Pozytywny odzew z jakim spotkał się Ditto Looper sprawił, że firma TC Electronic postanowiła wprowadzić do oferty bardziej rozbudowaną wersję tego urządzenia. Ditto X2 Looper bo o nim mowa zachował wiele cech swego poprzednika, w tym ascetyczne wręcz podejście do jego obsługi.
Chociaż nowy model oferuje więcej funkcji, nadal jest prosty w obsłudze. Ilość elementów kontroli zredukowano do potrzebnego minimum, a do dyspozycji mamy pokrętło głośności, dwa przełączniki odpowiedzialne za nowe funkcje oraz dwa przełączniki nożne. Większa jest także ilość gniazd, gdyż urządzenie wyposażono w wejścia i wyjścia monofoniczne oraz stereofoniczne co zwiększa możliwości konfiguracji loopera i potencjalnych źródeł dźwięku. Wszystkie cztery złącza zrealizowano na gniazdach jack 1/4”, a looper wykorzystuje technologię Analog-Dry-Through. Do dyspozycji mamy ponadto port USB [mini-B] oraz gniazdo dla opcjonalnego zasilacza zewnętrznego. Co więcej, Ditto X2 Looper może być zasilany jedną lub dwoma bateriami 9V (zastosowanie dwóch zwiększa czas pracy urządzenia). Podobnie jak mniejszy model także ten został zamknięty w solidnej metalowej obudowie.
Chociaż Ditto X2 Looper ma większe możliwości niż poprzednik, nie zwiększono w nim długości nagrywanej pętli. Nadal może mieć ona maks. 5 minut. Ilość dogrywanych warstwowo fraz nadal jest z założenia nieograniczona, a urządzenie oferuje 24-bitowy niekompresowany zapis materiału dźwiękowego. Na panelu Ditto X2 znajdziemy zarówno znane już pokrętło LOOP LEVEL pozwalające określić głośność pętli jak również kilka całkiem nowych elementów. Urządzenie udostępnia nie jeden ale dwa przełączniki nożne – każdy z dedykowaną diodą LED. Pierwszy z nich (LOOP) to odpowiednik przełącznika z mniejszego modelu, służący do aktywacji nagrywania, uruchomienia odtwarzania oraz dający dostęp do funkcji UNDO/REDO. Umożliwia on także wyczyszczenie bufora pamięci poprzez wykasowanie nagranej pętli. Drugi przełącznik – FX – powiązany jest z nowymi funkcjami dostępnymi w Ditto X2 czyli np. efektami REVERSE i 1/2 SPEED. Dzięki niemu możemy aktywować bądź to jeden z tych efektów (czyli odtwarzanie „od tyłu” lub z prędkością wolniejszą o połowę) bądź kombinację obu. Co ciekawe, możliwe jest zarówno zaaplikowanie efektów na wcześniej nagraną pętlę, jak również nagrywanie z aktywnymi efektami (wtedy z kolei ich wyłączenie w czasie odtwarzania da interesujące rezultaty). Prawy przełącznik możemy też powiązać z funkcją STOP, dzięki czemu zyskamy dedykowany wyłącznik zatrzymujący odtwarzanie (służący też do kasowania pętli).
Efekty to nie jedyna nowość w Ditto X2 Looper. W nowym urządzeniu zyskujemy też możliwość wykorzystywania podkładów. Dowolną z nagranych przez siebie pętli możemy zapisać jako tzw. backing track, do czego służy przełącznik umieszczony po lewej stronie pokrętła LOOP LEVEL. Przy jego pomocy możemy również wykasować podkład, jak również (w połączeniu ze wspomnianym potencjometrem) ustalić poziom głośności podkładu. W przypadku Dtiio X2 port USB służy nie tylko do ewentualnej aktualizacji firmware’u. Dzięki niemu możemy przesłać z komputera do loopera podkłady (w formacie WAV lub AIFF albo MP3) jak również wyeksportować nagrany przez nas materiał do dalszej edycji w komputerze. Rejestrując swój looper w serwisie JamTrackCentral pobrać możemy 24 przygotowane specjalnie dla Ditto X2 pętle, a ponadto na stronie internetowej TC Electronic dostępna jest kolekcja podkładów StarJam Loops, przygotowanych przez znanych muzyków – wszystko to dostępne bez dodatkowych opłat.
Nowe funkcje, w jakie wyposażono Ditto X2 zwiększyły możliwości loopera i uatrakcyjniły go, nie wpływając przy tym negatywnie na obsługę urządzenia. Nadal jest ona prosta i intuicyjna, a możliwość korzystania z podkładów czy stosowania efektów REVERSE i 1/2 SPEED (i to w różnych konfiguracjach) pozwala na jeszcze bardziej kreatywne wykorzystanie loopera w różnych sytuacjach.
Tekst: Grzegorz Bartczak
Producent: TC Electronic, www.tcelectronic.com
Dystrybutor: Audiostacja, www.audiostacja.pl
Sugerowana cena: 730 PLN
Test ukazał się w numerze 5/2014 miesięcznika Muzyk.