Niemiecka firma Ableton zaprezentowała kolejną, trzecią już odsłonę swojego sprzętowego kontrolera Push, który w tej wersji zyskał sporo nowych możliwości. Nowy model będzie dostępny w dwóch konfiguracjach, z których jednej będziemy mogli używać także bez komputera, jako samodzielnego instrumentu.
Tak jak poprzednio, także tym razem centralnym elementem panelu jest matryca złożona z 64 podświetlanych padów, ale są one zupełnie nowe. Zaimplementowano w nich wsparcie dla technologii MPE, a wszystkie dodatkowe ruchy są wykrywane dzięki sensorom XY. Dzięki temu odczytywana jest nie tylko moc nacisku ale także miejsce na osiach X-Y oraz wszelkie przesunięcia palcem po nich i inne środki ekspresji. Tak jak dotychczas, pady oferują podświetlenie RGB. Inne zmiany na panelu są widoczne gołym okiem, gdyż zmodyfikowano go dodając m.in. nowe enkodery i zmieniono nieco układ przycisków.
Trzecia generacja kontrolera Push daje możliwość wyboru jednego z dwóch modeli, w zależności od tego, do czego i jak będziemy chcieli go przede wszystkim wykorzystywać. Poza wersją wymagającą połączenia z komputerem i służącą jako sprzętowy kontroler, do dyspozycji mamy model określany Push (standalone). Dzięki wyposażeniu go w procesor, 8 GB pamięci RAM, dysk twardy SSD (256 GB), obsługę Wi-Fi i wbudowaną baterię zapewniającą 2.5 godziny pracy, można z niego korzystać jak z samodzielnego instrumentu. Co ciekawe, jeśli jakiś czas po zakupie pierwszej z wersji nowego modelu Push zechcemy używać go także poza środowiskiem komputerowym, będzie to możliwe dzięki specjalnemu zestawowi montażowemu zawierającemu wszystkie elementy potrzebne do przekształcenia go w wersję standalone. Pakiet ten ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.
Obie wersje nowego kontrolera Push wyposażono we wbudowany interfejs audio (24-bit/96 kHz), a do dyspozycji mamy po dwa symetryczne wejścia i wyjścia typu jack 1/4”, stereofoniczne wyjście słuchawkowe oraz optyczne wejście i wyjście ADAT (10 IN/12 OUT). Do dyspozycji mamy ponadto wejście i wyjście MIDI [jack 1/8”] oraz porty USB typu A i C. Dwa dynamiczne gniazda typu jack 1/4” mogą służyć zarówno jako wejścia dla kontrolerów nożnych, jak również jako wyjścia CV umożliwiające integrację Push z systemem modularnym. Ostatnim elementem na tylnej ściance jest gniazdo dla zewnętrznego zasilacza.
Wraz z premierą nowego kontrolera Push, firma Ableton udostępniła też zapowiadaną wcześniej wersję programu Live – 11.3.
Więcej informacji na stronie www.ableton.com.