Muzycy oraz artyści sceniczni należą do grupy zawodowej, którą dotykać mogą pewne specyficzne jednostki chorobowe. Podstawowe problemy zdrowotne muzyka obejmują ryzyko wypadków, zespołów przeciążeniowych czy wirusowych infekcji narządów słuchu. W czasie imprez artystycznych muzycy narażeni są na długotrwałe głośne impulsy akustyczne, co może doprowadzić do szumów usznych lub przewlekłego ubytku słuchu.
Bardzo poważnym problemem w tej grupie zawodowej jest stająca się prawdziwym koszmarem dla muzyków dystonia zawodowa, polegająca na występowaniu mimowolnych ruchów powodujących skręcanie i wyginanie różnych części ciała. Problem dystonii, która potrafi całkowicie złamać karierę muzyka, opisany został przez doktora Jakuba Sienkiewicza – muzyka i lekarza.
Jeżeli chodzi o urazy fizyczne – ocenia się, że najczęstszym typem urazu doznawanego przez muzyków jest uraz związany z powtarzającym się napięciem (RSI). Badanie przeprowadzone wśród wykonawców orkiestrowych wykazało, że 64-76% miało znaczące wartości RSI. Równie powszechne u muzyków są także inne rodzaje zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, takie jak np. zespół cieśni nadgarstka.

Z grupy problemów poza mięśniowo-szkieletowych pośród najczęściej dotykających muzyków i artystów scenicznych wyróżnia się takie jednostki chorobowe jak: kontaktowe zapalenie skóry, problemy ze słuchem, takie jak szumy uszne, utrata słuchu, nadwrażliwość na dźwięki i diplacusis czy zaburzenia oddechowe lub odma opłucnowa, a także: zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, choroba refluksowa przełyku i problemy psychologiczne, takie jak stany depresyjne czy lęk przed występem. Jest to niezwykle poważny problem, nierzadko prowadzący także do nerwicy lękowej, która przybierać może postać fobii społecznej oraz formy klinicznej, w której dominuje strach nie mający wyraźnej zależności czy też pokrycia w realnej sytuacji.
Z problemów laryngologicznych – muzycy mogą cierpieć na szumy uszne i zaburzenia słuchu z powodu ekspozycji na głośną muzykę, takie jak nadwrażliwość na dźwięki lub diplacusis. Są również narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia problemów z układem stomatognatycznym, w szczególności z jamą ustną i zębami, co w niektórych przypadkach może prowadzić do trwałych urazów uniemożliwiających muzykom granie. W dziedzinie protetyki słuchu istnieje niewielka spójność w odniesieniu do dbałości o słuch muzyków i zapewniania ochrony słuchu. Jednakże Amerykańska Akademia Audiologii opublikowała dokument konsensusu dotyczący najlepszych praktyk w zakresie profilaktyki niedosłuchu u muzyków.
Z kolei, gra na instrumencie dętym blaszanym lub drewnianym naraża muzyka na większe ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej. Instrumentaliści grający na instrumentach dętych drewnianych, w rzadkich przypadkach cierpią na stan znany jako nadwrażliwe zapalenie płuc, określane również jako płuco saksofonowe, co może być spowodowane zakażeniem Exophiala. Utrzymuje się, że może to nastąpić, jeśli instrumenty nie są odpowiednio czyszczone.

Ryzyko DJ-ów pracujących w klubach nocnych z głośną muzyką obejmuje utratę słuchu spowodowaną hałasem i szumy uszne. Kluby nocne stale przekraczają bezpieczne poziomy ekspozycji na hałas, ze średnimi poziomami dźwięku od 93,2 do 109,7 dB. Stała ekspozycja na muzykę tworzy tymczasowe i trwałe dysfunkcje słuchowe dla profesjonalnych DJ-ów, ze średnimi wartościami dźwięku na poziomie 96 dB będącymi powyżej zalecanego natężenia, przy którym ochrona słuchu jest obowiązkowa dla przemysłu.
Trzy czwarte DJ-ów cierpi na szumy uszne i jest narażonych na zapalenie błony śluzowej nadgarstków i innych kończyn. Tenosynovitis wynika z pozostawania w tej samej pozycji przez wiele koncertów dla ruchu scratchingu i cueing, co jest silnie związane z urazem powtarzalnego napięcia. Gigi mogą trwać 4-5 godzin w życiu nocnym i branży hotelarskiej, w wyniku czego istnieją potencjalne powikłania długotrwałego stania, które obejmują slouching, żylaki, zaburzenia sercowo-naczyniowe, kompresji stawów i zmęczenie mięśni.

W karierze muzyka niezwykle ważne jest zdrowie oraz w szczególny sposób dbanie o swój słuch, ponieważ głośne dźwięki mogą powodować długotrwałe uszkodzenia, które mogą mieć znaczący negatywny wpływ na jakość występów, a nawet codzienny komfort życia i pracy twórczej. Dobra higiena wokalna powinna być również praktykowana, aby zapobiec zmęczeniu gardła i strun głosowych, co będzie miało wpływ zarówno na występy na żywo, jak i nagrania. Dodatkowo, zdrowe nawyki żywieniowe są niezbędne dla zapewnienia odpowiedniego odżywiania dla poziomu energii i zapobiegania chorobom, takim jak przeziębienie lub grypa, które mogą zakłócić trening lub planowanie wydarzeń.
Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Health_problems_of_musicians
http://epuzon.blogspot.com/2015/04/dystonia-zawodowa-muzykow.html