Od pewnego czasu z firmą Washburn zlokalizowaną w stanie Illinois współpracuje amerykański wirtuoz gitary basowej, dobrze znany w środowisku muzyki rockowej i fusion – Stuart Hamm. Owocem tych wspólnych wysiłków są gitary basowe serii Stu Hamm. Do testu otrzymaliśmy pochodzący z tej serii model SHB40, który wyprodukowano w Indonezji.
OGÓLNY OPIS
Model SHB40 jest instrumentem czterostrunowym o konstrukcji bolt-on. Korpus i szyjka są połączone czterema śrubami w sposób klasyczny. Korpus zbudowany jest z drewna mahoniowego i ma klasyczne kształty. Gryf wykonano z drewna klonowego. Menzura jest standardowa i wynosi 34 cale (864 mm). Na palisandrowej podstrunnicy umieszczono 24 progi. Bardzo oryginalnie prezentują się znaczniki w kształcie połączonych odwróconych kluczy basowych przypominających chińskie znaki ying – yang. Umiejscowienie ich jest standardowe. Szyjka jest raczej wąska i dosyć płaska, co z jednej strony jest raczej wygodne, ale z drugiej strony może stwarzać większą podatność na odkształcenia z powodu różnic temperatury i wilgotności powietrza. Jej szerokość przy siodełku wynosi 42 mm. Główka jest doklejana. Jak niejednokrotnie wspominałem, nie jestem entuzjastą przyklejanych główek, ale mając na uwadze oszczędzanie drewna, a co za tym idzie lasów, popieram tę proekologiczną koncepcję. Kształt główki jest oryginalny, a oprócz logo producenta znajdziemy na niej napis „The Hammer” . Chromowane na czarno klucze ułożone są w kombinacji 2+2. Producent nie podaje danych o akcesoriach, które podobnie jak stroiki wykończone są czarnym chromem z połyskiem. Rozstaw strun na mostku jest szeroki i wynosi około 19 mm (licząc odległość pomiędzy środkami strun). Testowany egzemplarz instrumentu jest wykończony rdzawo-pomarańczowym lakierem, którego kolor producent określa symbolem TNG (Tangerine).
PRZETWORNIKI I KONTROLA BRZMIENIA
Washburn SHB40 wyposażony jest w dwa przetworniki aktywne. Szerszy, typu humbucker znajduje się w pobliżu gryfu, natomiast węższy – typu single coil – umiejscowiony jest przy mostku. Producent nie podaje bliższych danych o tych przetwornikach. Aktywny przedwzmacniacz kontroluje ogólną głośność instrumentu, balans pomiędzy sygnałami z obu przetworników oraz barwę instrumentu w zakresie tonów niskich i wysokich. Przedwzmacniacz jest zasilany baterią 9 V, umieszczoną w pudełku z łatwym dostępem z zewnątrz.
WRAŻENIA Z TESTU
Testowany bas jest raczej nowocześnie brzmiącym instrumentem z zachowaniem tradycyjnych koncepcji budowy gitar basowych. Model SHB40 wykonany jest staranne i estetycznie. Dobra konstrukcja, nieco mniejsze od typowych gabaryty korpusu, wygodny gryf zapewniają wysoki komfort gry. Walory estetyczne i wygoda są mocnymi atutami tego instrumentu, choć dyskusyjna może być kolorystyka. Niestety w chwili obecnej dostępne są tylko dwa kolory: Tangerine (testowany egzemplarz) i Sparkle Red (odcień czerwieni). Myślę, że nie każdy lubi właśnie te kolory…
Brzmienie basu jest naprawdę dobre: dynamiczne i wyraźnie zróżnicowane w zależności od konfiguracji przetworników i ustawienia przedwzmacniacza. Przetworniki dają mocny i sterylnie czysty sygnał bez przydźwięków i brumów. Bas ten brzmi nowocześnie, choć jak dla mnie, brakuje mi tutaj częstotliwości pasma średniego i klasycznego „ciepła” tradycyjnych przetworników. Trzeba mieć jednak świadomość, że aktywne układy przetworników tak właśnie brzmią. Dają mocne i czyste brzmienie, ale wyraźne „destylowane” i przefiltrowane. Dlatego warto się zastanowić przy wyborze instrumentu czy preferujemy kombinację pasywną, aktywną lub pasywno/aktywną (pasywne przetworniki/kontrola aktywna) przetworników i przedwzmacniacza. Jeśli instrument jest wygodny i nam pasuje pod względem estetycznym, a brzmieniowo nie do końca, przetworniki zawsze można wymienić…
W moim odczuciu nowoczesne i mocne brzmienie basu SHB40 dobrze sprawdzi się gatunkach muzycznych takich jak rock, pop, funk, fusion.
Tekst: Zbigniew Wrombel
DANE TECHNICZNE
Konstrukcja: bolt-on
Korpus: mahoń
Szyjka: klon
Podstrunnica: palisander (24 progi)
Menzura: 34”
Przetworniki: 2 aktywne (humbucker + jednocewkowy)
Elektronika: VOLUME, BLEND, BASS, TREBLE
Cena: 1470 PLN
Do testu dostarczył:
Music Info
ul. Madalińskiego 11a
30-303 Kraków
tel. (12) 2672480
Internet: www.musicinfo.pl, www.washburn.com
Test ukazał się w numerze 2/2013 miesięcznika Muzyk.