• Muzyk
  • TopGuitar
  • TopBass
  • TopDrummer
NEWSLETTER
Muzyk.net
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
    TestyPokaż więcej
    Donner DC 87
    Donner DC 87 – test mikrofonu pojemnościowego
    2025-04-30
    ADAM Audio D3V
    ADAM Audio D3V – test monitorów odsłuchowych
    2025-03-29
    Novation Launchkey 61 MK4 (fot. Novation)
    Novation Launchkey 61 MK4 – test klawiatury sterującej
    2025-03-20
    Arturia KeyLab 61 mk3 (fot. Arturia)
    Arturia KeyLab 61 mk3 – test klawiatury sterującej
    2024-09-30
    ZOOM R4 MultiTrak
    ZOOM R4 MultiTrak – test rejestratora audio
    2024-05-31
  • Wideo
    WideoPokaż więcej
    Miley Cyrus „More to Lose” (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
    Miley Cyrus zaprezentowała singiel „More to Lose”
    2025-05-09
    Kali Uchis „Sincerely” (fot. Zach Apo-Tsang)
    Kali Uchis wydała album „Sincerely”
    2025-05-09
    „Thunderbolts*” (fot. Marvel Studios)
    „Thunderbolts*” – muzyka pod lupą
    2025-05-08
    Edyta Górniak „Dotyk” (fot. Pomaton EMI)
    30 lat albumu „Dotyk” Edyty Górniak
    2025-05-08
    Patrycja Markowska „Ślady” (mat. prasowe Warner Music Poland)
    Patrycja Markowska zaprezentowała utwór „Ślady”
    2025-05-08
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
    TygodnikPokaż więcej
    Tygodnik 19/2025 (514)
    2025-05-06
    Tygodnik 18/2025 (513)
    2025-04-28
    Tygodnik 17/2025 (512)
    2025-04-22
    Tygodnik 16/2025 (511)
    2025-04-14
    Tygodnik 15/2025 (510)
    2025-04-08
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Czytasz: „Purple Rain” ma już 40 lat
Udostępnij
Szukaj
Muzyk.netMuzyk.net
Font ResizerAa
  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
  • Film
  • Tygodnik
  • Słownik
Szukaj
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Obserwuj nas
© 2024 Muzyk. All Rights Reserved.
Artykuły

„Purple Rain” ma już 40 lat

Redakcja | Muzyk FCM
Redakcja | Muzyk FCM Opublikowano 2024-06-25
Udostępnij
Prince and The Revolution „Purple Rain” (fot. Warner Bros. Records)
Prince and The Revolution „Purple Rain” (fot. Warner Bros. Records)

Dokładnie 40 lat temu, 25 czerwca 1984 roku, premierę miał album „Purple Rain” będący ścieżką dźwiękową do zatytułowanego tak samo filmu, który trafił do kin miesiąc później. Kolekcja dziewięciu piosenek, które skomponował i wykonywał Prince, przyniosła artyście wiele wyróżnień i odniosła wielki sukces komercyjny. Stał się on też najbardziej ikonicznym albumem Prince’a, przechodząc do historii muzyki rozrywkowej.

„Purple Rain” wydany nakładem ówczesnej wytwórni Warner Bros. Records był jednocześnie szóstym albumem studyjnym Prince’a. Była to też druga płyta, którą artysta nagrał z towarzyszeniem zespołu The Revolution, który tym razem został formalnie wymieniony na okładce albumu. Materiał był rejestrowany w kilku studiach między lipcem 1983 roku a marcem 1984 roku. Poza partiami studyjnymi, na płycie wykorzystano też nagrania koncertowe. Poza Prince’m śpiewającym oraz grającym na gitarach, fortepianie i innych instrumentach klawiszowych, w nagraniach wzięli udział Wendy Melvoin (gitara, wokale), Lisa Coleman (instrumenty klawiszowe, wokale), Matt Fink (instrumenty klawiszowe), Brown Mark (bas), Bobby Z. (perkusja i instrumenty perkusyjne), Novi Novog (skrzypce i altówka), David Coleman (wiolonczela), Suzie Katayama (wiolonczela), Apollonia (wokal) i Jill Jones (wokal). W odróżnieniu od swoich poprzednich albumów, tym razem Prince postawił na bardziej gęstą aranżację wykorzystując potencjał całego zespołu (tylko w trzech utworach występuje sam) i wiele partii gitar, syntezatorów, automatów perkusyjnych i innych instrumentów.

Premierę albumu „Purple Rain” poprzedził co prawda tylko jeden singiel, ale okazał się on wielkim sukcesem. Piosenka „When Doves Cry” została bowiem pierwszą w dorobku Prince’a, która dotarła do pierwszego miejsca listy Billboard Hot 100, pozostając na nim przez pięć tygodni. Już po ukazaniu się płyty wydano jeszcze cztery single (ostatni w styczniu 1985 roku), z których na szczyt amerykańskiej listy przebojów dotarł jeden – „Let’s Go Crazy”. Łącznie na płycie znalazło się dziewięć utworów.

Chociaż sam album zadebiutował na liście Billboard 200 „dopiero” na jedenastej pozycji, po czterech tygodniach dotarł do pierwszego miejsca (jako pierwsza płyta Prince’a), pozostając na nim przez 24 kolejne tygodnie. Na szczyt wracał jeszcze później, a łącznie na amerykańskiej liście spędził grubo ponad sto tygodni. Wydawnictwo będące jednocześnie albumem studyjnym i ścieżką dźwiękową do filmu, przyniosło artyście sporo prestiżowych wyróżnień. Za „Purple Rain” Prince otrzymał Oscara, po dwie nagrody GRAMMY i BRIT Award, trzy statuetki American Music Awards (+ czwartą przyznano albumowi już po jego śmierci) oraz kilka innych nagród. Album sprzedał się na całym świecie w ponad 25 milionach egzemplarzy, a w samych tylko Stanach Zjednoczonych znalazł ponad 13 mln nabywców co oznacza 13-krotną platynę przyznaną przez RIAA. Płyta została wprowadzona do Grammy Hall of Fame i dodana do Narodowego Rejestru Nagrań prowadzonego przez Bibliotekę Kongresu. Na liście 500 najlepszych albumów wszech czasów publikowanej przez magazyn Rolling Stone album „Purple Rain” znalazł się na 8. pozycji. Wydawnictwo to umieszczane było też w czołówce wielu innych rankingów i zestawień.

- Advertisement -

W 2017 roku ukazała się zremasterowana wersja albumu, a także rozszerzone wydania wzbogacone o dodatkowe utwory. Kilka dni temu, w ramach obchodów 40-lecia płyty „Purple Rain”, ukazała się z kolei wersja albumu zmiksowana w formacie Dolby Atmos, która jest dostępna w serwisach streamingowych. Jeszcze w tym roku wydawnictwo to ma się ukazać na audiofilskiej płycie Blu-ray. Wznowienia w nowej wersji – 4K – doczekał się także film, do którego powstały piosenki z tej płyty.

Przypomnijmy sobie kilka piosenek z tej 40-letniej już płyty…

„Purple Rain”

„When Doves Cry”

„Let’s Go Crazy”

- Advertisement -

„I Would Die 4 U”

strona internetowa artysty: prince.com

zdjęcie główne: Warner Bros. Records

TAGI: Prince, Prince and The Revolution, Prince Purple Rain, Prince „Purple Rain”, „Purple Rain”
Udostępnij ten artykuł
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Drukuj
Udostępnij
Poprzedni artykuł Rosbeh & Yamaha SEQTRAK (fot. Yamaha) Rosbeh demonstruje możliwości Yamaha SEQTRAK
Następny artykuł Kasia Majerczyk i pianino Casio PX-S7000HM (fot. Casio Music Polska) Kasia Majerczyk ambasadorką marki Casio

Najnowsze artykuły

Ella Langley (fot. YouTube / Ella Langley)
Wydarzenia/Muzycy

Ella Langley i Lainey Wilson triumfują na ACM Awards 2025

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
Miley Cyrus „More to Lose” (mat. prasowe Sony Music Entertainment Poland)
wideoWydarzenia/Muzycy

Miley Cyrus zaprezentowała singiel „More to Lose”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
Yamaha FGDP-50 (fot. Yamaha)
NewsyPerkusja

FGDP-50 i FGDP-30 firmy Yamaha z nagrodą za wzornictwo

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
Kali Uchis „Sincerely” (fot. Zach Apo-Tsang)
wideoWydarzenia/Muzycy

Kali Uchis wydała album „Sincerely”

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
sE Electronics sE7 sideFire (fot. sE Electronics)
NagłośnienieNewsyStudio

sE7 sideFire – nowy mikrofon pojemnościowy firmy sE Electronics

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-09
„Thunderbolts*” (fot. Marvel Studios)
FilmMuzyka pod lupąwideo

„Thunderbolts*” – muzyka pod lupą

Grzegorz Bartczak | Muzyk FCM 2025-05-08
Novation Launch Control XL [MK3] (fot. Novation)
KlawiszeNewsyStudio

Nowa wersja kontrolera Launch Control XL firmy Novation

Redakcja | Muzyk FCM 2025-05-08

Może Ci się również spodobać

Seiki Kato (fot. Korg)
ArtykułyKlawiszeSylwetki

Nie żyje Seiki Kato – prezes firmy Korg

Japońska firma Korg poinformowała, że w wieku 67 lat…

2025-02-28
Roberta Flack w 2010 roku (fot. s_bukley / Shutterstock.com)
ArtykułySylwetki

Nie żyje Roberta Flack znana m.in. z hitu „Killing Me Softly With His Song”

W wieku 88 lat zmarła w Nowym Jorku amerykańska…

2025-02-28
Keith Jarrett „The Köln Concert” (fot. ECM)
Artykuły

Minęło 50 lat od pamiętnego koncertu Keitha Jarretta w Kolonii

Dokładnie 50 lat temu – 24 stycznia 1975 roku…

2025-01-24
Lalo Schifrin w 2008 roku (fot. Tinseltown / Shutterstock.com)
ArtykułyFilmSylwetki

Lalo Schifrin – 10 najsłynniejszych tematów muzycznych

Co mają ze sobą wspólnego inspektor Harry Callahan, porucznik…

2025-01-11
Muzyk
Muzyk.net

MUZYK jest jedynym magazynem branży sprzętu muzycznego w Polsce o tak szerokiej rozpiętości merytorycznej i docieralności do użytkowników instrumentów muzycznych, sprzętu muzycznego i studyjnego.Ukazuje się od stycznia 1993 roku najpierw jako miesięcznik drukowany i portal internetowy, a od 2020 roku jako tygodnik Online i portal internetowy.Na łamach MUZYKA zamieszczane są treści przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników sprzętu muzycznego, a także informacje dotyczące artystów, płyt i wydarzeń muzycznych. Przekłada się to na wysokie statystyki. Portal Muzyk.net zanotował średnio w 2022 roku prawie milion odsłon miesięcznie.

Odwiedź

3.9kZalajkuj
1.9kObserwuj
1kObserwuj
183Subskrybuj
377Obserwuj

Serwisy

  • Klawisze
  • Studio
  • Software
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Mobilne
  • Perkusja
  • AudioVideo
  • Dęte
  • DJ
  • Smyczki
  • Oświetlenie

Na skróty

  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • wideo
  • Klawisze
  • Imprezy
  • Studio
  • Software
  • Testy
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Yamaha
  • Relacje
  • Sennheiser
  • Artykuły
  • Recenzje
  • Arturia
  • Płyty CD
  • Casio
  • Mobilne
  • Zoom
  • Steinberg
  • Perkusja
  • Novation
  • Tygodnik
  • Film
  • AudioVideo
  • Focusrite
  • Neumann
  • iOS
  • Roland
  • nowa płyta
  • Felietony
  • O nas
  • Reklama
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Praca
Czytasz: „Purple Rain” ma już 40 lat
Udostępnij

ZASTRZEŻENIE: dokładamy wszelkich starań, aby zachować wiarygodne dane dotyczące wszystkich prezentowanych informacji. Dane te są jednak dostarczane bez gwarancji. Użytkownicy powinni zawsze sprawdzać oficjalne strony internetowe, aby uzyskać aktualne warunki i szczegóły.

Copyright (C) Muzyk 2024
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?