Regionalna rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie od kilku lat organizuje cykle letnich koncertów na dziedzińcu swojej siedziby. Co rok odbywa się tam około 10 plenerowych, wakacyjnych koncertów, który wspólnym mianownikiem jest jakość prezentowanej muzyki, a ta jakość stoi na wysokim poziomie. Dodatkowym magnesem przyciągającym melomanów jest fakt, że dla publiczności te koncerty są bezpłatne, wystarczy zarezerwować wejściówkę, dodatkowo transmisje live odbywają się na antenie Radia Kraków.
W tym roku cykl koncertów zamykał recital Kapeli Hanki Wójciak. Można zaryzykować twierdzenie, że Hanka występowała „u siebie” – śpiewaczka prowadzi w tej rozgłośni cykl audycji radiowych, do których zaprasza cenionych przez siebie artystów, autorów i wykonawców. Publiczność jak zwykle dopisała, a koncert był zaanonsowany przez prezesa rozgłośni, Mariusza Bartkowicza oraz dziennikarza muzycznego, Rafała Zbrzeskiego. Zespół czekał już z instrumentami na scenie, a Hanka wbiegła na nią od strony zgromadzonej publiczności, do której zresztą schodziła podczas koncertu, zapraszała też na scenę obecne na imprezie dzieci, które wyśpiewały wspólnie z nią jedną z piosenek.
Koncerty z autorskimi piosenkami Hanki Wójciak z towarzyszeniem jej kapeli, to z reguły wieczory wypełnione pozytywną, poetycką atmosferą, niezależnie od wielkości audytorium bardzo familiarne i kameralne w nastroju, bo Hanka bardzo skraca dystans i świetnie nawiązuje kontakt z publicznością. Hanka ma szczęście współpracować ze świetnymi muzykami i udaje jej się utrzymać dość stały skład zespołu, choć wszyscy muzycy są zapracowani w wielu innych składach. Tego wieczoru w zespole pojawił się nowy skrzypek i kapela wystąpiła w składzie: Wojtek Maciejowski (skrzypce), Tomasz Czaderski (perkusjonalia), Mateusz Frankiewicz (kontrabas), Jacek Długosz (gitara), Kuba Piechnik (mandola). Gościem specjalnym zwiastującym nowe brzmienie zespołu był harfista Michał Zator, w duecie z którym Hanka wyśpiewała nowe kompozycje zwiastujące kolejny duży album w jej dyskografii.
Hanka Wójciak to góralka z Zakopanego, i jakkolwiek to nie zabrzmi (ale proszę przypisać mi zdecydowanie dobre intencje) często wplata do swoich tekstów i zapowiedzi gwarę podhalańską i regionalizmy, i w jej wydaniu to ani troszkę nie „zalatuje cepeliadą z karczmy i zapachem grillowanego oscypka z Krupówek”, ale pięknie i konsonansowo brzmi z balladami i bardziej motorycznymi kompozycjami, których Hanka jest autorką i wykonawczynią. No a skoro w Radio Kraków Hanka czuje się jak w domu, a jakiś czas temu wróciła na stałe do Zakopanego jako miejsca zamieszkania, to góralska gościnność musiała być podtrzymana – po koncercie słuchacze mieli przyjemność poczęstować się domowymi wypiekami rodziny Wójciaków i – a jakże – góralskimi serkami z „zaufanej” bacówki. I wierzcie mi – były równie pyszne, jak koncert w wykonaniu Hanki i jej zespołu.
Koncert miał miejsce 3 września br. na plenerowej scenie na dziedzińcu rozgłośni Radia Kraków. Gratulujemy organizatorom tych letnich cykli poziomu wykonawców zapraszanych do udziału i trzymamy kciuki za równie udaną edycję wakacyjnych koncertów w przyszłym sezonie.
Tekst i zdjęcia: Sobiesław Pawlikowski
Internet: www.facebook.com/KapelaHankiWojciak