serwisów chcąc zebrać na swój projekt 30 tysięcy dolarów, dając sobie i potencjalnym darczyńcom siedem tygodni na osiągnięcie tego celu. To co się potem wydarzyło, przeszło jednak najśmielsze oczekiwania, gdyż wymaganą kwotę osiągnięto w niecałą minutę… Co więcej, po trzech dniach deklarowane wpłaty przekroczyły milion dolarów, a do końca kampanii zostało jeszcze kilka tygodni…
Wśród dwudziestu artykułów opublikowanych na naszej stronie w minionych siedmiu dniach znalazły się m.in. dwa dotyczące twórców muzyki filmowej. Pierwszy z nich powstał z niestety smutnego powodu, gdyż poświęcony jest zmarłemu kilka dni temu japońskiemu kompozytorowi Ryuichi Sakamoto – autorowi muzyki do ponad trzydziestu filmów (w tym chociażby „Ostatniego cesarza” czy „Zjawy”). Twórcą muzyki ilustracyjnej i filmowej (m.in. do seriali „Bodo”, „Belfer” czy „Król”) jest także bohater najnowszego wywiadu z cyklu „Bez Mamony”. Atanas Valkov – bo o nim tu mowa – to polski kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny pochodzenia bułgarskiego, który w rozmowie tej wspomina swoje muzyczne początki, a także opowiada o aktualnych projektach oraz swoim studiu.
W ostatnich dniach na naszej stronie pojawił się również test wielościeżkowego rejestratora audio R12 MultiTrak firmy ZOOM, który daje możliwość tworzenia 8-śladowych projektów. Urządzenie wyposażone w dwa wejścia mikrofonowo-liniowe ma na pokładzie kolekcję podkładów rytmicznych i 8-głosowy moduł dźwiękowy, które także możemy wykorzystać w swych projektach. Łatwy w obsłudze R12 z ekranem dotykowym może też być używany jako kontroler DAW czy interfejs audio. Jak zwykle, wśród publikowanych materiałów nie brakowało nowości, a jedną z nich jest pierwszy interfejs audio w historii firmy Neumann, czyli model oznaczony symbolem MT 48. Inne to chociażby pogłosowa wtyczka Rev LX-24 firmy Arturia czy nowa seria zestawów głośnikowych L Class firmy QSC.
Więcej informacji o tematach poruszonych na naszej stronie w ostatnich dniach znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
ZOOM R12 MultiTrak – test rejestratora audio
R12 MultiTrak firmy Zoom to rejestrator audio dający możliwość tworzenia 8-ścieżkowych projektów, pozwalając nagrywać jednocześnie 2 ślady. Materiał jest zapisywany w formacie WAV (16-/24-bit, 44.1 kHz) na karcie pamięci, a ścieżki mogą zawierać nie tylko sygnały wprowadzane przez wejścia, ale także gotowe pliki audio. W projekcie możemy użyć też podkładów rytmicznych oraz ścieżki MIDI wykorzystującej wbudowany syntezator. Urządzenie wyposażono ponadto w efekty, funkcje edycji i różne dodatkowe tryby pracy, a szczegóły jego możliwości poznacie w teście dostępnym na naszej stronie.

MT 48 – pierwszy interfejs audio firmy Neumann
Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią, firma Neumann zaprezentowała swój pierwszy w historii interfejs audio, opracowany wspólnie z Merging Technologies. MT 48 to urządzenie typu dekstop, łączące się z komputerem przez port USB typu C. Interfejs wyposażono w przetworniki A/D D/A oferujące duży zakres dynamiki oraz preampy ze wzmocnieniem do 78 dB. Do dyspozycji mamy cztery wejścia analogowe i sześć wyjść (2 główne, 2 liniowe, 2 słuchawkowe) oraz cyfrowe złącza optyczne, port port AES67/Ravenna oraz złącza MIDI.

Rev LX-24 – nowy wirtualny pogłos firmy Arturia
Oferta wirtualnych efektów firmy Arturia powiększyła się o kolejną wtyczkę. Tym razem jest to Rev LX-24, czyli emulacja klasycznego procesora pogłosowego Lexicon 224. Aplikacja nawiązuje do niego zarówno możliwościami jak również interfejsem graficznym, ale nie brak tu dodatków niedostępnych w pierwowzorze. Poza możliwością regulacji podstawowych parametrów do dyspozycji mamy 8 algorytmów i różne tryby przetworników, a także okno ADVANCED z interaktywnym wizualizatorem i dodatkowymi elementami kontroli.

Yamaha udostępnia nowy firmware dla serii YC
Dzięki udostępnieniu przez firmę Yamaha nowego systemu operacyjnego dla instrumentów z serii YC (v1.3), wszystkie trzy modele wchodzące w jej skład wzbogaciły się o ponad trzydzieści nowych presetów (Hamburg Grand, Felt Piano i CP80 Stage oraz 32 barwy FM) oraz 32 programy Live Set. Aktualizacja ta przynosi ze sobą także kilka przydatnych funkcji związanych z sekcją Keys, jak również nowe efekty dla sekcji organowej. Nowy firmware dla YC61, YC73 i YC88 jest dostępny bezpłatnie na stronie internetowej producenta.

QSC L Class – nowa linia aktywnych zestawów głośnikowych
Firma QSC zaprezentowała nową serię aktywnych zestawów głośnikowych L Class przeznaczonych do różnego typu zastosowań – od przenośnych po sieciowe i instalacje stacjonarne. Obejmuje ona m.in. dwa 2-drożne modele liniowe – LA108 i LA112 – wykorzystujące takie firmowe rozwiązania jak falowód LEAF, system podwieszania RapidDeploy czy system AWARE. Trzecim elementem serii jest subwoofer LS118. Zestawy liniowe dają szerokie możliwości montażu, a cała trójka jest wyposażona w analogowe złącza analogowe XLR i porty sieciowe RJ45.

Casio zaprasza na NAMM Show 2023
Już w przyszłym tygodniu (13-15 kwietnia) odbędą się w Anaheim targi NAMM Show 2023. Swoje najnowsze instrumenty prezentować będzie w Kalifornii m.in. firma Casio, która zaprasza wszystkich na swoje stoisko. Z myślą o tych, którzy nie będą mogli być obecni na miejscu, przygotowano specjalną stronę internetową, na której publikowane będą m.in. zdjęcia i filmy dokumentujące to, co będzie się działo na targach.

Dear Reality prezentuje plug-in EXOVERB MICRO
Firma Dear Reality, będąca częścią Grupy Sennheiser, wprowadziła do oferty nowy plug-in o nazwie EXOVERB MICRO – przeznaczony do produkcji stereo i zapewniający im przestrzenny i realistyczny pogłos. Wtyczka oferuje m.in. osiem najbardziej popularnych presetów akustycznych zapożyczonych z plug-inu EXOVERB, pochodzących z czterech kategorii (Ambience, Room, Hall, Plate). Aplikacja wyróżnia się trójkątnym wirtualnym padem umieszczonym w centrum interfejsu graficznego, pozwalającym wygodnie ustalać proporcje między najważniejszymi parametrami.

Belle Chen o sobie, instrumentach Yamaha i CK88
Mieszkająca w Londynie Belle Chen to pianistka i kompozytorka, w której instrumentarium znajdują sę m.in. produkty firmy Yamaha. W klipie wideo opublikowanym przez tę firmę opowiada ona m.in. o używanych przez siebie modelach z serii reface i kolekcji stworzonych przez siebie presetów. Dzieli się w nim także swoimi wrażeniami na temat nowego instrumentu CK88 wymieniając cechy, które najbardziej przypadły jej do gustu. W kolejnych klipach artystka a gra na tym właśnie modelu kilka swoich utworów.

SD-1 i SP-1 – mikrofony Universal Audio z serii Standard
Wśród mikrofonów wchodzących w skład oferty firmy Universal Audio znajdują się m.in. dwa kardioidalne modele z serii Standard, skierowane m.in. do osób nagrywających w domowym studiu czy tworzących podcasty. Jeden z nich to dynamiczny SD-1 z broadcastowym uchwytem, wyposażony w filtr górnoprzepustowy i podbicie prezencji. Drugi model to pojemnościowy SP-1 oferowany jako para „paluszków” w komplecie z uchwytami i belką przydatną przy nagraniach stereo. Do końca kwietnia mikrofony te są objęte promocją.

Ableton Live 11.3 udostępniony w wersji beta
Twórcy samplera CHOMPI zebrali ponad milion dolarów choć potrzebowali znacznie mniej…
OXI Coral – syntezator w formacie Eurorack
WYDARZENIA / MUZYCY
Mike Oldfield zapowiedział jubileuszową wersję „Tubular Bells”
W maju tego roku minie dokładnie 50 lat od momentu premiery debiutanckiej płyty Mike’a Oldfielda – „Tubular Bells”. Artysta, który jakiś czas temu wycofał się z branży i nie nagrywa ani nie koncertuje, zapowiedział okolicznościową wersję „Dzwonów rurowych” z okazji jubileuszu 50-lecia. Okolicznościowy album pojawi się na płycie CD oraz w wersji 2LP i będzie zawierał m.in. oryginalny album przygotowany na nowo z wykorzystaniem techniki half-speed mastering. Towarzyszyć mu będą dodatki, w tym niepublikowany wcześniej utwór demo „Tubular Bells 4 Intro”.
„Bez Mamony” – Atanas Valkov
Atanas Valkov to polski kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny pochodzenia bułgarskiego, znany chociażby jako twórca muzyki to takich seriali jak „Bodo”, „Belfer” i „Król”, a także filmów dokumentalnych i fabularnych. W wywiadzie z cyklu „Bez Mamony” opublikowanym na naszej stronie wspomina on m.in. młodość w Lublinie i pierwsze muzyczne doświadczenia. Dzieli się w nim także informacjami na temat swoich różnych projektów muzycznych czy koncertów, a także opowiada o studiu nagraniowym, które zbudował w swym domu.

Blind Channel wraca do Polski na dwa koncerty
Za niecałe dwa tygodnie do Polski powróci zespół Blind Channel by wystąpić w Poznaniu (17.04) i Gdańsku (18.04). Fińska formacja znana również fanom Eurowizji, łączy w swej twórczości nu metal, post-hardcore i rock alternatywny. Grupa pojawi się u nas w ramach europejskiej trasy Flatline Tour 2023 promującej wydany w tym roku singiel „Flatline”. W obu miastach jako support wystąpi niemiecka formacja Venues.

Purple Disco Machine i Kungs nagrali utwór „Substitution”
Jeden z tegorocznych laureatów GRAMMY, czyli Tino Piontek znany szerzej pod pseudonimem Purple Disco Machine, zaprezentował nowy utwór „Substitution”. Niemiecki producent muzyczny i DJ połączył w tym przypadku siły z francuskim producentem znanym jako Kungs. Utwór nagrany w drezdeńskim studiu ma spore szanse zagościć na tanecznych parkietach i imprezach nie tylko w Europie. W „Substitution” wykorzystano sampel z utworu „Big in Japan” grupy Alphaville z 1984 roku.

Laboratorium Pieśni – krakowska premiera nowej płyty zespołu
Kygo zremiksował „Say Say Say”