Mimo ich skromniejszych możliwości, wciąż nie brak sytuacji, w których zamiast rozbudowanych konsolet cyfrowych wystarczą nam miksery analogowe. Z tego też powodu, nie brak firm, które mają w swej ofercie produkty bazujące na obu tych technologiach. Przykładem tego jest koncern Yamaha, oferujący m.in. analogowe modele z rodziny MG. Obejmuje ona kilkanaście modeli, w tym pięć określanych mianem standardowych. Przyjrzyjmy się im bliżej…
Chociaż owa piątka konsolet reprezentuje jedną linię, różnice między nimi – zwłaszcza w przypadku skrajnych modeli – są całkiem spore. Nic w tym dziwnego, skoro mamy tu do wyboru miksery oferujące od 6 do 20 kanałów – oczywiście w różnych konfiguracjach. Poza liczbą obsługiwaych kanałów wejściowych, poszczególne miksery MG różnią się siebie także dostępnymi funkcjami i parametrami. Wspólną cechą wszystkich pięciu modeli są przedwzmacniacze mikrofonowe D-PRE, a poszczególne modele to MG20 (12 mono + 4 stereo), MG16 (8 mono + 4 stereo), MG12 (4 mono + 4 stereo), MG10 (4 mono + 3 stereo) oraz MG6 (2 mono + 2 stereo). Niezależnie od modelu we wszystkich kanałach monofonicznych mamy do dyspozycji wejście typu combo [XLR/jack], tłumik Pad (26 dB), filtr górnoprzepustowy 80 Hz oraz pokrętło GAIN. Zasilanie Phantom +48V jest załączane globalnie dla wszystkich wejść. W zależności od modelu, korektor w torach mono może być 2-pasmowy (MG06), 3-pasmowy (MG10, MG12) lub 3-pasmowy z półparametrycznym „środkiem” (MG16, MG20). W wybranych torach mono (1-2 w MG10, 1-4 w MG12, 1-8 w MG16 i MG20) dostępny jest kompresor obsługiwany jednym pokrętłem.
Większe zróżnicowanie panuje w kanałach stereofonicznych i odnosi się ono do różnych kwestii. We czterech modelach (poza największym) w kanałach stereofonicznych dostępne są pary wejść typu jack 1/4” (2 liniowe w MG06, 3 liniowe w MG10, 2 × LINE + 2 × MIC/LINE w MG12 i MG16). W mikserach MG12 i MG16 mamy do dyspozycji wejścia mikrofonowe XLR w dwóch torach stereo, natomiast w modelu MG20 umieszczono je we wszystkich czterech kanałach stereofonicznych (w torach tych umieszczono też pokrętła GAIN i filtr HPF). W czterech mikserach (od MG10 do MG20) dostępne są też pary wejść typu cinch, w które wyposażono określone tory wejściowe stereo. W modelu MG06 nie mamy korektora w torze stereo, natomiast w pozostałych modelach korekcja jest dwu- (MG10, MG12) lub trzypasmowa (MG16, MG20).
We wszystkich pięciu mikserach MG z linii Standard dostępna jest regulacja głośności poszczególnych kanałów wejściowych (w modelach MG12, MG16 i MG20 przy pomocy suwaków). W czterech konsoletach (wszystkie poza MG06) mamy dodatkowo do dyspozycji regulację położenia w panoramie (mono) / balansu (stereo) oraz wysyłek AUX (jedna w MG10, dwie w MG12, cztery w MG16 / MG20). W trzech największych modelach dostępne są ponadto przyciski pozwalające przypisywać kanały wejściowe do określonych szyn wyjściowych. Na panelu każdej z konsolet umieszczono również mierniki LED oraz potencjometry służące do regulacji poziomu szyn wyjściowych dostępnych w poszczególnych modelach.
W pięciu mikserach z rodziny MG sekcja MASTER jest oznaczona kolorem niebieskim, a we wszystkich modelach dostępne są wyjścia główne typu XLR i jack 1/4” oraz oddzielne wyjście słuchawkowe. W czterech konsoletach (wszystkie poza MG06) mamy dodatkowo do dyspozycji parę wyjść MONITOR, a także wyjścia AUX SEND (1 w MG10, 2 w MG12, 4 w MG16 i MG20). W trzech największych modelach dostępne są ponadto wyjścia GROUP (2 w MG12, 4 w MG16 i MG20).
Poza powyższą piątką, w skład rodziny mikserów analogowych MG wchodzą także modele oznaczone dodatkowo literami X oraz XU.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.