Aplikacja o nazwie Cassini będąca polifonicznym syntezatorem dla środowiska iOS pojawiła się najpierw w wersji dla smartfona iPhone oraz odtwarzacza iPod Touch. Z racji na dość rozbudowaną strukturę toru syntezy – a jednocześnie niezbyt duży wyświetlacz powyższych urządzeń – dostęp do poszczególnych parametrów rozłożony musiał zostać na wiele zakładek i podstron. Po kilku miesiącach firma iceGear wprowadziła do sprzedaży odmianę syntezatora przeznaczoną do pracy na tabletach z rodziny iPad. W tej wersji interfejs graficzny aplikacji został przystosowany do większego ekranu, dzięki czemu udało się zmniejszyć o kilka ilość podstron z parametrami.
Cóż sprawia że zaprogramowanie własnej barwy lub edycja fabrycznej wymaga „przebrnięcia” przez kilka podstron „naszpikowanych” wirtualnymi kontrolerami? Otóż producent postanowił wyposażyć Cassini w tor syntezy złożony z kilkudziesięciu oddziaływających na siebie w różny sposób sekcji i bloków. Podstawą są 3 oscylatory i suboscylator, dwa niezależne filtry o przełączanej charakterystyce, blok wzmacniacza z 3-pasmowym korektorem i przesterem oraz 9 generatorów obwiedni. Do dyspozycji mamy ponadto 6 generatorów LFO oraz 2 bloki DELAY. Dla każdego z trzech oscylatorów możemy wybrać jeden z sześciu dostępnych przebiegów: piłokształtny, pulsacyjny, trójkątny, sinusoidalny, szum lub FM (ten ostatni oferuje ponadto podtypy). W każdym z trzech bloków znajdziemy pokrętło SHAPE, jak również możliwość odstrojenia danego oscylatora regulując wysokość w oparciu o oktawy, półtony i centy. Dodatkowo, w sekcji pierwszego oscylatora umieszczono suboscylator, natomiast drugi i trzeci oscylator udostępniają możliwość synchronizacji i modulator kołowy. Dla każdego z oscylatorów możemy ustalić niezależnie poziom sygnału jak również balans między dwoma dostępnymi w syntezatorze filtrami. Oba bloki filtracji mogą pracować w jednym z siedmiu trybów, jako filtr dolnoprzepustowy (o nachyleniu zbocza 6, 12, 18 lub 24 dB/okt.), pasmowoprzepustowy, górnoprzepustowy lub formantowy. Oprócz regulacji częstotliwości odcięcia i rezonansu, do dyspozycji mamy także regulację poziomu (w pierwszym filtrze również regulację ilości sygnału przesyłanego do drugiego filtra). W każdym z filtrów aktywować możemy niezależnie efekt SATURATOR, którego poziom regulujemy w sekcji wzmacniacza, w którym znajdziemy też 3-pasmowy korektor oraz regulację położenia w panoramie stereo.
W każdym z trzech oscylatorów, dwóch filtrach oraz wzmacniaczu dostępne są generatory obwiedni (w oscylatorach po dwa) oraz LFO. Z tego też powodu, we wszystkich sześciu wspomnianych blokach umieszczono dodatkowe potencjometry służące do regulacji np. wysokości dźwięku (w oscylatorach) czy częstotliwości odcięcia i rezonansu (w filtrach). Oczywiście, na każdej z podstron (OSC1, OSC2, OSC3, FILTER1, FILTER2, AMP) dostępne są też właściwe sekcje ENVELOPE i LFO, z których każda umożliwia edycję właściwych jej parametrów. Każdy z dziewięciu generatorów obwiedni pozwala na regulację aż sześciu segmentów (DELAY, ATTACK, HOLD, DECAY, SUSTAIN, RELEASE), a ponadto udostępnia funkcję LEGATO oraz sekcje VELOCITY i KEYTRACK. Sześć generatorów LFO charakteryzuje się taką samą strukturą, niezależnie od bloku syntezatora, w którym znajduje się konkretny z nich. Do dyspozycji mamy m.in. sześć przebiegów, w tym pięć tradycyjnych z możliwością regulacji kształtu fali. Ostatnią opcją jest 16-krokowa sekwencja, którą można dowolnie edytować. W sekcji tej ustalać możemy też akcent i częstotliwość oraz decydować o tym jak konkretne parametry mają wpływać na modulację. Każdy z generatorów LFO udostępnia również własny generator obwiedni AD/AR.
Dwa dostępne w syntezatorze niezależne bloki DELAY różnią się wewnętrzną architekturą, jednak oba oferują takie samo maksymalne opóźnienie – 2000 ms. Dzięki różnym zakresom regulacji możemy szybko przełączać między czterema wartościami. Możliwe jest też dostosowanie opóźnienia do tempa. Pierwszy z nich to MODULATION DELAY, a drugi – STEREO DELAY z niezależną regulacją dla kanału lewego i prawego (wspólny jest jedynie wybór zakresu czasu opóźnienia). W każdym z kanałów dostępny jest filtr z rezonansem (dostępne 3 tryby pracy – LP/BP/HP) oraz generator LFO. Cassini udostępnia ponadto programowalny polifoniczny arpeggiator, który oprócz możliwości wyboru tradycyjnych przebiegów pozwala także zaprogramować własny, wykorzystując dedykowany 16-krokowy sekwencer o dość dużych możliwościach. Instrument może pracować w trybie mono- lub polifonicznym (w tym drugim oferuje maks. 16 głosów).
Syntezator udostępnia 8-oktawową klawiaturą ekranową z możliwością przewijania (na wyświetlaczu mieszczą się 2 oktawy), dostępną w oknie KEYBOARD (w pozostałych mamy do dyspozycji małe „pady” pełniące rolę klawiszy, pomocne przy sprawdzaniu barwy podczas edycji), a także wirtualne kontrolery – PITCH BEND i MODULATION oraz cztery programowalne potencjometry, do których możemy przypisywać rozmaite parametry. Cassini obsługuje także sterowniki CoreMIDI, dzięki czemu może współpracować ze sprzętowymi klawiaturami sterującymi i innymi kontrolerami MIDI podłączanymi do tabletu. Wirtualny syntezator wyposażono w 50 presetów, które dobrze pokazują wachlarz barw możliwych do uzyskania w Cassini. Znajdziemy wśród nich różnego typu programy typu Lead czy Pad, barwy basowe czy sekwencje. Wiele z nich może być inspiracją i punktem wyjścia dla naszych własnych poszukiwań i eksperymentów, jako że możemy zapisywać w pamięci własne presety. Ostatnim elementem dostępnym w Cassini jest rejestrator audio obsługujący funkcję Audio Copy (eksport plików do innych aplikacji), pozwalający również na przesłanie plików WAV przez iTunes. Maksymalny czas nagrywania to 3 minuty.
Tekst: Grzegorz Bartczak
Producent: iceGear, iphone.icegear.net
Cena: 4.49 EUR (App Store)
Test ukazał się w numerze 2/2013 miesięcznika Muzyk.