Stworzenie wzmacniacza gitarowego, który byłby idealny do ćwiczeń, a oprócz tego nadawałby się na salę prób czy kameralne występy jest zadaniem trudnym. Jednak wszystko wskazuje na to, że konstruktorzy z firmy Roland poradzili sobie z tym znakomicie… ale najpierw zobaczymy co można z tego wzmacniacza wydobyć. Oto CUBE 20XL.
Combo które trafiło do testu to jeden z czterech wzmacniaczy tworzących serię CUBE XL. Poza modelem CUBE 20XL, w skład tej linii wchodzi jedno mniejsze combo (CUBE 15XL) oraz dwa większe – CUBE 40XL i CUBE 80XL. Jest to bodajże trzecia już generacja niedużych wzmacniaczy gitarowych wykorzystujących technologię modelowania COSM.
OPIS
Wzmacniacz dostarczony do testów umieszczono w obudowie typu zamkniętego wykonanej ze sklejki. Zewnętrzną część obudowy CUBE 20XL pokryto tworzywem ochronnym w kolorze czarnym. Wszystkie narożniki zabezpieczono specjalnymi nakładkami. Combo wyposażono również w plastikowy uchwyt służący do jego przenoszenia, a także cztery gumowe „nóżki” chroniące przed ślizganiem się po powierzchni. Testowany wzmacniacz jest wyposażony w ośmiocalowy głośnik szerokopasmowy, którego membranę zabezpieczono metalową siatką na której umieszczono także logo producenta. Dostęp do wszystkich elementów kontroli oraz gniazd wejściowych i wyjściowych mamy od góry wzmacniacza. Posłużymy się opisem tego panelu jako mapką by opisać wszystkie możliwości testowanego urządzenia.
Wzmacniacz CUBE 20XL udostępnia dwa kanały, a do ich przełączania służy dedykowany przycisk (o aktualnie wybranym kanale informuje odpowiednia dioda) lub opcjonalny kontroler nożny. Sygnał z instrumentu wprowadzamy poprzez gniazdo wejściowe typu jack 1/4”. Tuż obok niego umieszczono potencjometr obrotowy VOLUME kanału JC CLEAN. W kanale przesterowanym możemy regulować nasycenia sygnału alikwotami oraz jego poziom – w tym celu kanał LEAD wyposażono w dwa dedykowane potencjometry obrotowe (GAIN, VOLUME). Oprócz tego kanał przesterowany wyposażono w układ symulacyjny COSM umożliwiający korzystanie z sześciu typów brzmień. Dostępne symulacje to:
• ACOUSTIC SIM – symulacja brzmienia gitary akustycznej
• OVERDRIVE – ciepłe brzmienie charakteryzujące się niezbyt dużą kompresja sygnału
• DISTORTION – w przypadku testowanego urządzenia jest to nieco ostrzejsza odmiana poprzedniego brzmienia
• METAL – jeszcze cięższe brzmienie
• METAL STACK – brzmienie zawierające dużo częstotliwości niskiego środka, właściwe dla brzmienia dużych gabarytowo gitarowych wzmacniaczy
• EXTREME – najcięższe a zarazem najbardziej uniwersalne rockowe brzmienie
W testowanym wzmacniaczu zastosowano trójpasmowy korektor barwy składający się z trzech potencjometrów. Do regulacji zawartości w sygnale tonów niskich, średnich i wysokich służą pokrętła BASS, MIDDLE i TREBLE. CUBE 20XL wyposażono także w procesor efektów, który oferuje dziewięć fabrycznych programów. Są to efekty o nazwach: CHORUS, FLANGER, PHASER, TREMOLO, SOLO, HEAVY OCTAVE, DELAY, REVERB oraz SPRING. Programy podzielono na dwie grupy – w jednej umieszczono efekty modulacyjne/SOLO, a w drugiej znalazły się efekty typu DELAY i REVERB. Takie grupowanie umożliwia korzystanie z dwóch efektów naraz – po jednym z każdej grupy. Programy wybiera się za pomocą dedykowanych pokręteł. Istnieje ponadto możliwość włączenia lub wyłączenie procesora efektów za pomocą przełącznika nożnego, podłączanego do dedykowanego gniazda jack 1/4”. Sygnał ze wzmacniacza można wysłać na słuchawki poprzez odpowiednio oznaczone gniazdo wyjściowe jack 1/4”. Dodatkowo testowany wzmacniacz wyposażono w symetryczne gniazdo wejściowe jack 1/8” oznaczone jako AUX IN. Oprócz tego testowane combo wyposażono w układ POWER SQEEZER umożliwiający uzyskiwanie brzmień typu high-gain przy małej głośności wzmacniacza.
WRAŻENIA
Testowane combo jest niezwykle proste w obsłudze i bardzo wygodne w transporcie. Przy tym 20 W mocy w zupełności wystarcza do ćwiczeń oraz na sale prób i małe koncerty. Jednak najciekawsze w takim urządzeniu to brzmienie. Pozytywnym zaskoczeniem stała się jakość tegoż brzmienia, ponieważ przeważnie w tak małych, uniwersalnych wzmacniaczach brzmienie jest zazwyczaj najsłabszym ogniwem. Korekcja barwy jest również bardzo skuteczna. Procesor efektów oferuje najczęściej używane programy, zatem ich dobór z powodzeniem rekompensuje brak możliwości edycji parametrów algorytmów.
PODSUMOWANIE
Dostarczony do testów wzmacniacz jest interesującą propozycją dla wielu instrumentalistów. CUBE 20XL sprawdzi się nie tylko w domu podczas ćwiczeń – może stać się również niezastąpionym elementem wyposażenia wszędzie tam, gdzie gitarzysta nie może „rozkręcić” swojego wzmacniacza bez narażania się na konflikt w zespole.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Moc wyjściowa: 20 W RMS
Liczba kanałów: 2
Głośnik: szerokopasmowy 8”
Procesor efektów: EFX/SOLO (6), DELAY/REVERB (3)
Wejścia/wyjścia: INPUT, RECORDING OUT/słuchawkowe, AUX IN [jack 1/8”], FOOTSWITCH
Wymiary: 385 × 240 × 385 mm
Ciężar: 9 kg
Cena: 595 PLN
Do testu dostarczył:
Roland Polska
ul. Kąty Grodziskie 16B
03-289 Warszawa
tel. (22) 6789512
Internet: www.rolandpolska.pl
Test ukazał się w numerze 3/2011 miesięcznika Muzyk.